BLACK WEEKS DO -60%     |        + dodatkowe -10% z kodem: CODE10 (ważny od 150 zł)     |  

15 godz. 15 min. 32 sek.
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
PHP - czy wciąż warto się go uczyć?

Czy nauka PHP w roku 2021 ma sens?

Nauka PHP ma sens jeśli...chcesz programować w PHP. A jakie są perspektywy dla tego języka? Bo PHP już wiele razy był “uśmiercany” ale jakoś uparcie nie chce odejść. I to się napewno nie zmieni w najbliższej przyszłości. Popatrzmy więc jak wygląda stan PHP w jego 27 roku życia.

PHP Developer

Zdobądź umiejętności niezbędne do pracy jako PHP Developer. Ta ścieżka kariery sprawi, że staniesz się pełnoprawnym kandydatem na PHP Developera. Ścieżka zawiera dziesiątki zadań, ćwiczeń oraz projektów, które nauczą cię realnych, przydatnych na rynku pracy umiejętności. Dowiedz się więcej

Popularności PHP nie da się podważyć

Zazwyczaj jako pierwszy przykład użycia PHP podaje się Wordpress. Ten popularny system CMS według różnych statystyk jest fundamentem nawet 40% witryn w całym internecie.

Można by dyskutować długo na temat jakości samego kodu Wordpressa (powiedzmy, że daleko mu do ideału). Nie zmienia to faktu, że żaden inny system do budowania stron nie może pochwalić się taką popularnością.

W branży e-commerce mamy bardzo popularny system Magento. On też może się pochwalić niezłymi wynikami:

  • ponad 250000 aktywnie działających sklepów
  • 12% wszystkich sklepów w internecie

Magento to pierwszoligowy gracz w swojej branży i kolejny przykład praktycznego zastosowania PHP.

Rzućmy jeszcze okiem na statystyki z serwisu Stack Overflow. Dotyczą one roku 2020 ale w 2021 pewnie wiele się nie zmieni. Wyraźnie widać, że 26% respondentów, w mniejszym lub większym stopniu używa PHP. A sam język pod względem popularności plasuje się na 8 miejscu. To chyba nieźle?

Długa droga do wersji numer 8

Według zamierzeń autora PHP miał być prostym językiem do generowania dynamicznych widoków na stronie internetowej. I chyba autor nie zdawał sobie na początku sprawy jak szybko PHP zostanie zaadaptowany do tworzenia rzeczy daleko wykraczających poza oryginalne założenia.

Lata mijały, popularność PHP nieustannie rosła, ale sam język wiele się nie zmieniał. I ta początkowa prostota szybko stała się obciążeniem dla programistów. Im większa złożoność aplikacji, tym trudniej było w PHP napisać czytelny, przejrzysty kod, wolny od błędów. To po prostu wynikało z samego charakteru języka.

Dlatego w końcu nadszedł czas na zmiany. Najpierw w postaci wersji numer 7 a teraz dodatkowo w formie PHP 8. Najnowsze wersje języka mocno się różnią od jego początkowych założeń. I wreszcie, choć dość późno, wprowadzają język PHP w wiek 21.

Co oferuje PHP w roku 2021?

Jako programista PHP w obecnych czasach masz do dyspozycji wiele nowych mechanizmów, które były niedostępne w starszych wersjach języka.

  • Znaczący wzrost wydajności, który pojawił się w wersji PHP 7.
  • Nowe funkcje wbudowane.
  • Klasy anonimowe, stałe tablicowe, argumenty nazwane i cała masa mniejszych lub większych usprawnień.

Ale programowanie to nie tylko mechanizmy samego języka. Każdy doświadczony developer powie ci, że również ważny jest ekosystem narzędzi, pakietów, edytorów kodu itd. Równie istotną rzeczą jest tzw. workflow czyli sposób w jaki integrujemy wszystkie te elementy podczas tworzenia aplikacji PHP.

Ostatnie lata wyglądają naprawdę nieźle pod tym względem. PHP oferuje cały ekosystem narzędzi do pisania testów, do automatyzacji zadań i nie tylko. I ten ekosystem cały czas rośnie. Popatrz chociażby na statystyki popularnego managera pakietów do PHP: https://packagist.org/statistics.

PHP czerpie pełnymi garściami z osiągnięć współczesnego świata programowania. Mamy możliwość wdrażania aplikacji za pomocą kontenerów Docker. Mamy możliwość pisania przejrzystego, czytelnego kodu, który łatwo się testuje. Mamy możliwość korzystania z szerokiego zestawu bibliotek, frameworków oraz narzędzi. Nie było nigdy lepszego momentu na naukę PHP.

Popularne frameworki

Ekosystem PHP to także frameworki umożliwiające szybkie pisanie aplikacji webowych. Można by wymienić tutaj chociażby Laravel. To bardzo popularny framework umożliwiający pisanie szybkich, stabilnych oraz bezpiecznych aplikacji PHP. Z kolei dla dużych projektów z segmentu Enterprise popularnym wyborem jest framework Symfony.

Czy warto uczyć się języka php?

Zdobądź umiejętności niezbędne do pracy jako PHP Developer.

Dowiedz się więcej

Warto czy nie

PHP ma wciąż bardzo szerokie zastosowania. Jego przyszłość też wygląda nieźle. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę realne usprawnienia, które pojawiły się w najnowszych wersjach języka.

Ten język ma swoich krytyków a niektórzy wręcz chcieliby aby zupełnie zniknął. Z tym, że spora część tej krytyki miała sens w przypadku starszych wersji języka. W roku 2021 PHP prezentuje się naprawdę nieźle. I wbrew temu co sądzą niektórzy da się za jego pomocą pisać nowoczesne, wydajne i stabilne aplikacje webowe. Oczywiście to nie jest idealny język. Ma swoje dziwactwa i niedociągnięcia. Nie zmienia to faktu, że przy odpowiednim podejściu może być on dobrym wyborem zarówno do pisania prostego projektu jak i do stworzenia dużej typowo komercyjnej aplikacji.

Codenga