Otwórz sobie drzwi do kariery programisty     |        Wybierz swoją ścieżkę kariery w IT!     |       Zacznij naukę z 30% rabatem

3 dni 21 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Mysql

MySQL - do czego to służy

Początki w świecie IT zawsze są trudne. Ciągle napotykasz na nowe nazwy, dziwnie brzmiące skróty i zadajesz sobie pytanie czy musisz się tego wszystkiego nauczyć. Oczywiście, że nie! Branża IT jest niezwykle szeroka i nikt nie będzie się uczył wszystkiego bo jest to fizycznie niemożliwe. Ważne jest to, żebyś wiedział w jakim kierunku się rozwijać i jakie umiejętności będą ci do tego potrzebne. Dziś zajmiemy się pewnym wycinkiem świata IT jakim są bazy danych MySQL.

System zarządzania relacyjnymi baz danych

Ta powyższa definicja czyli “system zarządzania relacyjnymi baz danych” brzmi trochę sztywno ale można ją zrozumieć bardziej po ludzku. MySQL to po prostu bardzo popularny system do obsługi baz danych. Wyobraź sobie sklep internetowy i pomyśl przez chwilę jakie dane w takim sklepie są potrzebne:

  • musimy gdzieś zapisywać oraz edytować dane produktów;
  • musimy gdzieś zapisywać dane klientów;
  • musimy gdzieś zapisywać zamówienia;

Żeby można było pracować z powyższymi danymi potrzebujesz jakiegoś systemu, który umożliwi zapisywanie oraz edytowanie danych. W praktyce do takich zadań bardzo często używamy właśnie MySQL.

Gdzie się tego używa?

Sklepy internetowe to tylko jeden z wielu przykładów użycia baz typu MySQL. Ten system jest bardzo często wykorzystywany w przeróżnych aplikacjach internetowych. Na przykład popularny WordPress, na którym stoi jakieś 25% światowych stron internetowych, oparty jest właśnie na bazie typu MySQL. Takich przykładów można szukać dosłownie bez końca. MySQL jest od lat jedną z kluczowych technologii internetu i to się długo nie zmieni.

Co powinienem umieć

Aby rozpocząć pracę z MySQL potrzebujesz pewnego zestawu podstawowych umiejętności. Z takich fundamentalnych rzeczy można wymienić:

  • wyciąganie danych z bazy na podstawie różnych kryteriów;
  • dodawanie danych do bazy;
  • edycja oraz usuwanie danych;
  • zarządzanie relacjami;
  • zarządzanie użytkownikami oraz uprawnieniami;

Zestaw umiejętności niezbędnych do pracy zależy trochę od tego w jakim kierunku będziesz się rozwijać. Dla programistów potrzeba bardziej umiejętności tworzenia zapytań do bazy. Z kolei dla administratorów potrzebna będzie umiejętność zarządzania serwerem bazy ze wszystkimi niuansami tego tematu.

Do czego w ogóle mi się to przyda?

Wiesz już o co w tym chodzi. I pewnie teraz zadajesz sobie pytanie czy warto zdobyć umiejętności, o których pisaliśmy przed chwilą. Poświęć chwilę czasu na zapoznanie się z ofertami pracy w sieci. Zobacz ile z nich wymaga od kandydata znajomości MySQL. Na pewno będzie ich sporo bo to bardzo rozpowszechniony system baz danych.

MySQL jest używany głównie w aplikacjach webowych. A te z kolei są często pisane z użyciem takich języków jak PHP, C# albo JAVA. W praktyce rzadko trafiają się oferty nastawione na sam MySQL. Zazwyczaj od kandydata wymaga się kombinacji umiejętności: MySQL + jeden z ww. języków programowania. Jeśli więc chciałbyś się rozwijać w takim kierunku to na pewno warto zacząć naukę już teraz.

MySQL i SQL - czym to się różni

Jest takie pytanie, które ciągle powraca: czym różni się MySQL od SQL? SQL to język, za pomocą, którego piszemy zapytania do bazy. Z kolei MySQL to system zarządzający bazą, który ten język wykorzystuje do zapisywania zapytań. Po prostu praca z bazami danych MySQL jest w dużej mierze oparta na praktycznym wykorzystaniu języka SQL.

Inne systemy baz danych

MySQL to jeden z wielu systemów baz danych. W praktyce dla różnych zastosowań używa się różnych systemów. Mamy takie bazy jak SQLite, PostgreSQL albo SQL Server. Są też bazy, które nie używają języka SQL np. MongoBD. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony i swoje konkretne zastosowania.

Parę słów na koniec

Super! Teraz już wiesz o co chodzi w tym wycinku świata IT pod nazwą MySQL. Wiesz jakie ma on zastosowania. Wiesz też jaki zestaw umiejętności jest niezbędny do pracy z bazami danych typu MySQL. Nie pozostaje nic innego jak rozpocząć naukę. Powodzenia!

Codenga