Artykuł przygotował: 11.01.2022
Co trzeba wiedzieć na temat C++
Co takiego jest w języku C++, że pomimo 35 lat historii, wciąż trzyma się mocno na rynku?
Jak zwykle, zaczniemy od niezawodnej ankiety z serwisu Stack Oveflow: https://insights.stackoverflow.com/survey/2021#technology-most-popular-technologies
Według powyższej ankiety, C++ jest w większym lub mniejszych stopniu używany przez prawie 25% respondentów. Może więc nie jest numerem jeden ale ma solidną, stałą bazę użytkowników. To nie ulega wątpliwości.
Naucz się programować w jednym z najbardziej wszechstronnych języków programowania.
Dowiedz się więcejUżywany w wielu dziedzinach
U szczytu popularności C++ był jednym z najpopularniejszych języków. Był taki czas, w latach 90, że z tego języka korzystało się niejako automatycznie. C++ był używany dosłownie wszędzie. Może po części przez to, że nie było wielkiego wyboru jeśli chodzi o pisanie aplikacji na popularne systemy operacyjne.
Ten szczyt już minął ale sam język na pewno nie zniknie w przewidywalnej przyszłości. Nie zniknie, bo ma wiele zastosowań:
- gry;
- VR (Virtual Reality);
- bankowość, finanse;
- biblioteki programistyczne;
- szeroko pojęta robotyka i automatyka.
Zauważ, że są to dziedziny, które potrzebują głównie stabilności, wydajności i bezpieczeństwa Dziedziny, w których przetwarza się duże ilości danych oraz wykonuje złożone obliczenia.
Często C++ jest częścią większego systemu złożonego z różnych technologii. Może więc nie jest to język pierwszego wyboru jeśli chcemy napisać kompletną aplikację np. mobilną albo webową. Nie ulega jednak wątpliwości, że C++ ma wiele zastosowań. A niektórych dziedzinach jest wręcz językiem kluczowym.
Specjalistyczne zastosowania to także specjalistyczne możliwości rozwoju
C++ ma relatywnie wysoki próg wejścia w porównaniu do innych popularnych języków. Ale to oznacza jednocześnie możliwość wyróżnienia się na rynku pracy. Podczas gdy inny uczą się popularnego Pythona albo JavaScript, ty możesz wbić się w ciekawą i rozwojową niszę.
Wynagrodzenia dla C++ Developerów prezentują się całkiem nieźle. Konkretne wartości są oczywiście uzależnione od takich czynników jak stanowisko (junior, mid, senior), staż pracy itp. Jeśli mamy podać przybliżoną średnia wartość to będzie ona wynosiła około 11000 zł. Na początku ta kwota będzie oczywiście mniejsza, ale po paru latach pracy da się ją osiągnąć albo i nawet przekroczyć.
Są takie dziedziny jak Game Development (tworzenie gier), które w dużym stopniu oparte są właśnie na C++.. W takiej sytuacji akurat nie ma się nad czym zastanawiać. Jeśli ten temat cię interesuje to i tak musisz dobrze poznać C++. Nawet jeśli obecnie programujesz, lub uczysz się programować, w innym języku.
C++ jako drugi język
Możesz też wziąć pod uwagę interesującą ścieżkę kariery. Jest wielu programistów, którzy sprawnie się posługują więcej niż jednym językiem. I właśnie C++ to dobry wybór jeśli znasz już inne języki i chcesz poszerzyć swoje możliwości rozwoju.
Jego relatywnie wysoki próg wejścia w takiej sytuacji nie będzie dla ciebie problemem. A jednocześnie zyskasz wiele jako developer sprawnie poruszający się w różnych dziedzinach oraz językach.
Wyzwanie
Na pewno są języki prostsze niż C++. Takie, które są łatwiejsze do opanowania przez początkujących programistów. Chociażby Python - prawdziwy hit z ostatnich lat. Albo JavaScript - też niesamowicie popularny język, w miarę łatwy do opanowania.
C++ od początku stawia przed tobą sporo wyzwań. To język, który ma spory bagaż z przeszłości. Ma swoje dziwactwa. Ale jest też sporo plusów.
Chociażby wspomniana wcześniej wydajność. I wynikające z niej specjalistyczne zastosowania jak pisanie gier czy wykonywanie złożonych obliczeń.
Szeroko pojęta niezawodność - pod warunkiem, że wiesz co robisz. Bo w C++ nie brakuje pułapek czyhających na niedoświadczonych developerów.
Jest też standardowa biblioteka, która zapewnia zestaw gotowych do użycia funkcji. Taka biblioteka w praktyce bardzo ułatwia pisanie programów w C++ bo nie musisz każdej funkcjonalności implementować od zera. To akurat zawsze był spory atut tego języka.
Naucz się programować w jednym z najbardziej wszechstronnych języków programowania.
Dowiedz się więcejWłasna ścieżka rozwoju
Warto więc zainteresować się nauką C++? To język, który od 35 lat ma solidną pozycję na rynku. Ma też wiele zastosowań i oferuje możliwości specjalistycznego rozwoju, niedostępne w innych językach.
Z drugiej strony ma relatywnie wysoki próg wejścia i nie jest tak przyjazny dla początkujących jak np. Python. To ciekawy język dla odważnych programistów, którzy chcą się rozwijać własną ścieżką. Taką, która niekoniecznie podąża za najnowszymi trendami oraz modami.
Codenga