close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Czy warto jeszcze uczyć się Java?

Nauka Java w roku 2022

Czy to ma sens? Ma, bo Java wciąż jest bardzo popularnym językiem o wielu zastosowaniach. Według ankiety z serwisu Stack Overflow, język ten plasuje się na piątym miejscu pod względem popularności. To całkiem niezły wynik.

Java od wielu lat jest takim “pewniakiem”. Może nie jest to jakiś super modny język. Nie ma w nim rewolucyjnych nowości. Ale jest za to stabilność, dojrzałość oraz całkiem niezłe perspektywy na przyszłość.

Zastosowania

Java ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach. W dużym skrócie wyglądają one tak:

  • aplikacje webowe na działające na serwerze;
  • biblioteki programistyczne;
  • aplikacje na Androida;
  • aplikacje finansowe;

Java jest wciąż bardzo popularnym wyborem w segmencie Enterprise. Obejmuje on duże, typowo korporacyjne systemy np. aplikacje bankowe czy księgowe. Ma też duży udział w aplikacjach webowych.

Ciekawa sytuacja jest na rynku aplikacji dla Androida. Od jakiegoś czasu Google promuje język Kotlin jako następcę Java. Ale Java wciąż trzyma się bardzo mocno w tej dziedzinie i nic nie wskazuje aby szybko miało się to zmienić.

Aktualna wersja języka

Jeśli chodzi o wersje języka to sytuacja jest interesująca. Na chwilę obecną najbardziej aktualna wersja ma numer 17. Jednak ankieta przeprowadzona przez firmę JetBrains wyraźnie pokazuje, że najpopularniejsza jest wciąż wersja numer 8.

Skąd się to bierze? W ekosystemie Java bardziej ceni się stabilność i dojrzałość niż techniczne nowinki. Taka jest po prostu specyfika tego języka. Po części wynika to z jego zastosowań. Jeśli pracujemy np. nad aplikacjami finansowymi to bezpieczniej jest trzymać się sprawdzonych rozwiązań. Java jest często używana do pisania takich właśnie systemów, które muszą działać stabilnie, bezpiecznie i wydajnie.

Ekosystem

Java to dojrzały i bogaty ekosystem. Liczne narzędzia, frameworki oraz biblioteki. Bogata dokumentacja. I wiele innych, fajnych rzeczy. Spójrz szybko na parę przykładów.

  • Narzędzia do testowania - JUnit, Mockito
  • Popularne frameworki ułatwiające pisanie aplikacji - Spring, Hibernate, Struts
  • Systemy automatyzujące budowę aplikacji - Apache Maven
  • Zintegrowane środowisko programistyczne - IntelliJ IDEA

Ta krótka lista to wierzchołek góry lodowej. Samych frameworków do budowania aplikacji webowych można by wymienić z dziesięć albo więcej. Nie da się ukryć, że jest to bardzo mocna strona Java. Masz do dyspozycji całą masę różnych narzędzi, dzięki którym łatwiej się tworzy wszelkiego rodzaju projekty. I są to narzędzia bardzo dojrzałe, podobnie jak sam język.

Czego się trzeba nauczyć na początek

Przede wszystkim trzeba dobrze opanować sam język Java. Bo to fundament do dalszego rozwoju. Chodzi po prostu o te kluczowe koncepcje jak obiektowość, obsługa wyjątków, listy, pętle, funkcje itd. To wszystko co buduje “tkankę” języka.

Musisz też pomyśleć w jakim kierunku chcesz się dalej rozwijać. Java ma liczne zastosowania. Musisz więc sobie uczciwie odpowiedzieć na parę pytań. “Co mnie najbardziej interesuje?. Wolę web development czy może aplikacje na Androida? A może jeszcze coś innego?”. Jeśli potrafisz znaleźć odpowiedzi na te pytania to nie pozostaje nic innego jak zacząć naukę kluczowych dla danej dziedziny narzędzi, bibliotek, frameworków itd.

Nie zapominaj, że oprócz ekosystemu JAVA mamy też uniwersalne umiejętności. Takie, które są niezależne od języka. Niemal na pewno będziesz potrzebować znajomości Git. Przyda się też umiejętność pisania algorytmów oraz znajomość różnych struktur danych. Te umiejętności potrzebne są zawsze i wszędzie.

Czy warto?

Java to sprawdzony, dojrzały język z rozbudowanym ekosystemem narzędzi oraz frameworków. To język o wielu zastosowaniach, z całkiem niezłymi perspektywami na rynku pracy. I na pewno to się nie zmieni przez wiele lat. Dlatego Java wciąż pozostaje bardzo solidnym wyborem jeśli myślisz o karierze programisty. Na pewno jest w czołówce języków, których warto się nauczyć.

Chcesz zacząć naukę Java od podstaw? Zacznij od ścieżki kariery Java Developer.