Autor:08.10.2024
Cyberbezpieczeństwo to działania i techniki, która mają chronić komputery, dane oraz sieci przed atakami i nieuprawnionym dostępem. Dzięki cyberbezpieczeństwu możemy chronić wrażliwe infromacje, zarówne te osobiste, jak i te firmowe. Dziś każdy aspekt naszego życia prywatnego oraz zawodowego, zależy od działania różnych urządzeń oraz cyfrowych usług. Dlatego naruszenie zasad cyberbezpieczeństwa może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Cyberataki są ciągłym zagrożeniem. Ich ilość oraz intensywność ciągle rośnie, w miarę tego, jak kolejne aspekty życia przenoszą się do świata cyfrowego. Dlatego cyberbezpieczeństwo to jedna z ważniejszych dziedzin dzisiejszego świata.
Cyberbezpieczeństwo musi działać w sposób ciągły. W tą dziedzinę trzeba nieustannie inwestować i zwiększać możliwości odpierania coraz to nowych zagrożeń.
A skoro już jesteśmy w temacie zagrożeń, to warto wymienić te najważniejsze.
Znając już główne zagrożenia, możemy przystąpić do stworzenia listy kluczowych zasad cyberbezpieczeństwa.
To są fundamentalne zasady, które trzeba po prostu znać, żeby w miarę bezpiecznie funkcjonować w cyfrowym świecie.
Poniższa lista zawiera najpopularniejsze narzędzia, wspomagające ochronę danych i szeroko pojęte bezpieczeństwo cyfrowe.
Oprogramowanie antywirusowe skanuje systemy w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, wirusów i innych zagrożeń, eliminując je, aby nie mogły wyrządzić szkód.
Przykłady: Norton, McAfee, Bitdefender.
Firewalle monitorują i kontrolują ruch sieciowy, blokując nieautoryzowane połączenia oraz chroniąc system przed atakami z zewnątrz.
Przykłady: ZoneAlarm, Comodo Firewall, Windows Defender Firewall.
Menedżery haseł przechowują i szyfrują hasła użytkowników, umożliwiając łatwe i bezpieczne logowanie się do różnych serwisów bez konieczności zapamiętywania każdego hasła
Przykłady: LastPass, 1Password
Umożliwiają zabezpieczenie danych przed nieautoryzowanym dostępem poprzez ich szyfrowanie.
Przykłady: VeraCrypt, AxCrypt, BitLocker
Narzędzia te umożliwiają regularne tworzenie kopii zapasowych danych, co jest istotne w przypadku awarii systemu lub ataku ransomware, gdzie dostęp do danych może zostać zablokowany.
Przykłady: Acronis True Image, Backblaze
Ponieważ cyberataki są coraz częstsze i coraz bardziej wyrafinowane, firmy i organizacje są zmuszone zatrudniać specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. W dużej organizacji za te kwestie mogą odpowiadać całe działy, zatrudniające dziesiątki osób.
Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa to profesjonalista odpowiedzialny za ochronę systemów komputerowych, sieci i danych przed cyberatakami oraz innymi zagrożeniami. Zajmuje się identyfikacją potencjalnych zagrożeń, wdrażaniem odpowiednich zabezpieczeń, monitorowaniem systemów w poszukiwaniu podejrzanej aktywności oraz reagowaniem na incydenty związane z naruszeniem bezpieczeństwa.
Przygotowaliśmy na koniec kika przydatnych odnośników, dzięki którym możesz poszerzyć swoją wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa.