close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
OPISDOPODMIANY

Nauka programowania od zera (Jak zostać programistą)

Jeśli zaczynasz naukę programowania od zera to potrzebujesz solidnego planu. Programowanie nie jest łatwe - tego obiecać nie możemy. Ale jeśli zaczniesz naukę krok po kroku i będziesz działać konsekwentnie, to efekty mogą przyjść szybciej niż się spodziewasz.

W tym artykule pokażemy ci prosty, uniwersalny plan. Powinien ci pomóc w nauce, niezależnie od tego, jakiego języka będziesz się uczyć. Głównym celem jest zdobycie umiejętności niezbędnych do pracy na stanowisku Junior Developer. To początkujący programista, w swojej pierwszej poważnej pracy. Zdecydowana większość osób zajmujących się na co dzień programowaniem, właśnie do tego stanowiska zaczynałą swoją karierę.

PHP Developer

Zdobądź umiejętności niezbędne do pracy jako PHP Developer. Ta ścieżka kariery sprawi, że staniesz się pełnoprawnym kandydatem na PHP Developera. Ścieżka zawiera dziesiątki zadań, ćwiczeń oraz projektów, które nauczą cię realnych, przydatnych na rynku pracy umiejętności. Dowiedz się więcej

Plan nauki

Podstawy

Wszystko zaczyna się od podstaw - to chyba najmniej oryginalne stwierdzenie w całym artykule. Ale taka jest prawda: musisz zrobić ten pierwszy krok i zacząć naukę wybranego języka programowania.

Podstawy w większości popularnych języków są zaskakująco podobne. Niemal wszystkie języki bazują na tych samych koncepcjach. Na początku trzeba opanować więc takie koncepcje jak zmienne, funkcje, pętle,instrukcje warunkowe czy typy danych.

Sporo popularnych języków to tzw. języki obiektowe. Trzeba będzie więc poznać najistotniejsze koncepcje związane z obiektowością: klasy, instancje, właściwości itp. To wszystko buduje fundament, na którym oparta będzie dalsza nauka.

Na tym etapie ważne są dwie rzeczy:

  • dobre zrozumienie najważniejszych koncepcji;
  • opanowanie składni danego języka, czyli zbudowanie zasobu “słownictwa”, z którego budowane będą później programy.

Trochę przypomina to naukę obcego języka. Na początku musimy opanować podstawowe słowa oraz zwroty, a potem dopiero uczymy się budować złożone wypowiedzi.

Techniki pracy, przydatne na co dzień

Kolejny etap to opanowanie średnio zaawansowanych zagadnień oraz technik pracy. Tutaj zaczyna się główna praca. Te “słówka”, o których wspomnieliśmy przed chwilą, zaczynamy łączyć w większe klocki.

Techniki pracy to niezwykle obszerny temat. Każdy język ma swoje sztuczki, zawiłości oraz pułapki, które na tym etapie trzeba poznać. Sporo zależy od specyfiki danego języka oraz jego głównych zastosowań. Ważne jest to, aby się nie poddawać i rzetelnie kontynuować naukę.

Postaraj się na tym etapie zacząć pracę na prostymi projektami, dzięki którym nabierzesz wprawy w pisaniu kodu. Im więcej kodu napiszesz, tym więcej praktycznych umiejętności zdobędziesz.

Praktyczne projekty - niezbędne do nabrania wprawy

Programista pisze kod po to, aby rozwiązać jakiś problem. Nie tworzymy kodu dla samej zasady, tylko chcemy napisać jakiś program, który działa i ma swoje konkretne zastosowania. Na tym polega przecież praca programisty.

Dlatego tak ważne jest, aby zacząć jak najwcześniej pracę nad praktycznymi projektami. To nie muszą być skomplikowane programy. Najważniejsze jest samo rozpoczęcie pracy i konsekwentne zdobywanie nowych umiejętności.

Wymyśl jakiś prosty program: kalkulator, aplikację z listą rzeczy do zrobienia czy cokolwiek innego. I postaraj się ten program samodzielnie napisać. Nie wyjdzie? Pomyśl o tym jakich umiejętności ci brakuje, zdobądź je i spróbuj dokończyć swój projekt. To najlepszy sposób na naukę realnych i przydatnych umiejętności. Im więcej takich projektów zrobisz, tym lepiej. Im więcej umiejętności zdobędziesz, tym łatwiej będzie ci w przyszłości.

Zostań C# developerem

Naucz się programować w popularnym i przyjaznym języku C#. Zdobądź wartościowe umiejętności.

Dowiedz się więcej

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli masz już dobrze opanowane podstawy i czujesz, że posiadasz pewne praktyczne umiejętności, to może warto rozejrzeć się za pierwszą pracą. Popatrz na ogłoszenia dla kandydatów na stanowisko Junior Developer. Często w takich ogłoszeniach są wypisane oczekiwane umiejętności. Nic nie szkodzi spróbować - nawet jeśli nie uda ci się zdobyć pracy, to nabierzesz niezwykle cennego doświadczenia.

