Zbuduj swoją przyszłość w IT     |        !!! -50% przy zakupach za min. 80 zł !!!     |        Jeszcze przez:

09 godz. 52 min. 27 sek.
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Wstęp do SQL - przydatne pojęcia i koncepcje

SQL - najważniejsze pojęcia oraz koncepcje

Co to jest SQL

Masz jakieś dane zapisane w bazie. Na przykład listę pracowników. Albo listę zamówień. I musisz właśnie teraz tą listę wyświetlić. Jak to zrobisz? Pisząc zapytanie do bazy.

Aby wyświetlić dane, piszesz coś takiego:

SELECT amount, date, tax FROM orders;

I masz już dane, których tak bardzo potrzebujesz. To cała filozofia języka SQL. Za jego pomocą po prostu piszesz zapytania, które operują na bazie danych. To mogą być zapytania, które wyciągają dane z bazy. Ale możesz też za pomocą SQL te dane modyfikować, dodawać albo usuwać. Możesz wykonać dowolne operacje.

SQL Developer: Mistrz baz danych

Naucz się manipulować danymi za pomocą języka SQL.

Dowiedz się więcej

Kluczowe pojęcia - baza, tabele, zapytanie, relacje

Jeśli chodzi o bazy danych to warto na początek zrozumieć kilka kluczowych pojęć.

Baza danych - to zbiór uporządkowanych informacji. Na przykład baza sklepu internetowego.

Tabela - to fragment bazy, dotyczący jednego tematu. Pomyśl o naszej przykładowej bazie sklepu. Każdy fragment tej bazy będzie miał swoją osobną tabelę. Klienci to jedna tabela. Zamówienia to kolejna tabela. Osobna tabela będzie potrzebna dla produktów itd.

Relacje - mechanizm, który pozwala logicznie łączyć dane z różnych tabel. W naszej przykładowej bazie musimy jakoś powiązać produkty z zamówieniami. Zamówienia z klientami itp. To są właśnie te relacje.

Język SQL operuje na powyższych elementach czyli na tabelach, bazach, relacjach itp. Za jego pomocą możesz swobodnie pracować z bazą danych. Odczytywać zawartość dowolnej tabeli. Wprowadzać dane do tabeli. Definiować relacje pomiędzy tabelami. Tworzyć nowe tabele. Usuwać dane oraz tabele. Tworzyć nowe bazy danych. To wszystko da się zrobić za pomocą odpowiednio napisanych zapytań.

Składnia i elementy języka SQL

SQL ma swoją specyficzną składnię. Dzięki temu baza rozumie nasze zapytania. Jeśli chcesz napisać jakieś zapytanie to musisz ściśle tej składni się trzymać.

Jeśli chcesz wyciągnąć dane z tabeli to musisz to zrobić mniej więcej tak:

SELECT nazwa_kolumny FROM nazwa_tabeli;

W SQL masz do dyspozycji osobne elementy składni dla zapytań, które wyciągają dane, modyfikują je, dodaję nowe dane itp.

I od tego właśnie musisz rozpocząć naukę języka SQL. Od najważniejszych elementów składni bo bez tego nie da się “porozumieć‘ z bazą danych.

Implementacje - MySQL, SQL Server, PostgreSQL

SQL to język do pisania zapytań, który operuje na bazie danych. W praktyce mamy różne implementacje baz danych. Oznacza to tyle, że są różne odmiany baz korzystających z języka SQL.

W każdej z tych odmian zapytania piszemy mniej więcej w ten sam sposób. Mogą wystąpić pewne drobne różnice. Mogą się pojawić technikalia specyficzne dla bazy danego typu. Ale samo pisanie zapytań zazwyczaj będzie oparte na standardowej składni SQL.

Oto popularne bazy oparte na SQL:

  • MySQL
  • SQL Server
  • PostgreSQL
  • SQLite

Ta lista jest oczywiście dłuższa, jednak tym na razie nie zawracaj sobie głowy. Jeśli dobrze poznasz składnię SQL i nauczysz się pisać zapytania to spokojnie sobie poradzisz. Niezależnie od tego z jaką odmianą bazy będziesz mieć do czynienia w praktyce.

SQL Developer

Naucz się manipulować danymi za pomocą języka SQL. Ta ścieżka kariery sprawi, że staniesz się wartościowym specjalistą od SQL. Ścieżka zawiera dziesiątki zadań oraz ćwiczeń, dzięki którym zdobędziesz przydatne na rynku pracy umiejętności. Dowiedz się więcej

Ważna umiejętność ale sama w sobie nie wystarczająca

SQL to bardzo specyficzny temat. Umiejętność korzystania z tego języka przydaje się w niezliczonych dziedzinach. Zazwyczaj jednak sama znajomość SQL nie wystarczy. W praktyce SQL jest tylko narzędziem oraz uzupełnieniem innych umiejętności.

Back-end developer korzysta z SQL bo pisze aplikacje oparte na bazie danych. Analityk biznesowy używa SQL aby wyciągnąć z bazy interesujące go informacje. Administrator zarządza konfiguracją oraz strukturą bazy.

Dla każdej z tych osób znajomość SQL jest więc środkiem do osiągnięcia celu. A nie celem samym w sobie. Dlatego poznaj w pierwszej kolejności to co jest ci potrzebne w danej dziedzinie. Natomiast SQL potraktuj jako istotny (czasami wręcz niezbędny) dodatek do podstawowych umiejętności.

Być może twoja obecna lub przyszła praca nie wymaga bezpośredniej pracy z zapytaniami. Jednak znajomość SQL może być doskonałym atutem, który wyróżni cię wśród innych kandydatów. Może też być tak, że będziesz od razu pracować z SQL i wtedy już nie ma innego wyjścia jak po prostu porządnie nauczyć się tego języka. To nie jest trudne.

Najważniejsze techniki pisania zapytań da się opanować w ciągu kilku/kilkunastu dni. Próg wejścia jest więc tu naprawdę niewielki. A zyskać możesz bardzo dużo.

Autor - Codenga