Zdobądź zawód w IT!     |       Ścieżki Kariery 30% taniej     |      Jeszcze przez:

2 dni 16 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
czy warto nadal uczyć się języka ruby

Czy wciąż warto się uczyć Ruby?

Język Ruby znany jest ze swojej eleganckiej oraz przejrzystej składni. Swego czasu był niezwykle modnym językiem - w połączeniu z frameworkiem Ruby on Rails umożliwiał łatwe tworzenie aplikacji webowych. Na Ruby oparto całą masę popularnych serwisów, choć dziś jego popularność wydaje się już przemijać. W tym artykule odpowiemy sobie na ważne pytanie: czy warto wciąż uczyć się języka Ruby?

Czy nauka języka ruby się opłaca?

Z tą ścieżką zdobędziesz zestaw kluczowych i bardzo uniwersalnych umiejętności programistycznych.

Dowiedz się więcej

Gdzie używa się Ruby

Główne zastosowanie interesującego nas języka to tworzenie aplikacji webowych. Zyskał on swego czasu niesamowitą wręcz popularność, dzięki frameworkowi znanemu jako Ruby on Rails. Ta kombinacja umożliwiała łatwe i szybkie tworzenie aplikacji. Używano jej do budowania prototypów i do szybkiego rozwijania aplikacji o nowe funkcjonalności. To właśnie dzięki Ruby on Rails, tysiące startupów miały szansę zaistnieć na rynku.

Są też inne zastosowania Ruby. Tego języka używa się wciąż do automatyzacji zadań oraz do testowania oprogramowania. Generalnie ma on całkiem niezły ekosystem narzędzi, a to przekłada się na dużą ilość potencjalnych zastosowań.

Popularność języka Ruby

Wydaje się, że Ruby szczyt popularności ma już za sobą. Na pewno nie jest to tak popularny język jak np. JavaScript czy Python. Tutaj warto jednak podeprzeć się realnymi danymi. Popatrz na wyniki ankiety dla 2023 roku, z popularnego serwisu StackOverflow:

Czy język ruby nadal jest popularny?

Wynik 6,23% oznacza, że taki właśnie odsetek ankietowanych korzysta w Ruby. To dużo czy mało? Wbrew pozorom nie tak źle! Na tle innych języków o przeciętnej popularności, takich jak R czy Dart, Ruby wypada całkiem nieźle. Należy pamiętać o tym, że wciąż bardzo duża ilość projektów webowych jest oparta na Ruby on Rails. I tak długo jak te projekty działają, tak długo będzie zapotrzebowanie na programistów znających to narzędzie.

Główne zalety Ruby

Ruby wciąż oferuje pewne zalety:

  • prosta i czytelna składnia,
  • framework Ruby on Rails, który jest najmocniejszym punktem całego ekosystemu Ruby,
  • spora społeczność i dobra dokumentacja,
  • niezły ekosystem narzędzi do budowania aplikacji.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, podstawową zaletą jest tu szybkość i łatwość budowania aplikacji webowych. To właśnie te cechy stały swego czasu u podstaw sukcesu Ruby.

Wielu programistów bardzo chwali sobie ten język i lubi w nim programować. Ruby ma generalnie opinię języka “przyjemnego‘. Takiego, w którym wręcz chce się pisać kod.

Są też wady

Żeby nie było zbyt dobrze, to warto spojrzeć też na minusy Ruby:

  • trudność w pisaniu aplikacji innych niż webowe - brak wsparcia i narzędzi do takich aplikacji,
  • wydajność może być czasem problemem, zwłaszcza przy dużych projektach,
  • relatywnie niska popularność i trochę niepewna przyszłość.

Fakty są takie, że Ruby został wyprzedzony w ostatnich latach przez inne technologie (np. JavaScript, który od dawna umożliwia pisania zarówno back-endowyc jak i front-endowych aplikacji). Jego względna popularność bierze się z tego, że bardzo duża ilość projektów opartych na Ruby musi być rozwijana oraz na bieżąco utrzymywana.

Perspektywy na rynku pracy

Podstawowy problem polega na tym, że pracodawcy poszukują programistów Ruby/Ruby on Rails z dużym doświadczeniem. Wyniki to z tego, o czym pisaliśmy przed chwilą. Programiści znający ten język są potrzebni do rozwijania oraz utrzymywania istniejących aplikacji. A tutaj nie da się wiele zdziałać bez odpowiedniego doświadczenia w pisaniu kodu Ruby. Zapotrzebowanie na Juniorów Ruby jest więc relatywnie niskie.

Z drugiej strony, znajomość Ruby może być dzięki temu szansą na dobrze opłacaną karierę zawodową. Dobry programista, z dużym doświadczeniem może wręcz dyktować warunki zatrudnienia. Jeśli próbujesz coś robić w Ruby to warto to kontynuować. Jeśli jednak szukasz języka na początek nauki programowania, to są lepsze alternatywy. I tak właśnie można by podsumować całą naszą dyskusję.

jakie są prespektywy języka ruby

Z tą ścieżką zdobędziesz zestaw kluczowych i bardzo uniwersalnych umiejętności programistycznych.

Dowiedz się więcej

Podsumowanie

Ruby, jak każdy inny język ma swoje mocne i słabe strony. Dużym plusem jest niewątpliwie możliwość wyróżnienia się na rynku pracy i szansa na specjalistyczną karierę. Pod warunkiem oczywiście, że masz odpowiednie doświadczenie w tym języku. Z drugiej strony, jeśli zaczynasz naukę od zera to chyba jednak warto się zainteresować innymi, bardziej popularnymi językami.