close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Co to jest Bash

Bash to tzw. powłoka systemu Linux. To nic innego jak program, który umożliwia nam komunikację z systemem. Są różne powłoki dla systemu Linux ale Bash jest zdecydowanie najpopularniejszy. Dla niezliczonej ilości użytkowników jest on podstawowym narzędziem pracy.

Dwa podejścia do pracy z Bash

Z technicznego punktu widzenia Bash jest tzw. interpreterem poleceń. Pewnie kojarzysz, że do terminala Linuxa można wpisywać różne komendy. Bash te komendy odbiera od nas, interpretuje, przekazuje do systemu i następnia zwraca nam wynik.

To jest taki najbardziej podstawowy sposób pracy z Bash.

Drugi sposób pracy to użycie tzw. plików wsadowych. Takie pliki zawierają kod Bash. Pliki można w dowolnym momencie uruchomić i Bash będzie w stanie wykonać kod w nich zawarty. Czasami używa się określenia “skrypty Bash” albo “skryptowanie Bash”

Pisanie własnych skryptów Bash to niezwykle przydatna umiejętność. Możesz dzięki nim zapisać nawet bardzo złożone polecenia. Potem wystarczy taki skrypt uruchomić i polecenia zostaną wykonane. To świetny sposób na automatyzację dowolnych czynności wykonywanych w systemie Linux.

Co możesz zrobić za pomocą Bash?

Wszystko! Łatwiej byłoby napisać czego się nie da zrobić.

Pomyśl o dowolnym zadaniu, które w systemie Linux zajmuje sporo czasu. I pomyśl teraz, że to zadanie możesz łatwo zautomatyzować za pomocą Bash.

Za pomocą skryptów Bash możesz na przykład:

  • pisać własne komendy;
  • wykonywać obliczenia;
  • tworzyć pliki, zapisywać do nich treść i wykonywać na nich dowolne operacje;
  • automatyzować dowolną czynność, która zajmuje ci sporo czasu oraz energii.

Popatrzmy na prosty przykład. Wyobraź sobie, że często zmieniasz nazwy plików w katalogu. Ręczna zmian nazw przy dużej ilości plików jest pracochłonna. Wystarczy napisać prosty skrypt, który będzie to robił automatycznie. Będzie w stanie w parę sekund zmienić nazwy tysięcy plików.

Jeśli nauczysz się podstaw skryptowania to praca w Linuxie będzie po prostu łatwiejsza, szybsza i dużo przyjemniejsza.

Czego się trzeba nauczyć na początek

Bash to narzędzie Linuxowe czyli potrzebna będzie ci podstawowa orientacja w tym systemie. Jeśli znasz podstawowe komendy terminala i potrafisz wykonać takie operacje jak tworzenie czy otwieranie pliku to spokojnie sobie poradzisz w opanowaniem skryptowania.

Bash sam w sobie nie jest specjalnie trudny. Jeśli chcesz zacząć pisać skrypty to musisz opanować podstawowe elementy składni takie jak zmienne, tablice, pętle czy instrukcje warunkowe. Podstawy da się ogarnąć w kilka dni. A zyskać możesz naprawdę dużo. Chcesz opanować Bash od podstaw? Zapraszamy na kurs Codenga, który błyskawicznie wprowadzi cię w podstawy tego niezwykle przydatnego narzędzia.