close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Linux - przydatne komendy sieciowe

Linux jest z natury systemem mocno “sieciowym”. Jest używany jako podstawowy system operacyjny dla niezliczonej ilości serwerów czy różnego rodzaju urządzeń podpiętych do Internetu. Nie powinien więc dziwić fakt, że w Linuxie mamy dużą ilość różnego rodzaju komend oraz narzędzi związanych z siecią.

Nawet jeśli nie jesteś administratorem serwera to i tak w Linuxie przyda ci się znajomość podstawowych komend sieciowych. Taka jest po prostu natura tego systemu. Popatrzmy więc na kilka interesujących przykładów.

Polecenie ping

Polecenie ping pozwala zdiagnozować połączenie pomiędzy twoją oraz badaną maszyną. Z odpowiedzi możemy wywnioskować wiele cennych informacji takich jak:

 • dostarczone i gubione pakiety,
 • jaki adres IP kryje się pod daną domeną.

Oto przykład komendy:

ping google.com

Wysyłamy zapytanie do domeny google.com. Tak wygląda przykładowa odpowiedź:

Zdjęcie wstawki do artykułu

Co możemy z tej odpowiedzi wyczytać?

 • Adres IP dla domeny google.com to 216.58.215.78
 • Rozesłano 5 pakietów
 • Otrzymano 5 pakietów
 • Utracono 0 pakietów

Na podstawie powyższych danych możemy powiedzieć, że pomiędzy maszyną, z której wysłaliśmy zapytanie a serwerem docelowym występuje połączenie. Dane są przesyłane prawidłowo. Komenda ping to dobry sposób na szybką diagnostykę połączenia sieciowego.

Polecenie curl

Polecenie curl jest bardzo przydatne. Za jego pomocą możemy wysyłać zapytania do zasobów sieciowych i dostać odpowiedź. Spróbujmy więc wysłać żądanie:

curl https://livecode.codenga.com/api/i-shop/products

Wysłaliśmy żądanie do określonego adresu URL. W naszym przykładzie odpowiedź wygląda następująco:

Zdjęcie wstawki do artykułu

Jest to odpowiedź w formacie JSON - to popularny format zwracany przez różnego rodzaju API. W praktyce oczywiście coś z taką odpowiedzią chcielibyśmy zrobić. Na przykład wyciągnąć z niej interesujące nas dane. Takie dane można potem dowolnie przetwarzać.

Tego już w tym krótkim artykule nie będziemy robili. Najważniejsza jest tu sama idea polecenia curl. Po prostu wysyłamy żądanie do określonego adresu URL i dostajemy odpowiedź.

Polecenie host

Polecenie host w podstawowej wersji pozwala nam na uzyskanie adresu IP na podstawie domeny. Spójrz, jak może wyglądać taka komenda:

host info.cern.ch

A to jest wynik:

Zdjęcie wstawki do artykułu

Podaliśmy adres domeny (info.cern.ch) i w rezultacie uzyskaliśmy jej adres IP (188.184.21.108). Czyli mamy kolejną prostą i jednocześnie bardzo przydatną komendę.

Polecenie ifconfig

Czas na kolejna przydatną komendę - ifconfig. Za jej pomocą odczytujemy oraz konfigurujemy interfejsy sieciowe. Oto prosty przykład użycia tej komendy:

ifconfig

Komendę wywołaliśmy w naszej lokalnej maszynie. Nie podaliśmy żadnych dodatkowych parametrów i w rezultacie otrzymamy podstawowe informacje na temat konfiguracji naszych lokalnych interfejsów sieciowych:

Zdjęcie wstawki do artykułu

Można tu znaleźć sporo ciekawych informacji:

 • Informacje o adresie MAC urządzenia sieciowego: 8c:85:90:5e:ca:97
 • Informacje o adresie IP urządzenia sieciowego: 192.168.1.18
 • Informacje o masce podsieci: 0xffffff00
 • Informacje o adresie rozgłoszeniowym: 192.168.1.255
 • Informacje o statusie interfejsu sieciowego: active

To dopiero wierzchołek góry lodowej. Za pomocą tego polecenia można zrobić dużo, dużo więcej. Może to dobry temat na kolejny artykuł? W każdym razie, masz przykład kolejnej komendy sieciowej którą warto poznać.

Co dalej?

W artykule pokazaliśmy tylko niewielki wycinek tego, co Linux oferuje w temacie komend sieciowych. Jeśli chcesz ten temat poznać szerzej to zapraszamy do kursu Codenga - Linux Komendy Sieciowe.