Znajdź impuls do nauki </programowania>     |        -50% na wszystkie kursy     |       Jeszcze przez:

3 dni 06 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Napisz z nami swój pierwszy program w Python - tutorial

Python - praktyczny tutorial dla początkujących

Python to bardzo popularny język, który idealnie nadaje się dla początkujących programistów. Ma prostą składnią i dla wielu osób jest pierwszym krokiem w świecie programowania. W tym artykule pokażemy ci jak napisać twój pierwszy program w Pythonie. Stworzymy wspólnie prostą aplikację, która będzie obliczać średnią arytmetyczną z kilku liczb.

Nasza aplikacja to doskonała okazja do pokazania kluczowych koncepcji języka. Zobaczysz, że za pomocą kilku linii kodu można stworzyć prosty, funkcjonalny program.

Python Developer

Opanuj najszybciej rosnący język programowania. Zdobądź umiejętności, które pozwolą ci zostać Python Developerem.

Dowiedz się więcej

Co nam będzie potrzebne

Kod, który napiszemy musi być uruchomiony - w końcu chcemy zobaczyć jego rezultat. Python jest językiem interpretowanym. Oznacza to, że do uruchomienia kodu potrzebny nam jest specjalny program: interpreter.

Na szczęście nie musisz nic instalować ani konfigurować. W sieci jest dużo narzędzi online, za pomocą których możesz uruchamiać swój kod Python. Oto przykład takiego narzędzia:

https://www.online-python.com/

Przejdź do powyższej strony. W górnej części okna piszesz kod. Poniżej okna znajduje się przycisk Run, za pomocą którego uruchomisz kod. Wyniki będą widoczne w okienku konsoli, na dole strony.

Super! Przejdźmy teraz do właściwej części artykułu i zacznijmy pisać kod Python.

Najważniejsze koncepcje

Na początku trzeba poświęcić chwilę na omówienie najważniejszych koncepcji języka. To są takie fundamentalne bloki, z których zostanie złożony nasz program. Zaczynamy!

Zmienne Python

Zmienne to bardzo ważna część niemal każdego języka programowania. Za pomocą zmiennych możemy przechowywać wartości. Te wartości możemy następnie odczytywać i dowolnie nimi manipulować. Zmienne w Pythonie definiujemy tak:


suma = 0

Stworzyliśmy zmienną o nazwie suma i przypisaliśmy, za pomocą znaku równości, wartość 0. Teraz pomyślmy przez chwilę: jakie zmienne będą potrzebne w naszym programie obliczającym średnią arytmetyczną?

  • Stworzyliśmy zmienną o nazwie suma i przypisaliśmy, za pomocą znaku równości, wartość 0. Teraz pomyślmy przez chwilę: jakie zmienne będą potrzebne w naszym programie obliczającym średnią arytmetyczną?
  • Lista liczba, z których obliczymy średnią
  • Zmienna przechowująca wynik obliczania średniej

Listy w Pythonie

Listy to zmienne, które mogą przechowywać wiele wartości. Przykład:


liczby = [5, 2, 8, 12, 3]

Stworzyliśmy listę o nazwie liczby. W nawiasach prostokątnych dodaliśmy listę liczb, oddzielonych za pomocą przecinków. Nasza lista zawiera pięć różnych liczb. I to właśnie z tych liczb będziemy liczyli średnią.

Pętla for

Za pomocą pętli możemy powtarzać daną czynność, aż do osiągnięcia wyniku, który nas satysfakcjonuje. Tak wygląda przykładowa pętla w języku Python:


for liczba in liczby:
    suma += liczba

Nasza pętla przetwarza po kolei wszystkie wartości z listy o nazwie liczby, dopóki te wartości nie zostaną wyczerpane. Inaczej: dopóki nie skończą się liczby na liście.

Pojedyncza wartość z listy jest reprezentowana przez zmienną o nazwie liczba. Wewnątrz pętli wykonujemy operację: dodajemy kolejne liczby do zmiennej suma, którą utworzyliśmy wcześniej. Operacja będzie wykonywana, dopóki wszystkie liczby nie zostaną zsumowane. Dlaczego tak robimy? Bo zanim obliczymy średnią, musimy najpierw wszystkie liczby zsumować.

Ważna uwaga! Operacje wewnątrz bloku pętli są wcięte! Zauważ, że na początku linii mamy cztery spacje wcięcia. To bardzo ważny element - dzięki niemu interpreter wie, że ta operacja należy do bloku naszej pętli for.

