Otwórz sobie drzwi do kariery programisty     |        Wybierz swoją ścieżkę kariery w IT!     |       Zacznij naukę z 30% rabatem

3 dni 21 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Od jakiego języka zacząć naukę programowania?

Na pewno masz jakąś motywację do nauki programowania. Być może chcesz się przebranżowić, wiążesz swoją przyszłość z branżą IT albo po prostu chcesz to zrobić z czystej ciekawości. Niezależnie od twojej motywacji podstawowym problemem jest wybór właściwego języka na początku nauki. Z tym pytaniem mierzy się każdy osoba w podobnej sytuacji. Sprawę pogarsza to, że w sieci można znaleźć setki, często sprzecznych i skrajnych opinii na temat wyboru właściwego języka programowania do nauki. Języków programowania jest mnóstwo. Oczywiście nie możemy mówić, że jakiś język jest gorszy lub lepszy bo każdy z nich ma swoje specyficzne zastosowania. Nie da się jednak ukryć, że są języki, które po prostu lepiej się nadają dla początkującego programisty.

Czym tak naprawdę jest programowanie

Pomyśl o problemie w ten sposób - w każdym języku programowania powtarzają się te same elementy. Z pewnością słyszałeś, że nauka kolejnych języków jest o wiele prostsza od nauki pierwszego języka. Skąd się to bierze? W programowaniu mamy bardzo wiele stałych elementów. Zmienne, pętle, instrukcje warunkowe i wiele innych aspektów powtarza się w każdym języku. Jeśli dowiesz się czym jest pętla for w języku Python to w innych językach z taką pętlą sobie poradzisz bez problemu. Dlatego na początek warto wybrać język, w którym zapis kodu jest możliwie najprostszy, tak abyś nie skupiał się na samej składni a raczej na kluczowych aspektach programowania.

Oczywiście od czegoś trzeba zacząć. Dlatego na początek proponuję ci naukę języka Python. Prostota i przejrzystość Pythona pozwoli ci się skupić właśnie na tych kluczowych regułach. To język o bardzo “ludzkim” podejściu, który umożliwia łatwe wejście w świat programowania.

Python kontra reszta świata

Zilustruję to prostym przykładem. Wyświetlimy prosty komunikat “Hello, world!” - to taki pierwszy krok w świecie programowania, od którego prawie każdy zaczyna. Najpierw zrobimy to za pomocą języka Python:

print('Hello, world!')

A teraz dla porównania zrobimy to samo w innym popularnym języku C++:

#include 

int main() {
    std::cout << "Hello, world!";
    return 0;
}

Widzisz różnicę? To właśnie wyróżnia Pythona - prostota. Oczywiście C++ to język, który w wielu sytuacjach jest niezastąpiony. Nie jest jednak dobrym wyborem na początek ze względu na jego złożoność.

Konkretna propozycja

Moja propozycja jest prosta. Zacznij naukę programowania od Pythona. Po prostu zrób ten pierwszy krok i sprawdź jak się w tym temacie odnajdujesz. Jak opanujesz podstawy i fundamentalne koncepcje programowania to przyjdzie czas na podejmowanie decyzji o wyborze konkretnych języków, technologii i kierunku rozwoju kariery. Najważniejsze jest zrobienie tego pierwszego kroku a Python jest tutaj zdecydowanie najlepszym wyborem.

Marek - opiekun kursów Python