BLACK WEEKS DO -60%     |        7-24 listopada     |        + dodatkowe -10% dla zamówień od 150 zł

close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Język Go - dlaczego warto go poznać

Język Go może nie jest w ścisłej czołówce najpopularniejszych języków ale jednak swój udział w rynku ma. I ten udział z roku na rok jest coraz większy.

Zacznijmy od niezawodnej ankiety z serwisu Stack Overflow:

https://insights.stackoverflow.com/survey/2021#technology-most-popular-technologies

Widać wyraźnie , że około 10% respondentów używa Go na codzień. Możesz powiedzieć, że to nie tak dużo - są bardziej popularne języki.

Ale w przypadku Go istotne jest co innego. To język, który w ciągu kilku lat miał bardzo dużą dynamikę wzrostu popularności. Dlaczego?

Fundamenty Go - Level 1

Poznaj nowoczesny, przyszłościowy język Go. Ta ścieżka kariery sprawi, że staniesz się pełnoprawnym kandydatem na PHP Developera. Popularność tego języka rośnie cały czas. Rośnie też ilość ofert praca dla programistów Go. Nie ma co się dziwić bo w wyrafinowany sposób łączy on prostotę z wielkimi możliwościami. Dołącz do rewolucji i zacznij naukę Go już dziś! Dowiedz się więcej

Język na miarę XXI wieku.

Język Go (inaczej: Golang) to świeże podejście w porównaniu do tradycyjnych języków takich jak Java, C# czy C++. Te porównania są nieprzypadkowe bo Go ma zbliżone zastosowania. Często jest używany do budowania aplikacji serwerowych, do pisania API itp.

Go pozwala osiągnąć to samo co inne języki ale przy mniejszym nakładzie pracy. Pozwala osiągnąć większą wydajność, stabilność oraz przewidywalność. Moglibyśmy powiedzieć, że Go usuwa istotne wady swoich poprzedników wprowadzając na ich miejsce nowoczesne rozwiązania. Jest po prostu językiem programowania na miarę XXI wieku.

Szybkość

Go to język kompilowany a to oznacza szybkość w porównaniu do języków interpretowanych. Oczywiście to samo można powiedzieć o Java czy C#. Niemniej jednak sam fakt, że Go jest stworzony od podstaw z użyciem współczesnych rozwiązań daje mu na starcie sporą przewagę

Nie zapominaj o tym, że Golang został stworzony przez Google - a oni przecież dobrze wiedzą jakie mają potrzeby. To język, w którym pisze się systemy obsługujące niezliczoną ilość żądań czy zapisów do baz danych. Tutaj szybkość jest kluczowa do sprawnego działania. Język Go ma tą szybkość niejako zapisaną u podstaw.

Współbieżność

Z tematem wydajności dość ściśle wiąże się współbieżność. Czyli możliwość wykonywania wielu obliczeń jednocześnie. Ma to obrzymie znaczenie m.in w serwerowych aplikacjach, które muszą wykonywać wiele rzeczy w tym samym czasie.

Sama koncepcja współbieżności nie jest nowa. W jakimś stopniu obecna była w Java, w C# i nie tylko. Tyle że ta współbieżność często była takim dodatkiem wplecionym w język trochę “na siłę”. Z Go jest inaczej bo on ma tą współbieżność wpisaną w DNA. Od początku został stworzony do pisania aplikacji opartych na współbieżności.

Prosta składnia

Bardzo ważnym plusem jest relatywnie prosta składnia Go. Na pierwszy rzut oka przypomina ona tradycyjne języki, jak na przykład wspomniana już wiele razy wcześniej Java czy C++. Mamy więc dobrze znane większości programistów elementy jak np. nawiasy klamrowe. Z drugiej strony takie elementy jak średniki na końcu linii są opcjonalne a nie wymagane.

Można by powiedzieć, że składnia Go łączy tradycję z nowoczesnością. Jest na pewno przejrzysta i czytelna. Jednocześnie nie powinna sprawiać problemów nikomu, który choć trochę czasu spędził z językami wywodzącymi się z C (czyli z większością popularnych języków programowania).

Bogaty i bardzo rozwojowy ekosystem

Mówiliśmy na samym początku artykułu, że popularność Go rośnie. A wraz z nią rośnie też cały ekosystem języka - biblioteki, narzędzia, dokumentacja, edytory.

Na chwilę obecną Go ma całą masę pakietów wspomagających tworzenie aplikacji. Mowa tu o pakietach, które zapewniają obsługę baz danych, tworzenie API, pisanie aplikacji terminalowych itd. Jednocześnie Go ma też bardzo rozbudowaną bibliotekę standardową, z obszernym zestawem gotowych do użycia funkcji.

Wsparcie i perspektywy na przyszłość

Golang został stworzony przez Google i jest używany w wielu krytycznych obszarach infrastruktury serwerowej. Daje to pewność, że język nie zniknie z dnia na dzień. Na pewno będzie wspierany i rozwijany w przewidywalnej przyszłości. To też jest bardzo ważny aspekt, wpływający na decyzję o nauce danego języka.

Dlaczego warto poznać język Go? Korzyści i zastosowania.

Poznaj nowoczesny, przyszłościowy język Go.

Dowiedz się więcej

Gdzie się używa Golang?

A skoro już mówimy o zastosowaniach języka to warto im się na koniec artykułu przyjrzeć. Spójrz na kilka przykładów.

  • Dropbox używa Go w serwerowej/back-endowej części swojej usługi.
  • Google wykorzystuje możliwości języka w kilku swoich produktach m.in w wyszukiwarce oraz Firebase.
  • Microsoft używa Go w swojej infrastrukturze serwerowej.

Takich przykładów można znaleźć dużo więcej. Ale już teraz widać jak ważna rolę pełni Go w największych firmach z branży IT. I wszystko wskazuje na to, że ta rola z roku na rok może być coraz większa. Go ma po prostu pewne zalety, obok których nie sposób przejść obojętnie.