close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Język R - gdzie się go używa?

Język R być może nie jest najpopularniejszym językiem programowania. Ale nie zmienia to faktu, że w niektórych dziedzinach pełni on bardzo ważną rolę.

R to język skryptowy (interpretowany) używany przede wszystkim w statystyce oraz analizie danych. Jest więc on językiem dość wyspecjalizowanym - w przeciwieństwie do bardziej ogólnych języków, takich jak Java lub C#.

Wprowadzenie do kombinatoryki i prawdopodobieństwa

Poznaj fascynujący świat kombinatoryki oraz prawdopodobieństwa. Opanuj najważniejsze pojęcia i wykonaj wiele praktycznych zadań. Dowiedz się więcej

Analiza danych

Dane są wszędzie - dosłownie oraz w przenośni. Ciężko byłoby znaleźć dziedzinę, w której dane nie odgrywają istotnej roli.

Dane zbiera się po to, aby je potem analizować i wyciągać wnioski. I właśnie w takich zastosowaniach język R pełni ważną rolę. Posiada on rozbudowane biblioteki z funkcjami służącymi do przetwarzania, analizy oraz wizualizacji danych. Dużym plusem jest też skalowalność oraz elastyczność tego języka - poradzi on sobie bez problemu z bardzo obszernymi zestawieniami danych.

Dodajmy do tego jeszcze jedną ważna rzecz - język R ma dość prostą składnię, która ułatwia pracę osobom bez wielkiego doświadczenia programistycznego. Typowy analityk danych chce się skupić na wyniku a nie na programistycznych zawiłościach. Prostota języka R jest w tym wypadku wielką zaletą.

Statystyka

Analiza danych dość ściśle wiąże się ze statystyką. Bardzo często dane zbieramy właśnie po to, aby wyciągnąć z nich interesujące statystyki.

Język R, w tym temacie też ma wiele do zaoferowania. Wbudowana biblioteka zapewnia dostęp do wielu popularnych funkcji statystycznych takich jak np. regresja liniowania. Ma też narzędzia ułatwiające proces wizualizacji danych (tworzenie wykresów, podsumowań itp.). W połączeniu ze wspomnianą wcześniej już prostotą, czyni to język R doskonałym narzędziem pracy dla statystyków.

Branże, w których R pełni ważną rolę

Skoro wiemy już w czym tkwi siła R, to teraz zastanówmy się w jakich branżach używa się go najczęściej. Nietrudno będzie chyba odgadnąć, że są to dziedziny, w których często wykonuje się analizy różnorakich danych.

Finanse

Sprawa jest jasna. W finansach na każdym kroku mamy do czynienia z podsumowaniami, wykresami, trendami, prognozami itp. Tutaj język R może się konkretnie wykazać.

Nauki przyrodnicze

Tutaj też na każdym kroku mamy do czynienia z analizowaniem danych oraz zbieraniem statystyk. Analizujemy wyniki eksperymentów. Tworzymy podsumowania. Czyli robimy właśnie to, do czego język R został stworzony.

Biznes

Szeroko pojęty biznes też opiera się danych. Język R potrafi pokazać swoje możliwości chociażby przy zbieraniu statystyk sprzedaży, generowaniu podsumowań czy przewidywaniu przyszłych trendów na podstawie obecnych danych.

Medycyna

Współczesna medycyna opiera się w coraz większym stopniu na danych. Można by tu wymienić chociażby genetykę, która funkcjonuje głównie dzięki temu, że dziś mamy duże możliwości wykonywania obliczeń. Oczywiste jest więc to, że język R w takich dziedzinach odgrywa istotną rolę.

Poznaj fascynujący świat kombinatoryki oraz prawdopodobieństwa. Opanuj najważniejsze pojęcia i wykonaj wiele praktycznych zadań.

Dowiedz się więcej

Podsumowanie

Jak widzisz, język R ma swoje mocne strony. Od początku został stworzony z myślą o analizowaniu danych oraz wykonywaniu obliczeń statystycznych. I dlatego jego główne zastosowania to dziedziny, w których dane odgrywają bardzo istotną rolę.