Autor: 04.05.2022
Język VBA (Visual Basic for Applications)
Język VBA jest od lat ważną częścią pakietu Office. Za jego pomocą możemy zautomatyzować powtarzalne, często wykonywane czynności.
Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z Excelem to pewnie kojarzysz, że większość operacji wykonywanych w tym programie jest dość monotonna. Musimy ciągle zaznaczać te same komórki, kopiować te same dane itd. I właśnie tu z pomocą przychodzi nam VBA czyli Visual Basic for Applications.
Jak to działa
Za pomocą VBA możemy pisać tzw. makra czyli małe programy, które za nas wykonują te wszystkie powtarzalne operacje.
Warto na tym etapie zauważyć, że język VBA jest ściśle powiązany z aplikacjami pakietu Office (czyli Excel, Access itp.) To nie jest język ogólnego zastosowania. Nie da za jego pomocą pisać aplikacji działających samodzielnie. VBA ma po prostu ściśle określony cel - ułatwić pracę w Office za pomocą automatyzacji.
Gdzie się używa VBA w praktyce
W praktyce za pomocą VBA możemy zrobić bardzo dużo. Przynajmniej w tych granicach na jakie pozwala nam środowisko Office.
- Napisać własne funkcje do Excela.
- Zautomatyzować większość powtarzalnych czynności, które dotychczas wykonywaliśmy ręcznie. Na przykład kopiowanie albo formatowanie danych.
- Zbudować UI czyli Interfejs Użytkownika, który ułatwi nam pracę z arkuszami, tabelami oraz danymi.
- I wiele, wiele więcej.
Jezyka VBA używamy m.in w programach Excel, Access, Word itp. Tak jak pisaliśmy wcześniej, jest on ściśle zintegrowany z programami pakietu Microsoft Office.
VBA na tle innych języków
VBA jest w miarę standardowym językiem programowania. Oznacza to tyle, że posiada elementy powszechnie używane w innych językach takie jak zmienne, pętle, instrukcje warunkowe czy komentarze.
Specyfika zastosowania VBA sprawia, że dla wielu osób jest on często pierwszym kontaktem z jakąkolwiek formą programowania. Nieraz jest tak, że sięgamy po VBA z konieczności - bo trzeba stworzyć albo przerobić jakieś proste makro. Bo trzeba zautomatyzować czynność, którą wykonujemy setki razy. Możliwych przyczyn jest dużo.
Podstaw tego języka da się nauczyć stosunkowo szybko. Próg wejścia jest tu relatywnie niewielki. Przynajmniej w porównaniu do innych języków o bardziej ogólnych zastosowaniach.
Czego się trzeba nauczyć
Do pracy z VBA musisz opanować na początku pewne kluczowe koncepcje. Na pewno trzeba poznać takie elementy jak zmienne, deklarowanie funkcji, użycie instrukcji warunkowych czy najważniejsze operatory. Czyli to wszystko co składa się na “tkankę” języka.
Pamiętaj o tym, że VBA jest ściśle powiązany z aplikacjami pakietu Office. Najważniejsza więc jest dobra znajomość oprogramowania z tego pakietu. W końcu trudno jest pisać makra i tworzyć automatyzację dla zadań w Excel czy Access jeśli tych programów nie używamy na co dzień.