Zbuduj swoją przyszłość w IT     |        !!! -50% przy zakupach za min. 80 zł !!!     |        Jeszcze przez:

1 dni 11 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Różnice pomiędzy doświadczonym developerem, a początkującym

Czym różni się początkujący programista od doświadczonego?

Kiedy mogę o sobie powiedzieć, że jestem doświadczonym programistą? Czy jest jakiś magiczny moment, po którym nie jestem już początkującym adeptem programowania tylko po prostu programistą? Czy mogę szczerze powiedzieć, że mam doświadczenie w programowaniu? Takie pytania ciągle pojawiają się w głowie, zwłaszcza gdy próbujemy mozolnie poruszać się po ścieżce, która wymaga od nas ciągłego rozwoju. A taką właśnie ścieżką jest nauka programowania.

poznaj równicę między początkującym a programistą

Naucz się programować w popularnym i przyjaznym języku C#. Zdobądź wartościowe umiejętności.

Dowiedz się więcej

Moment czy raczej cały etap

To nie jest tak, że nagle stajemy się doświadczonymi programistami. A na pewno nie dzieje się to z dnia na dzień. Niemniej jednak, da się określić na czym polega różnica pomiędzy osobą początkującą a osobą doświadczoną. Tą różnicę moglibyśmy sprowadzić do poniższego schematu.

  • Początkujący programista postępuje ściśle według instrukcji.
  • Doświadczony programista potrafi wybierać właściwe instrukcje, modyfikować je a nawet tworzyć własne.

Jak to działa w praktyce

Wyobraź sobie, że programujesz np. JAVA i chcesz stworzyć system rozsyłający powiadomienia w aplikacji mobilnej. Jeśli jesteś początkującym programistą i nie masz doświadczenia w tym temacie to pojawi się oczywiste pytanie: jak się do tego zabrać? I tu zacznie się cała zabawa. Musisz zacząć szukać instrukcji, schematów postępowania, tutoriali, które pomogą ci ruszyć w miejsca.

Aby osiągnąć założony cel musisz postępować według tych instrukcji bo po prostu nie masz innego wyjścia. To jest właśnie najtrudniejsze w byciu osobą początkującą. Ciągle trzeba szukać instrukcji, podpowiedzi czy wręcz gotowych rozwiązań.

Doświadczony programista, zwłaszcza taki, który podobne systemy tworzył w przeszłości, nie powinien mieć większego problemu. Będzie wiedział jak zabrać się do pracy. Będzie wiedział czego użyć do zaimplementowania naszego systemu powiadomień. I nie będzie musiał ściśle trzymać się instrukcji bo sam potrafi ocenić czy dane rozwiązanie ma sens.

Oczywiście nawet doświadczeni programiści potrzebują coś podpatrzeć, sprawdzić i nauczyć się czegoś nowego. To normalna część tej pracy. Z tym, że taki programista potrafi ocenić plusy oraz minusy danego rozwiązania, potrafi samodzielnie wybrać optymalne instrukcje i potrafi je modyfikować do potrzeb konkretnego zadania. W przeciwieństwie do początkującego, który musi zrobić wszystko krok po kroku zgodnie z zaproponowanym schematem działania.

To działa na każdym poziomie

Ten mechanizm działa wszędzie. Działa podczas implementacji naszego przykładowego systemu powiadomień. Działa podczas pisania skryptów automatyzujących zadania. Działa też przy projektowaniu baz danych, tworzeniu systemu logowania i tysiącach innych zadań.

Niezależnie od tego co robimy, początkujący programista postępuje ściśle według instrukcji. Natomiast doświadczony może od tej instrukcji odejść lub nawet zbudować od podstaw własne schematy rozwiązywania problemów.

To samo można powiedzieć o każdej trudniejszej umiejętności. To działa w ten sam sposób jeśli uczymy się grać na pianinie, inwestować na giełdzie czy gotować. Jako osoby początkujące zawsze jesteśmy skazani na postępowanie ściśle według instrukcji. I jest to normalna część procesu nauki.

To kiedy mogę powiedzieć, że jestem doświadczonym programistą?

Nauka to ścieżka. To nie jest jakiś punkt, po którym nagle stajemy się ekspertami. Dlatego nie ma żadnego magicznego momentu, który oddziela początkujących od doświadczonych.

Ale na pewno jest taki zestaw umiejętności, którymi posługuje się sprawnie programista z doświadczeniem.

  • Potrafi ocenić, czy dane rozwiązanie ma sens.
  • Potrafi modyfikować gotowe instrukcje i dopasować je optymalnie do problemu.
  • Potrafi zbudować własne schematy postępowania.
  • Potrafi pewne rzeczy pominąć bo wie jak wpłynie to na ostateczny rezultat.

Im więcej doświadczenia zdobędziesz tym więcej problemów będziesz w stanie rozwiązać samodzielnie. Działaj, twórz własne projekty, zdobywaj doświadczenie. Tu akurat ilość ma znaczenie. Z każdym rozwiązanym problemem i z każdym zrealizowanym projektem pniesz się powoli do góry. Innej drogi po prostu nie ma.

Codenga