close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Pierwszy język programowania - co jak wyiorę źle?

Co się stanie jeśli naukę programowania rozpocznę od niewłaściwego języka?

Tytułowe pytanie często spędza sen z powiek początkującym programistom. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem to na pewno zastanawiasz się nad tym od jakiego języka zacząć. I pewnie martwisz się, czy aby na pewno dokonałeś właściwego wyboru. Tak naprawdę nie jest to aż tak istotne jakby mogło się wydawać. Mamy nadzieję, że nasz artykuł cię o tym przekona.

Uniwersalne koncepcje w każdym języku

Programowanie, niezależnie od języka, opiera się na pewnych uniwersalnych koncepcjach. Praktycznie w każdym popularnym języku mamy takie elementy jak zmienne, funkcje, pętle czy obiekty. Jeśli dobrze zrozumiesz koncepcje stojące za tymi elementami to poradzisz sobie z każdym językiem. Dlatego wybór języka na początek nie ma aż tak poważnych konsekwencji jakby się mogło wydawać.

Zmiana nie jest trudna

Jeśli te powyższe koncepcje dobrze opanujesz to ewentualna zmiana języka programowania w przyszłości nie będzie aż tak trudna. Pętla w Pythonie ma inną składnię niż pętla w C# jednak zasada działania jest taka sama. Funkcja w JAVA wygląda na pierwszy rzut oka inaczej niż funkcja w PHP ale działa na dokładnie takiej samej zasadzie. O to właśnie chodzi - zrozum dobrze te podstawy to potem sobie poradzisz w każdym języku. Jeśli wybrany język nie będzie ci odpowiadał to zaczniesz się uczyć kolejnego. I z każdym kolejnym językiem będzie ci już szło dużo łatwiej.

Programowanie to nie tylko język

Można by się długo zastanawiać nad tym czym naprawdę jest programowanie. Przyjmijmy taką popularną definicję, że programowanie to sztuka rozwiązywania problemów za pomocą kodu. I to jest właśnie najważniejsze. Naucz się pisać algorytmy, opanuj najważniejsze struktury danych, naucz się rozwiązywać problemy. A to w jakim języku będziesz pracować ma już drugorzędne znaczenie.

Programowanie to także narzędzia

Zdecydowana większość programistów w swojej codziennej pracy używa pewnych narzędzi. Doskonałym przykładem jest tutaj system kontroli wersji Git. Używa się go niemal wszędzie, niezależnie od języka w jakim aktualnie pracujemy. To kolejny przykład uniwersalnej umiejętności, która na każdym kroku będzie ci potrzebna. Skup się więc na tych uniwersalnych podstawach. Poznaj je i naucz się ich używać w codziennej pracy niezależnie od tego jakiego języka programowania aktualnie się uczysz.

No dobra - to od jakiego języka zacząć?

To pytanie musiało paść. Możemy bez końca mówić o tym, że kluczowe są pewne uniwersalne umiejętności. Niemniej jednak od jakiegoś języka trzeba zacząć. Może od Pythona? To super wybór na początek bo pozwoli ci poznać właśnie te kluczowe koncepcje bez wielkiego nakładu pracy. Przygotowaliśmy osobny artykuł na ten temat - sprawdź, może coś ci podpowie.

Na koniec

Wciąż martwisz się tym, czy wybrałeś właściwy język do nauki? To się nie martw. Skup się na tym o czym mówiliśmy powyżej. Zdobądź uniwersalne umiejętności na całe życie a sam język programowania nie będzie już wtedy żadnym problemem.

Autor - Codenga