Otwórz sobie drzwi do kariery programisty     |        Wybierz swoją ścieżkę kariery w IT!     |       Zacznij naukę z 30% rabatem

1 dni 19 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Język VBA (Visual Basic for Applications)

Język VBA jest od lat ważną częścią pakietu Office. Za jego pomocą możemy zautomatyzować powtarzalne, często wykonywane czynności.

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z Excelem to pewnie kojarzysz, że większość operacji wykonywanych w tym programie jest dość monotonna. Musimy ciągle zaznaczać te same komórki, kopiować te same dane itd. I właśnie tu z pomocą przychodzi nam VBA czyli Visual Basic for Applications.

Jak to działa

Za pomocą VBA możemy pisać tzw. makra czyli małe programy, które za nas wykonują te wszystkie powtarzalne operacje.

Warto na tym etapie zauważyć, że język VBA jest ściśle powiązany z aplikacjami pakietu Office (czyli Excel, Access itp.) To nie jest język ogólnego zastosowania. Nie da za jego pomocą pisać aplikacji działających samodzielnie. VBA ma po prostu ściśle określony cel - ułatwić pracę w Office za pomocą automatyzacji.

Gdzie się używa VBA w praktyce

W praktyce za pomocą VBA możemy zrobić bardzo dużo. Przynajmniej w tych granicach na jakie pozwala nam środowisko Office.

  • Napisać własne funkcje do Excela.
  • Zautomatyzować większość powtarzalnych czynności, które dotychczas wykonywaliśmy ręcznie. Na przykład kopiowanie albo formatowanie danych.
  • Zbudować UI czyli Interfejs Użytkownika, który ułatwi nam pracę z arkuszami, tabelami oraz danymi.
  • I wiele, wiele więcej.

Jezyka VBA używamy m.in w programach Excel, Access, Word itp. Tak jak pisaliśmy wcześniej, jest on ściśle zintegrowany z programami pakietu Microsoft Office.

VBA na tle innych języków

VBA jest w miarę standardowym językiem programowania. Oznacza to tyle, że posiada elementy powszechnie używane w innych językach takie jak zmienne, pętle, instrukcje warunkowe czy komentarze.

Specyfika zastosowania VBA sprawia, że dla wielu osób jest on często pierwszym kontaktem z jakąkolwiek formą programowania. Nieraz jest tak, że sięgamy po VBA z konieczności - bo trzeba stworzyć albo przerobić jakieś proste makro. Bo trzeba zautomatyzować czynność, którą wykonujemy setki razy. Możliwych przyczyn jest dużo.

Podstaw tego języka da się nauczyć stosunkowo szybko. Próg wejścia jest tu relatywnie niewielki. Przynajmniej w porównaniu do innych języków o bardziej ogólnych zastosowaniach.

Czego się trzeba nauczyć

Do pracy z VBA musisz opanować na początku pewne kluczowe koncepcje. Na pewno trzeba poznać takie elementy jak zmienne, deklarowanie funkcji, użycie instrukcji warunkowych czy najważniejsze operatory. Czyli to wszystko co składa się na “tkankę” języka.

Pamiętaj o tym, że VBA jest ściśle powiązany z aplikacjami pakietu Office. Najważniejsza więc jest dobra znajomość oprogramowania z tego pakietu. W końcu trudno jest pisać makra i tworzyć automatyzację dla zadań w Excel czy Access jeśli tych programów nie używamy na co dzień.