Autor:29.11.2024
Komputery kwantowe to jedno z najbardziej fascynujących osiągnięć współczesnej nauki i technologii. Ich działanie opiera się na złożonych zasadach fizyki kwantowej - w tym artykule postaramy się to wyjaśnić w jak najprostszy sposób. Mamy nadzieję, że będzie to dobra okazja aby poznać możliwości, zasadę działania oraz ograniczenia komputerów kwantowych.
Tradycyjne komputery, jak Twój laptop czy smartfon, wykorzystują bity do przetwarzania informacji. Bit może przyjmować jedną z dwóch wartości: 0 albo 1. Wszystkie operacje w klasycznym komputerze opierają się na tej binarnej logice.
Komputery kwantowe z kolei wykorzystują kubity (bity kwantowe), które mogą być jednocześnie 0, 1 albo obiema wartościami naraz. Zachodzi tutaj zjawisko zwane superpozycją. Opowiemy o nim za chwilę.
Ta różnica sprawia, że komputery kwantowe działają w sposób zupełnie odmienny od klasycznych – są w stanie analizować ogromną liczbę rozwiązań jednocześnie.
Aby zrozumieć superpozycję, wyobraź sobie monetę wirującą w powietrzu. Dopóki nie wyląduje, nie jest ani "orłem", ani "reszką" – jest w pewnym sensie obydwiema wartościami naraz. Kubity działają podobnie: mogą reprezentować 0, 1, a także obydwa te stany jednocześnie. Dzięki temu komputer kwantowy może równocześnie analizować wiele różnych ścieżek rozwiązań problemu.
Wyobraź sobie, że za pomocą komputera próbujemy otworzyć zamek szyfrowy. Komputer klasyczny będzie testować wszystkie możliwe kombinacje, jedna po drugiej. Z kolei komputer kwantowy jest w stanie "sprawdzić" wszystkie kombinacje jednocześnie. A to daje nam niesamowite wręcz przyspieszenie!
Drugim kluczowym zjawiskiem wykorzystywanym w komputerach kwantowych jest splątanie (ang. entanglement). Splątane kubity są ze sobą tak ściśle powiązane, że zmiana stanu jednego z nich, natychmiast wpływa na stan drugiego, niezależnie od odległości między nimi. Splątanie pozwala komputerom kwantowym przetwarzać informacje w niezwykle wydajny sposób, ponieważ splątane kubity mogą działać jak zespół, wykonując złożone operacje znacznie szybciej niż klasyczne bity.
Wiemy już, jaka jest ogólna idea komputera kwantowego - potrafi on analizować wszystkie ścieżki jednocześnie. Z kolei komputer klasyczny, musi wszystkie ścieżki analizować po kolei. W praktyce daje to komputerom kwantowym niesamowite wręcz możliwości rozwiązywania problemów. Mogą one równocześnie wykonywać ogromną liczbę obliczeń.
Komputery kwantowe nie są w stanie zastąpić klasycznego komputera w codziennych zadaniach, takich jak odtwarzanie filmu czy wysyłanie wiadomości email. Ich unikalne możliwości sprawdzą się tam, gdzie trzeba dokonać bardzo skomplikowanych obliczeń i przetwarzać olbrzymi zestaw informacji.
Oto przykładowe zastosowania komputerów kwantowych.
To tylko wybrane przykłady zastosowań komputera kwantowego. Ta dziedzina dopiero stawia pierwsze kroki, i w miarę rozwoju technologii, pojawią się zupełnie nowe zastosowania.
Techniczne aspekty komputera kwantowego są bardzo skomplikowane. Dlatego ta dziedzina dotychczas rozwijała się stosunkowo powoli. Nie chcemy zanudzać szczegółami, dlatego wspomnimy tylko o głównych wyzwaniach technicznych.
Nie ma jednego idealnego rozwiązania powyższych problemów. Ta dziedzina cały czas się rozwija, a naukowcy nieustannie próbują znaleźć najlepsze podejście do technikaliów.
W ostatnich kilku latach rozwój komputerów kwantowych zauważalnie przyspieszył. Duży wkład mają tu firmy takie jest IBM, Google czy IonQ. W roku Google ogłosiło osiągnięcie "kwantowej supremacji", czyli wykonanie zadania, które klasyczny superkomputer wykonałby w tysiące lat.
Komputery kwantowe to krok w przyszłość, który pozwoli nam rozwiązywać problemy, które były poza zasięgiem klasycznych komputerów. Choć technologia ta wciąż jest w fazie rozwoju, jej potencjał w takich dziedzinach jak kryptografia, odkrywanie leków, sztuczna inteligencja czy optymalizacja procesów jest ogromny. Zastosowanie zasad fizyki kwantowej w obliczeniach może otworzyć drzwi do zupełnie nowej ery technologicznej.