BLACK WEEKS DO -60%     |        + dodatkowe -10% z kodem: CODE10 (ważny od 150 zł)     |  

19 godz. 41 min. 04 sek.
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Co trzeba opanować na początku kariery w IT

Branża IT kusi dobrymi zarobkami oraz szerokimi możliwościami rozwoju zawodowego. Kusi także mnogością różnych ścieżek kariery: od programisty po UX/UI designera. W IT niemal każdy może znaleźć szansę na wykorzystanie swoich atrybutów, oraz na realizację swoich zainteresowań.

Warto pamiętać o tym, że pewne umiejętności w IT są uniwersalne i mogą się przydać niezależnie od tego, w jakim kierunku chcesz się rozwijać. W tym artykule przyjrzymy się takim właśnie umiejętnościom. Popatrzmy na podstawowy zestaw pojęć, które warto opanować na samym początku przygody w branży IT.

Warstwa sprzętowa

Podstawowa wiedza na temat anatomii komputera może być bardzo przydatna. Nie chodzi o to, żeby wnikać w jakieś techniczne drobiazgi. Wystarczy podstawowa, ogólna orientacja w temacie.

Warto wiedzieć z czego się składa komputer: co to jest RAM, GPU i CPU i za co odpowiadają te komponenty. Bardzo przydatna może być też wiedza na temat najważniejszych jednostek czyli bitów oraz bajtów, a także na temat przedrostków: kilo, mega, giga. W praktyce może się przydać umiejętność szybkiego przeliczenia np. gigabajtów na megabajty albo na odwrót. Warto więc posiadać podstawową wiedzę w tym temacie.

Systemy operacyjne

Skoro mówimy o sprzęcie to nie da się też uniknąć rozmowy o systemach operacyjnych. Tu też nie potrzeba żadnej tajemnej wiedzy.

Warto mieć ogólną orientację w popularnych systemach (Linux, Windows, iOS, Android itp.). Warto wiedzieć jaki mają one udział w rynku oraz jak wygląda docelowa grupa użytkowników. W IT tworzymy produkty dla ludzi i powinniśmy wiedzieć z jakiego systemu użytkownicy naszych produktów korzystają.

Może się też przydać podstawowa orientacja w architekturze systemu operacyjnego oraz znajomość takich pojęć jak system plików, wielowątkowość czy wirtualizacja.

Dla wielu osób pracujących w IT podstawowym narzędziem pracy jest terminal zwany czasem wierszem poleceń. To kluczowe narzędzie używane do komunikacji z systemem - warto więc poznać jego najważniejsze komendy oraz techniki pracy.

Jeśli chcesz się nauczyć podstaw pracy z terminalem to zapraszamy do kursu Fundamenty Terminal Linux - Level 1.

Sieci

Dziś niemal wszystko działa w sieci. Ten temat obejmuje kilka kluczowych pojęć, które na początek trzeba poznać.

Dobrze jest wiedzieć jak działa architektura klient-serwer, która jest podstawą działania sieci. Warto wiedzieć jakie są zadania serwera oraz jakie są zadania klienta (często jest to przeglądarka). Przyda się także znajomość takich pojęć jak HTTP czy TCP.

Podstawowe zagadnienia sieciowe, w praktycznym ujęciu, poznasz z kursem Linux - komendy sieciowe.

A skoro już wspomnieliśmy o przeglądarkach to przydałoby się też wspomnieć o najważniejszych technologiach używanych do tworzenia stron. Chodzi o takie języki jak HTML, CSS oraz JavaScript. Te języki spotyka się niemal wszędzie i dlatego ich podstawowa znajomość może być bardzo przydatna na wielu stanowiskach w IT. Najlepiej zacząć od HTML - z kursem Fundamenty HTML Level 1.

Tworzenie oprogramowania

Nie chodzi o to, aby każdy umiał programować na zawodowym poziomie. To w końcu zadanie dla programistów. Z drugiej strony, trzeba czasem napisać jakiś prosty skrypt albo zautomatyzować powtarzalne czynności. I tu się napewno przyda podstawowa umiejętność programowania.

Jeśli szukasz prostego, przyjaznego języka na początek do zacznij od Pythona.

Trzeba też spojrzeć na temat z szerszej perspektywy. Tworzenie oprogramowania to nie tylko pisanie kodu. To także procedury oraz metodyki, które są niezbędne w pracy zespołowej. Na początek zapoznaj się z takimi pojęciami jak Agile czy Kanban. Te koncepcje są używane niemal na każdym kroku. Niemal na pewno spotkasz się z nimi, nawet jak nie wiążesz swojej przyszłości z programowaniem.

Cyberbezpieczeństwo

Dziś nasze życie, zarówno zawodowe jak i prywatne, opiera się w dużej mierze na danych. Ma to swoje plusy ale ma też zagrożenia. W branży IT bezpieczeństwo jest niezwykle ważne.

Na pewno trzeba znać (i stosować!) dobre praktyki: używanie bezpiecznych haseł, dbanie o regularne aktualizacje oprogramowania itp.

Warto też wiedzieć jakie są główne zagrożenia oraz typowe metody ataków. Cyberbezpieczeństwo to bardzo szeroki temat. Obejmuje m.in bezpieczeństwo sieci, bezpieczeństwo danych, kryptografię itd.. W każdym z tych tematów istnieją typowe dla niego zagrożenia oraz metody obrony przed zagrożeniami.

Bazy danych

Większość aplikacji oparta jest na jakiejś bazie danych. Warto znać podstawowe pojęcia np. czym się charakteryzuje relacyjna baza danych. Albo w jaki sposób przechowywane są dane w bazie.

Jeśli chodzi o pracę z danymi, to bardzo popularny jest język SQL, za pomocą którego komunikujemy się relacyjnymi bazami. Znajomość tego języka jest często niezbędna dla programisty, analityka, marketera oraz na wielu innych stanowiskach. Chcesz szybko się nauczyć podstaw SQL? Zapraszamy do kursu Codenga.

Podsumowanie

Każda branża ma swoje typowe pojęcia oraz mechanizmy. W artykule pokazaliśmy to, co według nas, tworzy taki podstawowy zestaw dla branży IT.

Branża ta ma wiele specjalizacji. Oczywiście nie każdemu będzie potrzebna umiejętność programowania. Nie każdy musi być też specjalistą od cyberbezpieczeństwa.

Tu chodzi jednak o coś innego. Nawet podstawowa znajomość pojęć omawianych w tym artykule, pomaga znaleźć wspólny język. Projektant interfejsu aplikacji musi się jakoś dogadać z programistą. Specjalista od baz danych musi się dogadać ze specjalistą od bezpieczeństwa. W IT wszystko opiera się na współpracy. A bez wspólnego języka ta współpraca nigdy nie będzie się dobrze układać.