close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Pierwsze kroki w nauce Java Developer.

Java Developer: od czego zacząć naukę?

Java od dawna jest w ścisłej czołówce najpopularniejszych języków programowania. Dla wielu programistów ten język stał się sposobem na udaną karierę zawodową.

Java ma szerokie zastosowania w wielu dziedzinach: bankowość, ubezpieczenia, aplikacje mobilne, aplikacje desktopowe i nie tylko. A tak duża popularność przekłada się bezpośrednio na ilość ofert pracy dla programistów znających ten język.

Każdy oczywiście musi od czegoś zacząć. Pierwszym stanowiskiem, od którego zaczynamy pracę jest zazwyczaj Junior Java Developer. Co więc musisz opanować aby zacząć wymarzoną karierę programisty Java?

Java developer

Zdobądź umiejętności niezbędne do pracy jako Java Developer

Dowiedz się więcej

Co trzeba umieć

Java

Na pewno musisz zacząć od poznania podstaw języka Java. Musisz opanować kluczowe elementy: składnię języka, pętle, funkcje, instrukcje warunkowe itp. To fundamentalne umiejętności, bez których nie da się ruszyć dalej.

Java jest obiektowym językiem programowania. Dlatego ważne jest opanowanie obiektowych aspektów: klas, metod, konstruktorów, dziedziczenia oraz interfejsów. To są elementy, z którymi będziesz mieć do czynienia na każdym kroku pisząc kod Java. Musisz dobrze zrozumieć jak te elementy działają i jak używa się ich w praktyce.

Jak już opanujesz powyższe koncepcje to warto pomyśleć o wzbogaceniu swoich umiejętności. W programowaniu może się bardzo przydać znajomość najważniejszych struktur danych takich jak Kolejka, Lista i Stos. Trzeba zrozumieć czym się one charakteryzują i w jakich sytuacjach ich używać.

Warto też rozszerzyć swoje umiejętności o programowanie funkcyjne, które w ostatnich latach jest bardzo popularne w środowisku Java. Może nie jest to niezbędna umiejętność na początek, jednak może być bardzo fajnym sposobem na wzbogacenie twojego CV.

Frameworki

Wiele aplikacji Java jest pisanych w oparciu o tzw. frameworki. Ich zadaniem jest dostarczenie pewnego szkieletu aplikacji oraz gotowych funkcjonalności. W praktyce przekłada się to na szybsze tworzenie oraz rozwijanie projektu programistycznego.

Przykładem takiego popularnego frameworka jest Spring. Naukę tego typu narzędzi rozpocznij dopiero po dobrym opanowaniu podstaw samego języka. Znajomość Spring albo innego popularnego frameworka może się przydać podczas poszukiwania pracy jako Java Developer.

Bazy danych

Większość aplikacji napisanych w Java korzysta z bazy danych. Warto więc poznać najważniejsze techniki pracy z bazami

Zazwyczaj będą to bazy oparte na SQL. Na początek warto poznać przynajmniej podstawy. Naucz się pisania zapytań do bazy. Zdobądź podstawowe umiejętności tworzenia tabel w bazie, opanuj najważniejszy typy danych i naucz się wyciągać dane z bazy na podstawie określonego kryterium. To są bardzo uniwersalne umiejętności, które mogą się przydać nie tylko do pracy z Java.

Najważniejsza jest praktyka

Programista to zawód oparty głównie na praktyce. To dziedzina nastawiona na wynik oraz realne efekty pracy. Dlatego od razu warto rozpocząć pracę nad projektami - nawet bardzo prostymi.

To może być banalna aplikacja np. lista rzeczy do zrobienia. Najważniejsze jest to, żeby zacząć. Potem zawsze możesz ją rozbudować o kolejne elementy, w miarę jak twoje umiejętności będą się powiększać.

Takie projekty pokażą potencjalnemu pracodawcy, że znasz praktyczne aspekty Java. Pokażą, że umiesz pisać realny, działający kod. To może być ten element, który zdecyduje o twoich szansach na zatrudnienie.

Perspektywy

Pracy dla Java Developera nie zabraknie bo Java jest bardzo popularna. To są tysiące przeróżnych projektów, tysiące aplikacji w różnych dziedzinach życia. Od banków po aplikacje mobilne.

Te wszystkie aplikacje muszą być utrzymywane, rozwijane i poprawiane. Dlatego zapotrzebowanie na Java Developerów będzie się jeszcze długo utrzymywać na wysokim poziomie. Ten rynek jest po prostu bardzo chłonny.

Podsumowanie - jak zacząć naukę Java

Jeśli poważnie myślisz o karierze Java Developera to zacznij naukę według poniższego schematu.

1. Podstawy języka Java: składnia, pętle, funkcje, typy danych itp.
2. Obiektowe aspekty Java: klasy, interfejsy, dziedziczenie.
3. Poznaj najważniejsze struktury danych oraz kolekcje
4. Opanuj podstawy programowania funkcyjnego
5. Przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej

Java Developer

Java to sprawdzony, niezawodny i bardzo rozpowszechniony język programowania.Ta ścieżka kariery sprawi, że staniesz się pełnoprawnym kandydatem na Java Developera. Ścieżka zawiera dziesiątki zadań, ćwiczeń oraz projektów, które nauczą cię realnych, przydatnych na rynku pracy umiejętności.Dowiedz się więcej

Na tym etapie będziesz mieć już całkiem niezłą wiedzę na temat Java. Wszystkie powyższe umiejętności zdobędziesz ze ścieżką kariery Java Developer.

Kolejny krokiem może być opanowanie podstaw popularnych frameworków np. Spring. Do tego dołóż podstawy baz danych i języka SQL. Jeszcze raz podkreślamy jak ważna jest praca nad własnymi, praktycznymi projektami. To trzeba robić na każdym etapie zdobywania umiejętności.

Podejdź do nauki rzetelnie i opanuj umiejętności, o których pisaliśmy. A wtedy stanowisko Junior Java Developera będzie łatwe do zdobycia.