Świetnie wytłumaczone podstawy!     |       -33% przy zakupach za min. 79 zł     |      Do końca:

2 dni 15 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Co to jest SQLite w bazach danych?

Co to jest SQLite

SQLite to popularny system zarządzania bazami danych. Jego ważną cechą jest lekkość - system bazy oparty jest na pojedynczym pliku. Z tego powodu często używa się go tam, gdzie potrzebujemy łatwego sposobu na przechowywanie danych lokalnych. W tym artykule przedstawimy w skrócie najważniejsze cechy oraz zastosowania bazy typu SQLite.

Jakie są cechy sqlite

Naucz się manipulować danymi za pomocą języka SQL.

Dowiedz się więcej

Główne cechy SQLite

Tradycyjne bazy danych oparte na SQL, do działania potrzebują specjalnego serwera. W przypadku, gdy chcemy lokalnie przechowywać niewielką ilość danych, taki serwer wprowadza wiele komplikacji i dodaje niepotrzebny “ciężar” do naszej aplikacji.

Olbrzymim plusem bazy SQLite jest jej “lekkość”. Cała baza jest zawarta w jednym pliku i może być dowolnie przenoszona - tak jak każdy inny plik. Można ten plik łatwo kopiować, przesyłać itd.

Plusem jest także to, że SQLite oferuje większość możliwości znanych z tradycyjnych, serwerowych baz danych. Masz więc w takiej bazie do dyspozycji tabele, klucze, relacje czy funkcje. Zapytania pisane są za pomocą tradycyjnej i znanej powszechnie składni SQL - nie trzeba więc uczyć się nowego języka zapytań.

Gdzie używa się SQLite

Bazy SQLite używa się tam, gdzie potrzeba lekkiej bazy do lokalnego przechowywania danych. Dobrym przykładem są aplikacje mobilne: na telefonach często mamy ograniczone miejsce i ograniczoną wydajność. SQLite może więc w takiej sytuacji pokazać swoje zalety. Takiej bazy używamy np. do przechowywania ustawień aplikacji albo do zapisywania danych użytkownika.

SQLite używa sie często w tzw. systemach zagnieżdzonych, czyli w różnych elektronicznych urządzeniach. Tutaj mamy jeszcze większe ograniczenia wydajności niż na telefonach i SQLite, jako prosta baza w formie niewielkiego pliku, często jest jedynym sensownym sposobem na przechowywanie danych.

Przykładów użycia tej bazy jest dużo więcej. Korzystają z niej liczne aplikacje desktopowe, niektóre przeglądarki internetowe a nawet aplikacje webowe.

Jeszcze raz podkreślmy główną cechę SQLite - to prosta, lekka baza w formie jednego pliku. Jeśli twoja aplikacja ma przechowywać dane lokalnie i nie chcesz ponosić kosztów wdrożenia ciężkiej bazy serwerowej, to SQLite może być bardzo dobrym wyborem.

Jak rozpocząć pracę z SQLite

Szczegółowe omówienie pracy z SQLite wykraczałoby poza ramy tego skromnego artykułu. Warto wspomnieć o tym, że wiele popularnych języków programowania (C++, Python, Java itp.) posiada biblioteki, które umożliwiają pracę z bazą SQLite. Dzięki temu możesz taką bazę łatwo zintegrować ze swoimi aplikacjami. Sprawdź dokumentację języka albo frameworka, z którego korzystasz. Istnieje duża szansa na to, że ma on gotową do użycia integrację z bazą SQLite.

Jak rozpocząć pracę z sqlite

Naucz się manipulować danymi za pomocą języka SQL.

Dowiedz się więcej

Podsumowanie

Baza typu SQLite to dobry sposób na przechowywanie lokalnych danych aplikacji (np. ustawień, preferencji użytkownika itp.). Jest lekka, wydajna i łatwa do wdrożenia. SQLite można bez problemu zintegrować z większością popularnych języków, bibliotek oraz frameworków.