
Autor: 23.01.2023
Czy trzeba znać matematykę aby zostać programistą?
No właśnie - jak to jest z tą matematyką? Niektórzy twierdzą, że każdy programista powinien doskonale operować matematyką. Inni wręcz przeciwnie - uważają, że na codzień znajomość matematyki nie jest potrzebna. A prawda, jak zwykle, leży gdzieś pośrodku.
Dużo zależy od konkretnej specjalizacji. Nie zapominaj o tym, że programowanie obejmuje całą masę różnych dziedzin. W niektórych dziedzinach umiejętność sprawnego posługiwania się matematyką może być niezbędna. W innych z kolei, wystarczy umiejętność wykonywania najprostszych obliczeń - takich na poziomie szkoły podstawowej.
Systemy liczbowe
Opanuj najważniejsze systemy liczbowe i naucz się konwertować wartości zapisane w różnych systemach. Jeśli chcesz zostać programistą to wiedza na temat głównych systemów numerycznych może ci się przydać w wielu sytuacjach. Dowiedz się więcej
Programowanie jest dla każdego
Nie daj sobie wmówić, że do nauki programowania potrzebujesz doskonałej znajomości zaawansowanej algebry czy geometrii. To nie jest prawda. Każdy może się nauczyć podstaw pisania kodu. Jeśli potrafisz dodać dwie liczby, albo je podzielić, to sobie na pewno poradzisz. Nic więcej na początku nie będzie ci potrzebne.
Oczywiście, jeśli fascynują cię dziedziny związane z pisaniem zaawansowanych algorytmów, to bez matematyki się nie obejdzie. Jeśli chcesz zostać inżynierem i wykonywać skomplikowane obliczenia, albo zajmować się statystyką, to nie obejdzie się bez znajomości matematyki. Z tego jednak na pewno sobie zdajesz sprawę.
Znacząca część tego, co znamy jako programowanie, obejmuje tworzenie stron, pisanie aplikacji mobilnych itp. W tych dziedzinach rzadko zachodzi potrzeba wykonywania złożonych obliczeń. Jednocześnie są to dziedziny, w których obecnie jest bardzo duże zapotrzebowanie na programistów. To dobry znak - możesz śmiało zacząć naukę, nie martwiąc się swoją znajomością matematyki.
W dalszej części artykułu przyjrzymy się kilku popularnym specjalizacjom. Spróbujemy ocenić, które z nich wymagają dobrej znajomości matematyki, a które mogą się bez niej obejść.
Front-end development
Ta dziedzina obejmuje tworzenie “frontów” czyli tego co widzi użytkownik aplikacji. Pomyśl o stronach internetowych, aplikacjach webowych czy o interfejsie aplikacji mobilnej.
W tej dziedzinie wystarczy ci bardzo podstawowa umiejętność korzystania z matematyki. Umiesz podzielić 1200 na 12? Albo 1000 na 4? Jeśli tak, to bez problemu sobie poradzisz. Większość front-end developerów właśnie z tego typu problemami ma do czynienia w swojej pracy. Oczywiście są projekty, które wymagają trochę więcej obliczeń, jednak w większości wypadków wystarczy bardzo podstawowa znajomość matematyki.
Game dev
Ta dziedzina to tworzenie gier. I tutaj już nie obejdziesz się bez matematyki na wyższym poziomie. Gry są wymagające jeśli chodzi o umiejętności programistyczne. Bardzo ważna jest optymalizacji kodu, tak aby działał szybko i niezawodnie. Takiej optymalizacji nie da się osiągnąć bez pewnych matematycznych sztuczek.
W grach często trzeba przeliczać różnego rodzaju współrzędne. Trzeba wykonywać obliczenia na macierzach. Trzeba wykonywać obliczenia związane z fizyką albo tworzyć zaawansowane animacje. Nic dziwnego, że ta dziedzina ma spore wymagania jeśli chodzi o znajomość matematyki.
Machine Learning
Ostatnio bardzo modna jest “sztuczna inteligencja” (AI). Mamy coraz ciekawsze algorytmy generujące obrazy, w miarę sensowne teksty czy muzykę. Oczywiście potencjalne zastosowania są dużo szersze - ta dziedzina dopiero zaczyna się rozkręcać.
Nie trzeba chyba dodawać, że w tej dziedzinie matematyka jest bardzo istotna. Algorytmy AI wykonują złożone obliczenia. Do pisania takich algorytmów potrzebne są umiejętności z zakresu zaawansowanej algebry, statystyki czy rachunku prawdopodobieństwa. To bardzo rozwojowa dziedzina, które ma dodatkowo różne specjalizacje. I każda z tych specjalizacji ma swoje wymagania, jeśli chodzi o umiejętności typowo matematyczne.
Aplikacje mobilne
Czy developer aplikacji mobilnych potrzebuje matematyki? To zależy.
Aplikacji mobilne to bardzo szeroki temat. Jeśli tworzysz aplikację do wysyłania zdjęć to może się obejdzie bez zaawansowanej matematyki. Z drugiej strony, jeśli jest to gra ze skomplikowaną fizyką to pewnie będzie trzeba sporo pracować nad obliczeniami.

Opanuj najważniejsze systemy liczbowe i naucz się konwertować wartości zapisane w różnych systemach.
Dowiedz się więcejWszystko zależy od specjalizacji
Jak widzisz, na pytanie postawione w tytule artykułu, nie da się odpowiedzieć w prosty sposób. Umiejętności matematyczne w niektórych dziedzinach są niezbędne. Są też takie specjalizacje, w których wystarczy umiejętność dodawania czy odejmowania.
Na początek nauki programowania nie potrzebujesz praktycznie nic, poza podstawową matematyką z wczesnych klas szkoły podstawowej. I to powinna być główna konkluzja tego artykułu. Nie pozwól, aby twój rzekomy brak umiejętności matematycznych, był przeszkodą w podjęciu decyzji o nauce pisania kodu. Każdy się może tego nauczyć - nawet jeśli jego znajomość matematyki kończy się na umiejętności sumowania dwóch liczb.