Warto oczywiście uczciwie oceniać własny poziom wiedzy. Jeśli wiesz, że masz jakieś poważne braki to spróbuj je nadrobić jak najwcześniej, zanim zaczniesz na poważnie ubiegać się o pracę.

Uniwersalne umiejętności dla każdego programisty

Programowanie obejmuje nie tylko znajomość danego języka. Równie ważne są uniwersalne umiejętności, które znajdą zastosowanie w niemal każdej pracy związanej z pisaniem kodu i tworzeniem oprogramowania.

Warto na pewno poznać takie koncepcje jak struktury danych. Warto też opanować podstawy algorytmów. Przydatna może być wiedza na temat systemów liczbowych czy wyrażeń regularnych. Cały czas mówimy o uniwersalnej wiedzy, która ma zastosowanie w każdym języku programowania.

W większość oferty pracy znajdziesz także wymóg znajomości Git, czyli systemu, który śledzi zmiany w plikach i pozwala na koordynację pracy w zespole. To jedno z najważniejszych narzędzi w branży IT, a jego znajomość jest niemal obowiązkowa dla przyszłych programistów.

Czas i tempo nauki

Pewnie zadajesz sobie pytanie: ile czasu muszę poświęcić na naukę programowania od podstaw?

Generalnie można powiedzieć, że “jako takie‘ podstawy wymagane do pracy na stanowisku Junior Developer, da się opanować w pół roku do roku. Przy założeniu, że będziesz się uczyć regularnie: codziennie albo prawie codziennie. Najważniejsza jest regularność - pod tym względem programowanie nie różni się od innych umiejętności. Nawet 15 czy 20 minut dziennie, poświęcone na zdobywanie umiejętności, może dać dobre efekty. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz to robić regularnie i systematycznie.

Każdy ma swoje indywidualne tempo oraz ograniczenia, nie ma więc tutaj jednego, gotowego przepisu. Zbyt szybkie tempo też nie jest wskazane bo często prowadzi do powierzchownej nauki i braków w umiejętnościach.

Ciągła nauka i ciągły rozwój

Praca programisty to ciągły rozwój i na to trzeba być gotowym od samego początku. Jeśli lubisz takie wyzwania to dobrze - programowanie jest idealną dziedziną dla osób, które chcą się nieustannie uczyć i zdobywać nowe umiejętności. Stanowisko Junior Developera to dopiero początek wielkiej przygody. Im więcej wiedzy zdobędziesz, tym większe szanse na udaną karierę.

Popularne języki programowania

Na koniec przedstawimy kilka popularnych języków, które dobrze się nadają dla początkujących programistów.

Python - Język bardzo przyjazny dla początkujących. Często wybierany jako pierwszy język programowania. Używany w takich dziedzinach jak Uczenie Maszynowe, Analiza Danych, tworzenie aplikacji internetowych, automatyzacja zadań.

Java - Popularny język, z dużą ilością ofert pracy. Używany często w dużych korporacjach, bankowości, administracji itp.

JavaScript - Język używany głównie do tworzenia aplikacji internetowych. Ale ma też wiele innych zastosowań np. tworzenie aplikacji mobilnych. To jeden z najbardziej uniwersalnych języków.

C# - Dobra alternatywa dla języka Java. Rozpowszechniony, z nieźle rozwiniętym rynkiem pracy. Uzywany do tworzenie aplikacji internetowych, gier, aplikacji mobilnych. Często używany w środowisku Windows.

Web Developer

Ta ścieżka kariery da Ci możliwość rozpoczęcia swojej przygody z tworzeniem stron internetowych. Wszystkiego nauczysz się przy pomocy interaktywnych kursów wypełnionych rozmaitymi ćwiczeniami, praktycznymi zadaniami oraz zwięzłej, łatwej do przyswojenia teorii. Opanujesz HTML, CSS a na koniec zbudujesz projekt, który możesz wykorzystać do zaprezentowania swoich umiejętności. Dowiedz się więcej

Podsumowanie

Plan, który pokazaliśmy w artykule to uniwersalny sposób na naukę programowania od zera. Będzie on miał zastosowanie podczas nauki dowolnego języka. Kluczowa jest konsekwencja oraz systematyczność - jeśli posiadasz te cechy to masz spore szanse na opanowanie podstaw i zdobycie pierwszej pracy na stanowisku Junior Developera.

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w programowaniu i chcesz zdobyć od zera niezbędne umiejętności, to zacznij już dziś naukę ze Ścieżkami Kariery Codenga. W każdej Ścieżce naukę rozpoczniesz od podstaw, poznasz techniki pracy i wykonasz praktyczne projekty. Każda Ścieżka kończy się egzaminem, który uprawnia do posługiwania się Certyfikatem Specjalisty.