Zbuduj swoją przyszłość w IT     |        !!! -50% przy zakupach za min. 80 zł !!!     |        Jeszcze przez:

2 dni 12 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Nauka programowania - nie wpadnij w pułapki

Pułapki związane z nauką programowania

Uczysz się programowania? Uważaj na pułapki, które obniżają twoją efektywność. Do wszystkiego trzeba podejść z głową bo czas na naukę mamy zazwyczaj ograniczony. Nie marnuj go. Wykorzystaj efektywnie swoją energię bo to także bardzo ograniczony zasób.

W tym artykule znajdziesz kilka typowych pułapek, w które można wpaść podczas nauki nowych umiejętności. Dowiesz się także co zrobić aby ich uniknąć.

Nie wiem czego się uczyć

“Chcę się nauczyć programowania ale nie wiem od czego zacząć”. W momencie jak podejmujemy decyzję o zdobyciu nowych umiejętności zawsze stajemy przed tym odwiecznym problemem.

Na samym początku potrzebujesz struktury i planu. Na pewno musisz wiedzieć czego chcesz się nauczyć. Jakiego języka? W jakim kierunku chcesz się rozwijać? Jakie technologie cię interesują? Jeśli potrafisz odpowiedzieć na te pytania to masz już z głowy jeden, i to poważny problem.

Nauka podstaw musi mieć jakiś plan. W przypadku dowolnego języka programowania na pewno musisz opanować kluczowe koncepcje. Takie rzeczy jak zmienne, funkcje, instrukcje sterujące itd. To fundamenty, bez których nie da się ruszyć dalej. Dlatego tak ważna jest nauka oparta na pewnej strukturze. Nauka przebiegająca według planu.

Programowania nie da się opanować wpisująć losowe słowa w edytorze. To dziedzina oparta na ścisłych instrukcjach oraz poleceniach. Na schematach oraz strukturach. Musisz je najpierw opanować aby wykonać kolejne kroki. Plan działania jest tutaj kluczem do sukcesu.

Za dużo tutoriali, za dużo poradników, za dużo nowości

Masz nieograniczoną wiedzę w zasięgu ręki. Kilka sekund dzieli cię od znalezienia informacji na dowolny temat. To super sprawa ale i poważny problem.

Nadmiar informacji często kieruje na niewłaściwą drogę. Zamiast trzymać się konsekwentnie planu zaczynasz skakać od tematu do tematu. To normalne zjawisko i wszyscy jesteśmy na nie podatni.

Czasem oczywiście trzeba coś podpatrzeć. Czegoś nowego się nauczyć. I wtedy łatwy dostęp do wiedzy jest nieocenioną pomocą. Uważaj jednak bardzo na kilka rzeczy.

Kopiowanie kodu z gotowych rozwiązań działa na krótką metę. Jeśli chcesz rzeczywiście się czegoś nauczyć to nie ma wyjścia - musisz jak najwięcej rzeczy rozwiązywać samodzielnie.

Problemem jest też ciągła pogoń za nowościami. Na każdym kroku jesteśmy dosłownie bombardowani wiadomościami o nowych bibliotekach, frameworkach i narzędziach rozwiązujących dowolny problem. Każdy obiecuje, że jego rozwiązanie jest dużo lepsze od dotychczasowych. Jeśli zamierzasz porzucić to nad czym aktualnie pracujesz to się najpierw dwa razy zastanów. Fascynacja nowością szybko mija a fundamentalne umiejętności pozostają na zawsze.

Nie robię własnych projektów

Programowanie to bardzo praktyczna dziedzina. Sama teoria tu nie wystarczy. Możesz mieć doskonale opanowane podstawy języka. Ale jeśli nie potrafisz ich zamienić na realne, działające aplikacje to nie zrobisz kroku naprzód. Nie zostaniesz praktykiem.

Najwięcej realnych umiejętności zdobywasz podczas pracy nad projektami. Takie projekty zmuszają do rozwiązywania problemów. Zmuszają do łączenia w całość skrawków informacji. Są też świetną okazją aby zmusić się do nauki nowych technik programistycznych.

To nie musi być skomplikowana aplikacja, pełna funkcjonalności. To może być coś bardzo prostego, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz. Ważne jest abyś takich projektów próbował wykonać jak najwięcej. Bo tylko wtedy zdobędziesz realne umiejętności.

Zacznij od razu. Uczysz się HTML i CSS? To zbuduj prostą stronę. Uczysz się Pythona? To na przykład zbuduj skrypt konwertujący waluty albo jednostki miar. Uczysz się JavaScript? To napisz skrypt walidujący dane z formularza. Cokolwiek. Najważniejsze jest to aby zacząć.

Nie ćwiczę systematycznie

Każda nowa umiejętność wymaga ćwiczeń. Bez ćwiczeń szybko wychodzimy z wprawy i potem trzeba wielu rzeczy uczyć się od nowa. Programowanie to nie jazda na rowerze, której się nie zapomina do końca życia.

Podstawowe umiejętności to regularność oraz systematyczność. Dlatego tak ważne jest to o czym pisaliśmy przed chwilą. To, żebyś pracował jak najczęściej nad projektami. Nie tylko po to aby zdobyć nowe umiejętności. Również po to aby przećwiczyć i przypomnieć sobie nabytą wcześniej wiedzę.

Spróbuj znaleźć taki obszar, który sprawia ci problemy. Uczciwie sobie odpowiedz na pytanie czego musisz się nauczyć w tym obszarze. I po prostu ćwicz.

Nie wpadnij w pułapkę

Nauka programowania niczym się nie różni od nauki dowolnej, innej umiejętności. Jeśli masz dobry plan i systematycznie go realizujesz to jesteś na dobrej drodze.

Uważaj na typowe pułapki. Wprowadź chodź trochę systematyczności oraz regularności. Unikaj skakania z tematu na temat. Staraj się nabrać jak najwięcej praktyki. Ćwicz umiejętności, które sprawiają ci problemy.

To wszystko pozwoli ci efektywnie wykorzystać czas oraz energię. Czyli to co jest najcenniejsze.

Codenga