Operacje

Warto przy okazji wspomnieć o operacjach. Wewnątrz pętli wykonujemy sumowanie za pomocą takiego zapisu:


suma += liczba

Należy go rozumieć następująco: do bieżącej wartości zmiennej suma dodaj wartość zmiennej liczba. Naszą operację można by alternatywnie zapisać w ten sposób:


suma = suma + liczba

Efekt byłby identyczny. Pierwotny zapis jest po prostu bardziej zwięzły.

W Pythonie możesz używać różnych operatorów arytmetycznych:

  • + czyli dodawanie
  • - czyli odejmowanie
  • * czyli mnożenie
  • / czyli dzielenie

Wyprowadzanie wartości na ekran

Aby nasz program miał sens, musi on wyprowadzić wynik obliczeń na ekran. Robimy to za pomocą instrukcji print:


print("Hello")

W nawiasach wprowadzamy wartość, która powinna się pojawić na ekranie. Może to być tekst, może to być także wartość zmiennej.

Python Developer

Opanuj najszybciej rosnący język programowania. Zdobądź umiejętności, które pozwolą ci zostać Python Developerem.Ta ścieżka kariery sprawi, że staniesz się pełnoprawnym kandydatem na Python Developera. Ścieżka zawiera dziesiątki zadań, ćwiczeń oraz projektów, które nauczą cię realnych, przydatnych na rynku pracy umiejętności. Dowiedz się więcej

Poskładajmy kod programu w całość

Na tym etapie znasz już podstawowe klocki budujące program w języku Python. Przypomnijmy: naszym celem jest napisanie programu, który oblicza średnią arytmetyczną z podanych liczb.

Tak wygląda finalny kod programu:


# Tworzenie listy liczb
liczby = [5, 2, 8, 12, 3]

# Inicjalizacja zmiennej sumy
suma = 0

# Obliczanie sumy liczb w liście
for liczba in liczby:
    suma += liczba

# Obliczanie średniej arytmetycznej
srednia = suma / len(liczby)

# Wyświetlanie wyniku
print("Średnia arytmetyczna:", srednia)

Jedyny nowy element to tzw. komentarze. To specjalny fragment kodu, który jest ignorowany przez interpreter. Jego zadaniem jest opisanie oraz wytłumaczenie poszczególnych linii kodu w naszym programie. Komentarze rozpoczynamy od znaku #.

Teraz popatrzymy na kluczowe elementy:

  • Najpierw tworzymy listę o nazwie liczby. Zawiera ona kilka liczb całkowitych.
  • Tworzymy zmienną suma z początkową wartością 0.
  • Za pomocą pętli for sumujemy wszystkie liczby z listy.
  • Tworzymy zmienną srednia. Przypisujemy do niej wynik dzielenia sumy przez ilość liczb - bo tak liczy się średnią. Operację dzielenia wykonujemy za pomocą ukośnika (/).
  • Za pomocą instrukcji print wyprowadzamy wynik na ekran czyli wartość zmiennej srednia.

Zauważ, że używamy funkcji len(liczby) do sprawdzenia długości listy liczb. Dzięki temu wiemy ile jest liczb na naszej liście. Funkcja len() jest wbudowana w język Python i możesz z niej korzystać kiedy tylko chcesz.

Co możesz zrobić z kodem programu

Kod który pokazaliśmy, możesz wprowadzić do interpreta online, o którym wspominaliśmy na początku. Spróbuj poeksperymentować z różnymi wartościami liczb. Wystarczy wprowadzić dowolne wartości do listy o nazwie liczby. Dla liczb, które pokazaliśmy w przykładzie średnia wynosi 6.0.

Kolejne kroki

Mamy nadzieję, że ten artykuł pokazał ci jak zrobić pierwsze kroki w świecie języka Python. Na początku trzeba opanować najważniejsze klocki i potem zacząć je składać w całość. Krok po kroku można dojść do całkiem niezłego poziomu. Wystarczy trochę chęci oraz konsekwencji w poznawaniu kluczowych technik programowania.

Jeśli chcesz nauczyć się programowania od zera i zdobyć umiejętności niezbędne do pracy jako Junior Python Developer: sprawdź Ścieżkę Kariery Python Developer. Znajdziesz w niej dziesiątki przykładów, podobnych do tego co pokazaliśmy w artykule. Oprócz absolutnych podstaw, poznasz także wiele praktycznych technik pracy.

Python Developer

Opanuj najszybciej rosnący język programowania. Zdobądź umiejętności, które pozwolą ci zostać Python Developerem.

Dowiedz się więcej