Zdobądź zawód w IT!     |       Ścieżki Kariery 30% taniej     |      Jeszcze przez:

1 dni 19 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Co to jest notacja węgierska?

Notacja węgierska to sposób zapisu nazw zmiennych oraz obiektów w programowaniu. Charakterystyczną cechą notacji węgierskiej jest to, że nazwę zmiennej poprzedzamy przedrostkiem określającym typ danych.

Popatrz na przykład:

  • iNumber
W tym wypadku znak ‘i’ określa, że jest to zmienna typu integer, czyli taka, która przechowuje liczby całkowite. A teraz kolejny przykład:

  • sName
Tutaj z kolei przedrostek ‘s’ określa, że ta zmienna przechowuje dane typu string, a więc ciągi tekstowe.

Można się spotkać z różnymi odmianami:

  • iNumber
  • i_Number
  • i_number

Niezależnie od tego, jaka odmiana jest użyta, generalna idea jest taka sama: nazwę zmiennej poprzedzony przedrostkiem wskazującym typ danych.

Notacja węgierska używana w jezyku java

Java to sprawdzony, niezawodny i bardzo rozpowszechniony język programowania.

Dowiedz się więcej

Czy notacji węgierskiej wciąż się używa?

Obecnie taka notacja jest coraz rzadziej używana. Teoretycznie ma pewne zalety - pozwala na pierwszy rzut oka określić jaki typ danych będzie przechowywany w zmiennej. Ale w dzisiejszych czasach, ten problem możemy rozwiązać w zupełnie inny sposób.

Nowoczesne IDE (zintegrowane środowiska programistyczne) umożliwiają wyświetlenie typu przed nazwą zmiennej. Potrafią też wyszukać oraz oznaczyć wszelkie operacje na niekompatybilnych typach danych.

W językach, które mają ścisłą kontrolę typów, kompilator odpowiada za sprawdzanie czy do zmiennej przypisano właściwy typ. To wszystko sprawia, że stosowanie przedrostków jest niepotrzebne. Może nawet prowadzić do zmniejszenia czytelności kodu. Taki przedrostek staje się po prostu nadmiarową, zbędną informacją.

Generalnie w kodzie napisanym współcześnie takiej notacji już się nie używa. Chyba, że jest to kod pisany dla starszej aplikacji, którą oryginalnie korzystała właśnie z notacji węgierskiej. Taka notacja była na przykład przez wiele lat forsowana przez Microsoft, w środowisku programistycznym Visual Basic. Ale dziś to już raczej przeszłość. Szansa, że spotkasz się z notacją węgierską w codziennej pracy jest raczej niewielka. Można ją więc po prostu potraktować jako historyczną ciekawostkę.