close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Pragmatyczne podejście do nauki programowania

Od jakiego języka zacząć naukę programowania? To pytanie zawsze się pojawia na początku. Każdy początkujący programista staje przed tym dylematem.

W sieci jest pełno materiałów sugerujących odpowiednie języki do nauki na początek. Niemal każdy doświadczony programista, pracujący w branży od lat, będzie zachwalał tą technologię, z którą pracuje na co dzień. I nie ma w tym nic złego. Ale to co się sprawdza w przypadku jednej osoby, niekoniecznie będzie idealne dla nas.

Do tego problemu trzeba podejść pragmatycznie. Bez zbędnej ideologii. Prosto i konkretnie.

Od czego zacząć?

To jeszcze raz powtórzmy pytanie: od jakiego języka zacząć naukę programowania?

Od takiego, który zapewni ci dobre perspektywy zdobycia pracy. W końcu większość z nas chce się uczyć programowania pragmatycznie, dla osiągnięcia konkretnych celów. I tu pojawiają się trzy kandydatury: Java, C# oraz JavaScript.

Te trzy języki są bardzo popularne, mają wiele zastosowań i są ciągle rozwijane. A to z kolei ma olbrzymi wpływ na perspektywy zatrudnienia.

Wszystkie te języki używane są w dziesiątkach tysięcy mniejszych i większych projektów. Napisano za ich pomocą niezliczoną ilość przeróżnych aplikacji. Te wszystkie aplikacje jeszcze przez wiele lat będzie trzeba rozwijać, poprawiać i utrzymywać. To gwarantuje, że pracy dla Java Developera, C# Developera oraz JavaScript Developera jeszcze długo nie zabraknie.

Każdy z tych trzech języków ma dobrą dokumentację, olbrzymią społeczność użytkowników oraz wiele narzędzi wspierających pracę programisty. To też są bardzo ważne argumenty, które warto brać pod uwagę na początku kariery.

Odpowiedni poziom trudności

Jeśli chodzi o poziom trudności dla osoby początkującej to nasza “trójka” plasuje się mniej więcej w połowie stawki. Java, C# oraz JavaScript to takie “standardowe” języki programowania. Ani specjalnie łatwe, ani specjalnie trudne.

Są oczywiście języki łatwiejsze do nauki, zwłaszcza dla zupełnie początkującej osoby. Ale trzeba cały czas pamiętać o tym pragmatyzmie, którego tak bardzo poszukujemy w naszym artykule. Trzeba pamiętać o perspektywach rozwoju zawodowego. O tym, czy dany język pozwoli nam osiągnąć wymarzone cele. Czasem warto poświęcić na początku trochę więcej czasu na naukę i dzięki temu w przyszłości otworzyć sobie lepsze perspektywy rozwoju.

Gdzie się tego używa

Popatrzmy teraz na główne zastosowania naszych trzech języków. W końcu chcemy się uczyć praktycznych, przydatnych umiejętności.

Java jest językiem używanym tradycyjnie w segmencie Enterprise (korporacje, duże firmy). Pomyśl o systemach do zarządzania danymi, transakcjami, o systemach bankowych itp. Pomyśl o też o oprogramowaniu do zarządzania danymi w administracji.. Kolejny duży obszar zastosowań to aplikacje dla systemu Android. To nie wyczerpuje listy. Java używa się do pisania aplikacji webowych, desktopowych i nie tylko. To dość uniwersalny język.

Zacznij naukę Java ze ścieżką Java Developer

Język C# ma zastosowania podobne do Java. Czyli znowu trzeba pomyśleć o dużych systemach do zarządzania danymi, finansami i różnego rodzaju informacjami. C# też dość często jest używany do pisania aplikacji tzw. back-endowych czyli takich, które działają na serwerach. Do tego dochodzą jeszcze aplikacje dla systemu Windows - język C# był przez wiele lat dość ściśle z tym systemem powiązany.

Zacznij naukę C# ze ścieżką C# Developer

JavaScript to język tradycyjnie kojarzony z tzw. front-endem. Chodzi tu o wszelkie funkcjonalności działające w przeglądarce. Interaktywne strony, interaktywne aplikacje webowe itp.

Dzisiejszy JavaScript ma bardzo szerokie zastosowania wykraczające daleko poza aplikacje działające w przeglądarce. Za jego pomocą piszemy aplikacje działające na serwerze, aplikacje mobilne a nawet aplikacje desktopowe dla różnych systemów. Czyli potencjalnych zastosowań jest naprawdę bardzo dużo.

Zacznij naukę JavaScript ze ścieżką JavaScript Front-end Developer

Czy to dobry wybór?

W naszym artykule wskazaliśmy trzy języki, od których warto rozpocząć swoją karierę programistyczną. Każdy z nich spełnia kryteria, które przyjęliśmy na początku. Każdy z nich zapewni ci bardzo dobre perspektywy rozwoju zawodowego.

Jeśli jeszcze masz wątpliwości to zrób mały eksperyment. Odwiedź popularne serwisy z ofertami pracy dla programistów. Zobacz jakie technologie i jakie umiejętności są najbardziej poszukiwane przez pracodawców. Gwarantujemy, że te trzy języki, czyli Java, C# oraz JavaScript, będą tworzyć główną “masę‘ ofert pracy. I to się jeszcze długo nie zmieni.