Znajdź impuls do nauki </programowania>     |        -50% na wszystkie kursy     |       Jeszcze przez:

2 dni 01 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
które języki zyskują na popularności?

5 języków programowania o szybko rosnącej popularności

Są różne języki programowania: popularne i mniej popularne. Są takie, które od lat utrzymują się w czołówce: Java, Python, JavaScript, C#. Są też języki niszowe, używane w specjalistycznych zastosowaniach.

Tym razem popatrzymy na języki, których popularność bardzo szybko rośnie. Nasza lista zawierać więc będzie języki przyszłościowe - takie, którymi warto się zainteresować.

O ile dwie pierwsze pozycji listy nie powinny zaskakiwać, to już dalej mamy trochę niespodzianek.

Python

Python już od dłuższego czasu cieszy się ogromną popularnością. Ma prostą i czytelną składnię, która ułatwia naukę początkującym programistom. Ma też wiele zastosowań:

  • analiza danych,
  • tworzenie aplikacji internetowych,
  • uczenie maszynowe,
  • automatyzacja zadań,
  • nauka programowania - jako pierwszy język na start.

W roku 2024 możemy śmiało założyć, że popularność Python będzie dalej rosła. Dla wielu osób będzie on pierwszym kontaktem ze światem programowania. Będzie też miał zastosowania w wielu rozwojowych dziedzinach. Python długo nie zniknie - o to nie ma co się martwić.

Naucz się Python: interaktywny kurs z ćwiczeniami praktycznymi

JavaScript

Język JavaScript przeszedł niezwykłą drogę: od prostego języka skryptowego, do kluczowego języka współczesnego internetu. Dzięki JavaScript, można stworzyć aplikacje serwerowe, przeglądarkowe, mobilne czy desktopowe.

JavaScript jest tak rozpowszechniony, że jeszcze przez wiele lat będzie stanowić ścisłą czołówkę najpowszechniej używanych języków. Wystarczy zresztą popatrzeć na wyniki ankiety z popularnego serwisu Stack Overflow

Możemy bezpiecznie założyć, że popularność JavaScript będzie jeszcze długo wzrastać. Użyteczność tego języka jest po prostu zbyt duża, żeby mogło być inaczej.

TypeScript

Skoro mamy JavaScript, to warto też zainteresować się językiem TypeScript. Dodaje on nowe możliwości do JavaScript:

  • statyczne typy ułatwiające wczesne wykrywanie błędów,
  • większa czytelność kodu
  • łatwiejsza praca nad złożonymi projektami

Popularność TypeScript, jest więc ściśle powiązana z popularnością JavaScript. Obydwie technologie są bardzo rozpowszechnione a ich dalszy rozwój jest gwarantowany.

Go

Go (albo Golang) to język programowania, opracowany przez Google. Cieszy się rosnącą popularnością, jako język do tworzenia aplikacji internetowych.

Go oferuje sporo możliwości: jest wydajny, wspiera tzw. programowanie równoległe, ma prostą i czytelną składnię.

Oczywiście nie jest tak popularny jak np. Java czy C#. Nie zapominajmy jednak, że Go jest językiem nowoczesnym, stworzonym z myślą o współczesnym podejściu do tworzenia aplikacji internetowych. I dlatego jego popularność powoli, ale niustannie rośnie.

Naucz się Go: interaktywny kurs z ćwiczeniami praktycznymi

Rust

Język Rust zyskuje popularność dzięki swoim zaawansowanym funkcjom bezpieczeństwa i doskonałem wydajności. Jest rozwijany i wspierany przez fundację Mozilla, która odpowiada m.in za lubianą przeglądarkę firefox.

Dlaczego Rust to język o szybko rosnącej popularności?

  • Jest nowoczesną i bezpieczną alternatywą dla języków z rodziny C/C++
  • Wpiera współbieżność.
  • Ma solidny ekosystem narzędzi

Rust jest coraz częsciej używany w programowianiu systemowym, do tworzenia aplikacji internetowych i do tworzenia różnych narzędzi. Ten język ma olbrzymi potencjał na przyszłość.

Podsumowanie

Warto rozróżnić języki popularne, od tych które mają potencjał na wialką popularność w przyszłości. To co modne obecnie, niekoniecznie będzie tak samo powszechne za 5 czy 10 lat.

Wśród języków o rosnącej popularności mamy sprawdzone i znane pozycje takie jak Python czy JavaScript. Mamy też języki, które się bardzo szybko rozwijają i mogą w przyszłości wuprzeć tradycyjne rozwiązania. Tutaj dobrym przykładem są języki GTo oraz Rust.