Mikołajkowe Rabaty na wszystkie kursy     |        -40% z kodem: SANTA     |        Do końca promocji

1 dni 23 godzin
user menu
avatar
Zdjęcie główne artykułu.

Nie wiesz od czego zacząć? Oto kilka najważniejszych artykułów

Masz swoje ważne powody, dla których chcesz zacząć naukę programowania. Być może ważne są dla ciebie możliwości rozwoju zawodowego oferowane przez branżę IT. A może po prostu interesujesz się tematem czysto hobbystycznie. Niezależnie od twojej motywacji, chcemy choć trochę ułatwić ci start. I dlatego zebraliśmy w jednym miejscu artykuły przygotowane właśnie dla osób takich jak ty.

Mamy nadzieję, że skierują cię one na właściwe tory i choć trochę rozjaśnią zawiłości związane z wyborem właściwych technologii oraz języków programowania na początku nauki.

Od czego zacząć na samym początku?

Jeśli to jest twój pierwszy krok w świecie programowania to podstawowym problemem jest wybór odpowiedniego języka. Skorzystaj z rady Marka, naszego opiekuna kursów Python. Ten język jest doskonałym wyborem na początek. Przeczytaj artykuł i zobacz dlaczego tak jest.

Chcesz tworzyć strony?

Jeśli od typowego programowania bardziej interesuje cię tworzenie stron to mamy dla ciebie kolejny artykuł. Dowiesz się z niego jakie języki i jakie technologie musisz opanować na początek. Tworzenie stron to fascynująca, bardzo praktyczna umiejętność. Jeśli masz już jakieś podstawowe umiejętności i chcesz nabrać praktyki to skorzystaj z warsztatów tworzenia stron.

Różne języki programowania

Języków programowania jest dużo. I na pewno jest to problem dla osób, które dopiero chcą zacząć naukę. Zobacz do czego służą różne popularne języki i w jakich dziedzinach są używane. Czasami warto po prostu podążać za trendami i uczyć się tego co jest aktualnie popularne. Zwłaszcza, jeśli interesuje cię programowanie w kontekście rozwoju zawodowego. Jeszcze jedna rzecz: co się stanie jeśli naukę zaczniesz od “niewłaściwego” języka? Tak na naprawdę to nie jest aż tak wielki problem jakby się mogło wydawać.

Umiejętności oraz narzędzia

Programowanie to nie tylko różne języki. To także pewne uniwersalne umiejętności, które znajdują zastosowania w niemal każdej dziedzinie. Znajomość kluczowych struktur danych jest niezwykle ważna. Bardzo przydatne jest też zrozumienie jak działają algorytmy sortowania. Programowanie to także narzędzia - jeśli dopiero zaczynasz to na pewno warto dobrze się zastanowić chociażby na wyborem właściwego edytora kodu.

Bazy danych

Kolejny ważny obszar to bazy danych. Zdecydowana większość aplikacji pracuje z danymi i gdzieś te dane musi przechowywać. Na rynku jest sporo różnych systemów ale do dziś jednym z najpopularniejszych jest MySQL. Zobacz do czego się używa MySQL i w jakich dziedzinach znajduje on zastosowanie.

Autor - Codenga