Artykuł przygotował: 31.08.2022
Linux - przydatne komendy sieciowe
Linux jest z natury systemem mocno “sieciowym”. Jest używany jako podstawowy system operacyjny dla niezliczonej ilości serwerów czy różnego rodzaju urządzeń podpiętych do Internetu. Nie powinien więc dziwić fakt, że w Linuxie mamy dużą ilość różnego rodzaju komend oraz narzędzi związanych z siecią.
Nawet jeśli nie jesteś administratorem serwera to i tak w Linuxie przyda ci się znajomość podstawowych komend sieciowych. Taka jest po prostu natura tego systemu. Popatrzmy więc na kilka interesujących przykładów. Wszystkie pokazane poniżej komendy, należy wpisywać do terminala. Może to być Bash albo podobne narzędzie.
Polecenie ping
Polecenie ping pozwala zdiagnozować połączenie pomiędzy twoją oraz badaną maszyną. Z odpowiedzi możemy wywnioskować wiele cennych informacji takich jak:
- dostarczone i gubione pakiety,
- jaki adres IP kryje się pod daną domeną.
Oto przykład komendy:
ping google.com
Wysyłamy zapytanie do domeny google.com. Tak wygląda przykładowa odpowiedź:
Co możemy z tej odpowiedzi wyczytać?
- Adres IP dla domeny google.com to 216.58.215.78
- Rozesłano 5 pakietów
- Otrzymano 5 pakietów
- Utracono 0 pakietów
Na podstawie powyższych danych możemy powiedzieć, że pomiędzy maszyną, z której wysłaliśmy zapytanie a serwerem docelowym występuje połączenie. Dane są przesyłane prawidłowo. Komenda ping to dobry sposób na szybką diagnostykę połączenia sieciowego.
Polecenie curl
Polecenie curl jest bardzo przydatne. Za jego pomocą możemy wysyłać zapytania do zasobów sieciowych i dostać odpowiedź. Spróbujmy więc wysłać żądanie:
curl https://livecode.codenga.com/api/i-shop/products
Wysłaliśmy żądanie do określonego adresu URL. W naszym przykładzie odpowiedź wygląda następująco:
Jest to odpowiedź w formacie JSON - to popularny format zwracany przez różnego rodzaju API. W praktyce oczywiście coś z taką odpowiedzią chcielibyśmy zrobić. Na przykład wyciągnąć z niej interesujące nas dane. Takie dane można potem dowolnie przetwarzać.
Tego już w tym krótkim artykule nie będziemy robili. Najważniejsza jest tu sama idea polecenia curl. Po prostu wysyłamy żądanie do określonego adresu URL i dostajemy odpowiedź.
Polecenie host
Polecenie host w podstawowej wersji pozwala nam na uzyskanie adresu IP na podstawie domeny. Spójrz, jak może wyglądać taka komenda:
host info.cern.ch
A to jest wynik:
Podaliśmy adres domeny (info.cern.ch) i w rezultacie uzyskaliśmy jej adres IP (188.184.21.108). Czyli mamy kolejną prostą i jednocześnie bardzo przydatną komendę.
Linux - komendy sieciowe
Z tym kursem poznasz kluczowe komendy sieciowe oraz opanujesz najważniejsze pojęcia związane z siecią. Niezależnie od tego co robisz w Linuxie, na pewno przyda ci się umiejętność wykonania podstawowej diagnostyki sieci. Na pewno przyda ci się umiejętność logowania do zdalnego serwera. Na pewno na jakimś etapie skorzystasz z wiedzy na temat serwerów DNS.Dowiedz się więcej
Polecenie ifconfig
Czas na kolejna przydatną komendę - ifconfig. Za jej pomocą odczytujemy oraz konfigurujemy interfejsy sieciowe. Oto prosty przykład użycia tej komendy:
ifconfig
Komendę wywołaliśmy w naszej lokalnej maszynie. Nie podaliśmy żadnych dodatkowych parametrów i w rezultacie otrzymamy podstawowe informacje na temat konfiguracji naszych lokalnych interfejsów sieciowych:
Można tu znaleźć sporo ciekawych informacji:
- Informacje o adresie MAC urządzenia sieciowego: 8c:85:90:5e:ca:97
- Informacje o adresie IP urządzenia sieciowego: 192.168.1.18
- Informacje o masce podsieci: 0xffffff00
- Informacje o adresie rozgłoszeniowym: 192.168.1.255
- Informacje o statusie interfejsu sieciowego: active
To dopiero wierzchołek góry lodowej. Za pomocą tego polecenia można zrobić dużo, dużo więcej. Może to dobry temat na kolejny artykuł? W każdym razie, masz przykład kolejnej komendy sieciowej którą warto poznać.
Co dalej?
W artykule pokazaliśmy tylko niewielki wycinek tego, co Linux oferuje w temacie komend sieciowych. Jeśli chcesz ten temat poznać szerzej to zapraszamy do kursu Codenga - Linux Komendy Sieciowe.