Naucz się programować!     |      -40% przy zakupie min. 2 kursów     |      Tylko przez:

21 godz. 18 min. 07 sek.
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Co to jest składnia

W programowaniu często mówimy o “składni”. W rozmowie nieraz pojawiają się takie frazy jak “składnia tego języka jest prosta” albo “ten język ma bardziej skomplikowaną składnię”. Czym więc ta składnia jest?

Języki programowania można by porównać do języka, którym posługujemy się na co dzień. Nasz język ma pewną strukturę. Tą strukturę trzeba zrozumieć aby się językiem posługiwać. Bez zrozumienia tej struktury nie będziemy mogli języka użyć do komunikacji. I tak samo jest w przypadku języków programowania. Bez zrozumienia ich składni nie będziemy mogli za ich pomocą pisać programów.

Składnia jest więc kluczowa - to pierwszy element, od którego zaczniemy naukę danego języka programowania.

C++ Developer

Naucz się programować w jednym z najbardziej wszechstronnych języków programowania. Ta ścieżka kariery sprawi, że staniesz się pełnoprawnym kandydatem na C++ Developera. Ścieżka zawiera dziesiątki zadań, ćwiczeń oraz projektów, które nauczą cię realnych, przydatnych na rynku pracy umiejętności. Dowiedz się więcej

Składnia u podstaw

Składnię można zrozumieć jako zestaw pewnych reguł. Te reguły określają w jaki sposób należy łączyć znaki w celu stworzenia poprawnych deklaracji w danym języku programowania. To trochę jak tworzenie słów oraz zdań w języku naturalnym. Aby je stworzyć w prawidłowy sposób, musisz znać pewne reguły. Bez tych reguł nie będziesz w stanie zbudować prawidłowej, zrozumiałej dla innych osób wypowiedzi.

Programowanie polega na pisaniu instrukcji, które są zrozumiałe dla komputera. Dlatego muszą być one napisane tak, aby komputer je zrozumiał. Muszą przestrzegać najważniejszych reguł składniowych.

Co obejmuje składnia języka programowania

Każdy język programowania ma swoje ścisłe reguły. Te reguły określają m.in:

  • w jaki sposób zapisujemy zmienne, funkcje oraz inne elementy;
  • w jaki sposób dodajemy komentarze do kodu;
  • w jaki sposób zapisujemy bloki kodu;
  • kiedy możemy używać białych znaków (np. spacji).

W praktyce to właśnie od tych kluczowych reguł zaczynamy naukę danego języka. To fundamentalny krok, niezbędny do tego aby ruszyć z dalszą pracą. Składnia to podstawa każdego języka.

Błędy składniowe

Błędy składniowe to zmora wielu, zwłaszcza początkujących, programistów. Są one skutkiem niewłaściwe użytej składni.

Popatrzmy na takie proste zdanie:
“programowanie Polega na pisaniu. instrukcji które, dla komputera zrozumiałe. Są.”

Jest tu parę błędów: niewłaściwie postawione kropki, zła wielkość liter, błędny szyk słów itp. Pomimo tego, jesteśmy w stanie zrozumieć ogólny sens wypowiedzi. Język naturalny pod tym względem wiele nam wybacza. Zwłaszcza język mówiony.

Zupełnie inaczej jest w przypadku języków programowania. Kod piszemy dla komputera a ten z kolei oczekuje od nas prostych, wyraźnych instrukcji. Nie możemy sobie pozwolić na takie błędy jak w języku naturalnym. Jedna źle postawiona spacja może sprawić, że napisany przez nas program nie będzie w stanie się uruchomić. Składnia dla języka programowania jest znacznie bardziej restrykcyjna niż w języku naturalnym.

Na szczęście opanowanie najważniejszych elementów składni nie jest aż tak trudne. Po jakimś czasie wejdą one ci w nawyk i będziesz jest stosować automatycznie. Istnieją też narzędzia, które automatycznie wyszukują typowe błędy składniowe w pisanym przez nas kodzie.

Składnia oraz semantyka

Wspominaliśmy o tym, że każdy język programowania ma swoją własną składnię. Spróbujmy więc teraz zapisać ten sam przykład w kilku popularnych językach.

Python


name = "Teddy"
print(name)


Rozwój oprogramowania w Javie: Umiejętności, programowanie.

Java to sprawdzony, niezawodny i bardzo rozpowszechniony język programowania.

Dowiedz się więcej

Java


class Main {  
public static void main(String args[]) {
  String name = "Teddy";
  System.out.println(name);
}
}


Obydwa fragmenty kodu robią dokładnie to samo - deklarują zmienną z wartościa ”Teddy” i wyprowadzają jej wartość do konsoli. Możemy więc powiedzieć, że obydwa mają dokładnie to samo znaczenie. Pod względem semantycznym są identyczne.

Różnica tkwi oczywiście w składni. W przypadku Pythona, składnia jest wyraźnie prostsza. Z kolei Java ma trochę więcej elementów składniowych. Ten prosty przykład powinien dobrze ilustrować to, że każdy język ma swoją własną, unikalną składnię.

Często się mówi, że język Python jest bardzo przyjazny dla początkujących programistów. W dużym stopniu wynika to właśnie z jego prostej, przyjaznej składni. Ten sam efekt można osiągnąć przy mniejszej liczbie elementów składowych. Z drugiej strony Java jest trochę bardziej “standardowa” - składnia przypomina wiele innych, popularnych języków takich jak C++ albo C#. Tak czy tak, każdy język ma swoją składnię i opanowanie tej składni jest pierwszym, fundamentalnym krokiem w nauce programowania.