Naucz się programować!     |      -50% przy zakupie min. 2 kursów     |      Tylko przez:

2 dni 05 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Python Developer: od czego zacząć naukę?

Python to niezwykle popularny język. Jego prosta składnia sprawia, że doskonale nadaje się dla początkujących programistów. Jednocześnie jest on językiem o bardzo różnorodnych zastosowaniach. Wśród nich na pierwsze miejsce wybijają się poniższe dziedziny.

Web Development - obejmuje tworzenie stron oraz aplikacji internetowych.
Machine Learning - obejmuje pisanie algorytmów “sztucznej inteligencji”. Chodzi o algorytmy, które same się uczą podejmowania decyzji. Nazywa się to często “uczeniem maszynowym”.
Analiza Danych - obejmuje zbieranie oraz przetwarzanie różnego typu danych. Ta dziedzina może też obejmować wizualizowanie danych, tworzenie interaktywnych wykresów itp.

To nie są jedyne zastosowania Pythona bo ten język pełni ważną rolę także w innych dziedzinach. Skupiliśmy się na tych, które są po prostu najpopularniejsze.

Co musi umieć Junior Python Developer

Na początku kariery każdy zaczyna od stanowiska znanego jako Junior Developer. To programista, który ma opanowane podstawy i umie samodzielnie zrealizować proste zadania. Zna dobrze język, popularne biblioteki i najważniejsze narzędzia programistyczne.

  • Fundamenty języka Python: typy danych, funkcje, pętle itp.
  • Znajomość kluczowych struktur danych: list, słowników, krotek.
  • Znajomość zasad OOP czyli Programowania zorientowanego obiektowo (potocznie: programowanie obiektowe) .
  • Umiejętność pracy z wbudowanymi modułami Pythona.

Dalszy rozwój zależy od specjalizacji. Python jest używany w wielu dziedzinach a każda z nich ma swoje specyficzne wymagania.

W temacie Web Development może się przydać umiejętność pracy z bazami danych i znajomość SQL. Aplikacje webowe często są tworzone za pomocą tzw. frameworków. To nic innego jak narzędzie, które przyspiesza pracę nad aplikacją. Przykładowe, popularne frameworki to Django oraz Flask. Czasem też może być potrzebna znajomość technologii typowo front-endowych czyli HTML, CSS oraz JavaScript.

W Data Science niezbędne mogą być biblioteki takie jak np. NumPy. Dziedzina znano jako Machine Learning też ma swoje narzędzia, chociażby popularną bibliotekę TensorFlow. Najlepiej będzie jak przejrzysz oferty pracy z danej dziedziny i sprawdzisz czego się wymaga na danym stanowisku.

Są też pewne uniwersalne umiejętności, które zawsze się mogą przydać - niezależnie od wybranej specjalizacji. Zdecydowana większość programistów będzie potrzebować w pracy systemu kontroli wersji Git. Bardzo przydatna może też być podstawowa umiejętność czytania dokumentacji w języku angielskim. To w końcu podstawowy język w świecie IT.

Kluczowe podstawy

Zawsze zaczynaj od dobrego opanowania podstaw Pythona. To kluczowy fundament, na którym będzie oparta twoja przyszła kariera. Jeśli te podstawy dobrze poznasz i zrozumiesz to opanowanie narzędzi czy też bibliotek niezbędnych w codziennej pracy, nie będzie ci sprawiało większego problemu.

Najważniejsza jest praktyka

To banał ale prawdziwy. Samo poznanie teoretycznych podstaw nic ci nie da jeśli nie będziesz w stanie swojej wiedzy użyć w praktyce. W końcu programowanie to bardzo praktyczna dziedzina, nastawiona na konkretne rezultaty.

Dlatego od początku próbuj swoje umiejętności przekuć na praktyczne programistyczne projekty w języku Python. Na początek spróbuj stworzyć coś prostego: aplikację z listą rzeczy do zrobienia, prosty program wyświetlający jakieś losowe zdania czy coś podobnego. Staraj się jak najczęściej używać nowo poznanych koncepcji w praktyce. Nawet jak od razu taki projekt ci nie wyjdzie, to zawsze możesz do niego wrócić jak już lepiej poznasz Pythona.

Takie portfolio z prostymi programami napisanymi przez ciebie może być kluczowe podczas ubiegania się o pracę. Dzięki niemu możesz pokazać, że masz praktyczne umiejętności programistyczne.

Python - praca dla początkujących

Python jest używany w wielu dziedzinach i ma szerokie zastosowania. Wielu początkujących programistów zaczyna pracę z Python od takich dziedzin jak np. Web Development. Niektórzy w pierwszej poważnej pracy zajmują się automatyzacją zadań. Czasami uda się załapać do pracy opartej na przetwarzaniu danych.

Bardziej specjalistyczne dziedziny, jak np. Machine Learning, wymagają odpowiedniego doświadczenia i dla początkujących programistów prób wejścia może być już bardzo wysoki. Plusem jednak jest to, że Python będzie bardzo długo kluczowym językiem w tych obszarach i konsekwentna nauka może się w przyszłości bardzo opłacić.

Początkujący python developer - podsumowanie

Jeśli poważnie myślisz o karierze Python Developera to najlepiej będzie zacząć naukę według poniższej listy.

1. Python od podstaw: główne elementy języka, funkcje, typy danych itp.
2. Struktury danych: listy, krotki, słowniki.
3. Elementy programowania obiektowego klasy, metody, dziedziczenie itp.
4. Najważniejsze moduły wbudowane języka Python.

Na każdym kroku staraj się praktykować nowo poznane mechanizmy. Twórz proste programy, które wykorzystują te elementy. Tego wszystkiego możesz nauczyć się od zera ze ścieżką kariery Python Developer. Poznasz z nią nie tylko teoretyczne podstawy ale nauczysz się także stosować je w praktyce.

Kolejnym krokiem powinien być wybór specjalizacji. Python ma wiele zastosowań - pomyśl o tym, w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Zacznij poznać specyfikę danej dziedziny. Poznaj najważniejsze narzędzia np. biblioteki programistyczne, takie jak NumPy.

Jeszcze raz podkreślamy dwie rzeczy: dobre opanowanie podstaw i regularna praktyka. To są kluczowe rzeczy jeśli chcesz zostać Python Developerem.