Autor: 01.12.2023
Co to jest SQLite
SQLite to popularny system zarządzania bazami danych. Jego ważną cechą jest lekkość - system bazy oparty jest na pojedynczym pliku. Z tego powodu często używa się go tam, gdzie potrzebujemy łatwego sposobu na przechowywanie danych lokalnych. W tym artykule przedstawimy w skrócie najważniejsze cechy oraz zastosowania bazy typu SQLite.
Główne cechy SQLite
Tradycyjne bazy danych oparte na SQL, do działania potrzebują specjalnego serwera. W przypadku, gdy chcemy lokalnie przechowywać niewielką ilość danych, taki serwer wprowadza wiele komplikacji i dodaje niepotrzebny “ciężar” do naszej aplikacji.
Olbrzymim plusem bazy SQLite jest jej “lekkość”. Cała baza jest zawarta w jednym pliku i może być dowolnie przenoszona - tak jak każdy inny plik. Można ten plik łatwo kopiować, przesyłać itd.
Plusem jest także to, że SQLite oferuje większość możliwości znanych z tradycyjnych, serwerowych baz danych. Masz więc w takiej bazie do dyspozycji tabele, klucze, relacje czy funkcje. Zapytania pisane są za pomocą tradycyjnej i znanej powszechnie składni SQL - nie trzeba więc uczyć się nowego języka zapytań.
Gdzie używa się SQLite
Bazy SQLite używa się tam, gdzie potrzeba lekkiej bazy do lokalnego przechowywania danych. Dobrym przykładem są aplikacje mobilne: na telefonach często mamy ograniczone miejsce i ograniczoną wydajność. SQLite może więc w takiej sytuacji pokazać swoje zalety. Takiej bazy używamy np. do przechowywania ustawień aplikacji albo do zapisywania danych użytkownika.
SQLite używa sie często w tzw. systemach zagnieżdzonych, czyli w różnych elektronicznych urządzeniach. Tutaj mamy jeszcze większe ograniczenia wydajności niż na telefonach i SQLite, jako prosta baza w formie niewielkiego pliku, często jest jedynym sensownym sposobem na przechowywanie danych.
Przykładów użycia tej bazy jest dużo więcej. Korzystają z niej liczne aplikacje desktopowe, niektóre przeglądarki internetowe a nawet aplikacje webowe.
Jeszcze raz podkreślmy główną cechę SQLite - to prosta, lekka baza w formie jednego pliku. Jeśli twoja aplikacja ma przechowywać dane lokalnie i nie chcesz ponosić kosztów wdrożenia ciężkiej bazy serwerowej, to SQLite może być bardzo dobrym wyborem.
Jak rozpocząć pracę z SQLite
Szczegółowe omówienie pracy z SQLite wykraczałoby poza ramy tego skromnego artykułu. Warto wspomnieć o tym, że wiele popularnych języków programowania (C++, Python, Java itp.) posiada biblioteki, które umożliwiają pracę z bazą SQLite. Dzięki temu możesz taką bazę łatwo zintegrować ze swoimi aplikacjami. Sprawdź dokumentację języka albo frameworka, z którego korzystasz. Istnieje duża szansa na to, że ma on gotową do użycia integrację z bazą SQLite.
Podsumowanie
Baza typu SQLite to dobry sposób na przechowywanie lokalnych danych aplikacji (np. ustawień, preferencji użytkownika itp.). Jest lekka, wydajna i łatwa do wdrożenia. SQLite można bez problemu zintegrować z większością popularnych języków, bibliotek oraz frameworków.