Otwórz sobie drzwi do kariery programisty     |        Wybierz swoją ścieżkę kariery w IT!     |       Teraz aż 30% rabatu

Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Jaki edytor do kodu dla początkującego programisty

Jeśli zajmujesz się programowaniem to potrzebujesz edytora do pisania kodu. O ile w kursach Codenga masz już zintegrowane wszystkie niezbędne narzędzia to do samodzielnej pracy edytor kodu będzie ci potrzebny.

Prosty wybór

W sieci można znaleźć całą masę artykułów w stylu “10 najlepszych edytorów kodu” albo “5 najlepszych edytorów dla front-end developera”. Tyle, że te artykuły nie odpowiadają na podstawowe pytanie - czyli jaki edytor wybrać. Dla mnie sprawa jest prosta. Zacznij od Visual Studio Code. To w zdecydowanej większość wypadków bardzo dobry wybór dla początkującego (dla zaawansowanego również) programisty.

Dlaczego Visual Studio Code?

Bo jest za darmo :). Oczywiście w dzisiejszych czasach to słaby argument. Pewnie zaraz odpowiesz, że cała masa narzędzi do edycji kodu jest darmowa - i będziesz mieć sporo racji. Niemniej jednak są pewne ważne zalety Visual Studio Code, które dla mnie pozytywnie go wyróżniają wśród alternatywnych rozwiązań. I sprawiają, że to jest moje podstawowe narzędzie w codziennej pracy.

Jeden edytor do wszystkiego

Visual Studio Code wspiera niemal każdy język programowania. A nawet jak jak nie wspiera od razu to pewnie, ktoś już napisał do niego odpowiednie rozszerzenie. W praktyce oznacza to tyle, że za pomocą tego edytora możesz pisać kod Pythona, JS, HTML, CSS, JAVA, PHP, C#, C++ i pewnie w dziesiątkach innych języków. Niezależnie do tego czy chcesz tworzyć strony, aplikacje front-endowe, back-endowe, aplikacje mobilne czy cokolwiek innego - za pomocą Visual Studio Code będziesz mógł swobodnie pisać oraz edytować kod.

Skróty przyspieszają pracę

Każdy programista, który spędził już trochę czasu nad kodem na pewno powie ci, że najszybciej się pracuje jeśli nie trzeba odrywać rąk od klawiatury. W Visual Studio Code praktycznie każda funkcjonalność może być uruchomiona za pomocą odpowiedniej kombinacji klawiszy. Musisz szybko stworzyć nowy plik? Użyj Ctrl+N. Chcesz szybko przenieść całą linię kodu w dół? Użyj Alt+Strzałka w dół. Oczywiście na początku trochę czasu musisz poświęcić na opanowanie najważniejszych skrótów. To będzie świetna inwestycja bo dzięki temu będziesz pracować niezwykle sprawnie i wydajnie. Zresztą na samym początku przygody z edytorem możesz sobie wszystko powoli wyklikać i potem stopniowo opanować najważniejsze skróty klawiaturowe w miarę potrzeby.

Rozszerzenia. Tysiące rozszerzeń

Edytor Visual Studio Code ma tysiące rozszerzeń, które rozwijają możliwości programu o zupełnie nowe funkcjonalności. I ciągle powstają nowe. Potrzebujesz formatera do niszowego języka? Integracji z repozytorium github? Podpowiedzi do biblioteki programistycznej, z której aktualnie korzystasz? Niemal na pewno, ktoś już stworzył do tego odpowiednie rozszerzenie. Na samym początku pewnie nie będziesz żadnych dodatków potrzebować ale warto mieć świadomość, że możliwości programu da się wygodnie rozszerzać. Ja mam taki zestaw ulubionych dodatków, z których korzystam na co dzień i naprawdę ciężko byłoby mi bez nich pracować.

Na każdą platformę

Ja w swojej pracy często przełączam się pomiędzy Windows oraz MacOS. I dla mnie bardzo ważne jest to, że Visual Studio Code jest dostępny na różne platformy. Bo nie muszę zmieniać edytora za każdym razem gdy siadam do pracy na innym systemie. Możesz więc śmiało używać Visual Studio Code niezależnie od tego na jakim systemie na co dzień pracujesz.

Postaw na popularne, szeroko wspierane narzędzie

Visual Studio Code (w skrócie VSC) jest niezwykle popularnym edytorem. Jest nieustannie rozwijany, poprawiane są błędy, dodawane są nowe funkcjonalności i co chwilę ktoś pisze do niego przydatne rozszerzenia. To ważne bo jak już musisz poświęcić czas na opanowanie swojego podstawowego narzędzia pracy to lepiej, żeby to było narzędzie, które ma przed sobą przyszłość.

Tomasz - opiekun kursów JAVA/Node.js