Otwórz sobie drzwi do kariery programisty     |        Wybierz swoją ścieżkę kariery w IT!     |       Zacznij naukę z 30% rabatem

1 dni 19 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
article figure

Co trzeba wiedzieć na temat C#

C# to język obiektowy, ogólnego zastosowania. Stworzony i ciągle rozwijany, przez firmę Microsoft. C# od lat jest w pierwszej dziesiątce najczęściej używanych języków programowania. Wystarczy spojrzeć na niezawodną ankietę z serwisu StackOverflow:

https://insights.stackoverflow.com/survey/2021#technology-most-popular-technologies

Jeśli rozważamy ogólnie pojętą popularność to C# prezentuje się nieźle. Według powyższej ankiety z C# korzysta niemal 28% ankietowanych. Akurat w sam raz, żeby język uplasował się pomiędzy C++ a Java.

Zalety

Co można powiedzieć o C#? Jakie są jego istotne zalety?.

  • Jest to język wieloplatformowy. Można za jego pomocą tworzyć aplikacje dla różnych systemów oraz urządzeń.
  • Ma w miarę prostą składnię. C# jest oparty na tradycyjnych rozwiązaniach, znanych chociażby z JAVA czy C++. Nie ma więc żadnych dziwactw ani niespodzianek.
  • Dobra dokumentacja oraz narzędzia. Za C# stoi firma Microsoft, która przeznacza spore zasoby na utrzymanie samego języka, jak i narzędzi niezbędnych do pracy.

Ogólnie rzecz biorąc, największą siłą języka jest jego stabilność oraz przewidywalność. Można powiedzieć, że to taki “solidny średniak”. I na pewno będzie w przewidywalnej przyszłości rozwijany oraz utrzymywany.

Zastosowania

Spójrzmy na parę przykładów użycia języka C#.

  • Aplikacje webowe.
  • Gry oparte na popularnym silniku Unity.
  • Tradycyjne, okienkowe aplikacje dla Windows ale też i dla innych systemów.
  • Aplikacje mobilne tworzone za pomocą środowiska Xamarin.

C# jako język ogólnego zastosowania jest więc dość rozpowszechniony. Może w żadnej z tych dziedzin nie jest językiem wiodącym, niemniej jednak da się go znaleźć niemal na każdym kroku.

Framework NET

Mocną stroną C# jest framework NET. Jest to zestaw narzędzi oraz bibliotek programistycznych, które przyspieszają tworzenie aplikacji. Za pomocą NET można tworzyć aplikacje działające na różnych systemach. Mogą to być więc aplikacje działające na serwerze, na Windowsie, na Linuxie a nawet na różnych systemach mobilnych.

Perspektywy zatrudnienia

Perspektywy zatrudnienia dla programistów znających język C# wyglądają całkiem nieźle. Początkujący developer może liczyć na zarobki w okolicach 5000-7000 zł. W przypadku doświadczonego Senior C# Developera mówimy już o kwotach rzędu 12000-18000zł. To się da spokojnie osiągnąć po kilku latach pracy z C#.

Dodajmy do tego, wspomniane wcześniej, szerokie rozpowszechnienie języka i mamy w rezultacie dobre perspektywy kariery. Możemy śmiało powiedzieć, że C# oferuje niezłe możliwości rozwoju zawodowego.

C# z punktu widzenia początkującego programisty

Czy C# to dobry język dla początkującego programisty? Ujmijmy to tak: ani lepszy ani gorszy niż inne języki.

C# nie powinien być trudniejszy do opanowania niż popularna Java. A na pewno będzie łatwiejszy niż C/C++.

C# jest językiem popularnym, z niezłymi perspektywami zatrudnienia. Jest cały czas rozwijany, ma bogaty ekosystem narzędzi oraz dobrą dokumentację. Na pewno warto go poważnie wziąć pod uwagę jeśli zastanawiasz się nad wyborem języka do nauki.

O problemie wyboru języka na początek już zresztą pisaliśmy wcześniej. To nie jest aż tak wielki problem jakby się mogło wydawać.

Podsumowanie

C# jest “średniakiem”. Nie jest to język szczególnie ekscytujący, nie wzbudza wielkich emocji.

Ale te cechy akurat są jego największymi zaletami. C# ma sprawdzoną pozycję na rynku. Nie zniknie w przewidywalnej przyszłości. Ma bogaty ekosystem narzędzi, chociażby wspomniany wcześniej framework NET.

Na pewno warto go poważnie rozważyć jeśli myślisz o karierze programisty. Codenga