Otwórz sobie drzwi do kariery programisty     |        Wybierz swoją ścieżkę kariery w IT!     |       Zacznij naukę z 30% rabatem

3 dni 19 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
http://codenga-content.s3.amazonaws.com/articles/cpp_biblioteka_poradnik.jpg

C++ - biblioteka standardowa

Co to jest

Biblioteka standardowa C++ zawiera zestaw klas oraz interfejsów, które znacznie rozszerzają możliwości języka. To nieoceniona pomoc w codziennej pracy podczas pisania programów.

C++ pomimo swojego wieku wciąż jest powszechnie używanym językiem. Na pewno ważną rolę odgrywa w tym jego wydajność i możliwość “wyciśnięcia” maksimum z zasobów sprzętowych platformy, dla której piszemy nasz program.

Ważna rola i nieoceniona pomoc

Standardowa biblioteka (eng. Standard Library) pełni w tym procesie ważną rolę.

  • Przyspiesza tworzenie oprogramowania dzięki możliwości zastosowania gotowych funkcji, klas, stałych itp.
  • Zwiększa stabilność programu bo klasy dostarczone przez bibliotekę są dokładnie przetestowane. Są stworzone przez doświadczonych programistów, którzy wiedzą co robią.

Znajomość standardowej biblioteki jest często niezbędną do pracy z C++. W wielu sytuacjach jest wręcz wymagana podczas ubiegania się o pracę jako C++ Developer.

Co zawiera biblioteka standardowa - w dużym skrócie

Biblioteka zawiera całą masę przydatnych funkcjonalności. Od funkcji matematycznych po przydatne struktury danych. Od funkcji ułatwiających pracę z ciągami znaków po funkcje dopisania asercji. Łatwiej byłoby chyba powiedzieć czego w tej bibliotece nie ma. Zresztą zaraz pokażemy kilka przykładów.

Przykład numer 1

Zaczniemy od prostej rzeczy. Potrzebna nam jest wartość PI. Nie musisz jej pamiętać bo biblioteka standardowa posiada odpowiednią stałą, która tą wartość nam dostarczy. Popatrz:

					
						#include <iostream>
						#include <cmath>

						using namespace std;

						int main(void) {

							cout << M_PI << endl;

							return 0;
						}
					
				

Zauważ, że na na górze pliku z kodem importujemy odpowiedni nagłówek - #include . Dzięki temu możemy zaimportować właściwy moduł biblioteki. Moduł, który odpowiada za funkcje matematyczne.

Z kolei ten fragment kodu M_PI to stała PI dostępna w naszej nowo zaimportowanej bibliotece. Po uruchomieniu programu otrzymamy następujący wynik: 3.14159. Czyli dokładnie to czego potrzebowaliśmy.

Oprócz stałych mamy też wiele przydatnych funkcji. Popatrz na kolejny przykład:

					
						#include <iostream>
						#include <cmath>

						using namespace std;

						int main(void) {

						cout << "sqrt(4) = " << sqrt(4) << endl;

						return 0;
						}


					
				

W powyższym przykładzie wyliczamy pierwiastek kwadratowy za pomocą funkcji sqrt(). Wynik to oczywiście wartość 2. Tutaj widać całą filozofię biblioteki standardowej C++. To nic innego jak zbiór przydatnych, gotowych do użycia funkcji oraz stałych.

Przykład numer 2

Mamy też funkcje ułatwiające pracę z ciągami znaków. Popatrz na kolejny przykład

					
						#include <iostream>
						#include <string>

						using namespace std;

						int main(void) {

						string name = string("Codenga");

						int size = name.length();

						cout << size << endl;

						return 0;
						}
					
				

Tym razem dołączyliśmy moduł . Nietrudno się domyśleć, że zawiera on przydatne funkcje do pracy z ciągami znakowymi. Zwróć uwagę na dwa ważne elementy:

string name = string("Codenga"); - tworzymy nowy obiekt typu string i przekazujemy ciąg “Codenga”

int size = name.length(); - tu z kolei wywołujemy metodą length(), która zwróci długość naszego string.

Wynik naszego programu to 7. Bo z tylu znaków się składa nasz string. To tylko wierzchołek góry lodowej. Takich przydatnych funkcjonalności jest dużo, dużo więcej. Chcesz poznać ich więcej? Zapraszamy do kursu C++ Biblioteka Standardowa .

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że biblioteka standardowa jest nieocenioną pomocą dla programistów pracujących w C++. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zawiera ona całą masę gotowych do użycia funkcji.

Funkcjonalności dostarczone przez bibliotekę rozwiązują wiele typowych, rutynowych problemów. To wielka moc, którą warto wykorzystać