close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Z jakich narzędzi korzystać do programowania

Jakie narzędzia są potrzebne do programowania

Programowanie to nie tylko znajomość języka. To także narzędzia wspomagające naszą codzienną pracę z kodem. Niezależnie od tego, z jakim językiem pracujesz, na pewno będziesz potrzebować pewnych narzędzi. Popatrzmy więc teraz, na typowe narzędzia używane do pracy z kodem.

Java Developer

Java to sprawdzony, niezawodny i bardzo rozpowszechniony język programowania. Ta ścieżka kariery sprawi, że staniesz się pełnoprawnym kandydatem na Java Developera. Ścieżka zawiera dziesiątki zadań, ćwiczeń oraz projektów, które nauczą cię realnych, przydatnych na rynku pracy umiejętności. Dowiedz się więcej

Edytor kodu

Edytor to narzędzie do pisania, edytowania oraz przeglądania kodu. Bez niego ciężko sobie wyobrazić pracę programisty.

Dobry edytor kodu zapewnia takie funkcje jak kolorowanie składni, automatyczne uzupełnianie, podpowiedzi i wiele innych. To jest kluczowe narzędzie pracy, dlatego warto trochę czasu poświęcić na znalezienie takiego edytora, który nam najbardziej odpowiada.

Są różne edytory, dla różnych środowisk oraz systemów operacyjnych. Wiele z nich jest dostępnych na wszystkie najpopularniejsze platformy: Windows, Linux czy Mac. Istnieją edytory komercyjne (płatne), ale jest też wiele, i to bardzo dobrych, darmowych alternatyw.

Najpopularniejsze obecnie edytory kodu to Visual Studio Code, Sublime Text, Atom, Notepad++. Większość z nich jest dostępna zupełnie za darmo. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapoznać się z najpopularniejszymi edytorami i wybrać taki, który sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku.

Konsola

Konsola jest narzędziem umożliwiającym interakcję z systemem operacyjnym za pomocą poleceń tekstowych. Czasem nazywamy ją “wiersz poleceń” albo “terminal". Wszystkie te nazwy oznaczają mniej więcej to samo. Chodzi po prostu o narzędzie, które umożliwia wpisywanie komend tekstowych.

Dlaczego konsola jest ważnym narzędziem?

Konsola pozwala programiście na szybkie i efektywne wykonywanie różnych czynności.

  • Zarządzanie plikami i katalogami
  • Zarządzanie pakietami oraz bibliotekami programistycznymi
  • Uruchamianie napisanych przez nas programów
  • Automatyzacja powtarzalnych czynności
  • Uruchamianie różnych narzędzi, niezbędnych podczas tworzenia oprogramowania

Każdy popularny system operacyjne ma swoją konsolę. Warto poświęcić trochę na zapoznanie się z najważniejszymi poleceniami oraz komendami. Jest wiele programistycznych narzędzi, z których korzystamy wyłącznie za pomocą konsoli. Nie mówiąc już o tym, że użycie konsoli jest szybsze i bardziej efektywne, niż praca z interfejsem graficznym.

Przeglądarka

Bardzo ważna część programowania to aplikacje webowe oraz strony internetowe. Takie aplikacje działają w przeglądarce. A dla programisty tworzącego kod takiej aplikacji, przeglądarka jest kluczowym narzędziem pracy.

Wyzwanie polega m.in na testowaniu napisanej aplikacji w różnych przeglądarkach: Chrome, Firefox, Safari itp. Jeśli piszemy aplikacje oparte na kodzie HTML, CSS i JavaScript, to zachodzi konieczność testowania kodu w różnych przeglądarkach. Jako programista, musisz więc wiedzieć, na jakich przeglądarkach twoja aplikacja będzie najczęściej uruchamiania.

Które narzędzia są kluczowe dla efektywnego programowania?

Java to sprawdzony, niezawodny i bardzo rozpowszechniony język programowania.

Dowiedz się więcej

Narzędzia do debugowania

Błędy (nazywane “bugami”) to nieodłączna część pracy programisty. Proces wyszukiwania oraz usuwania błędów w kodzie nazywamy “debugowaniem”.

Narzędzia do debugowania mają pomóc programistom w rozwiązywaniu problemów oraz usuwaniu błędów. Zazwyczaj posiadają funkcje takie jak: przeglądanie kodu źródłowego, ustawianie punktów przerwania, przeglądanie wartości zmiennych czy stosu wywołań.

Wiele popularnych edytorów kodu oferuje takie narzędzia. Niektóre języki programowania, mają też własne, specyficzne narzędzia do debugowania.

Oprócz ogólnych narzędzi ułatwiających szukanie błędów, mamy też narzędzia bardziej specjalistyczne. Dobrym przykładem są tzw. profilery, które analizują problemy związane z wydajnością napisanego przez nas kodu.