Otwórz sobie drzwi do kariery w IT     |       -30% na ścieżki kariery     |      Jeszcze przez:

02 godz. 33 min. 38 sek.
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Jakie są popularne zawody w IT z możliwościa pracy zdalnej

7 popularnych zawodów IT z możliwością pracy zdalnej

Branża IT jest znana z szerokich możliwości pracy zdalnej. Nowoczesne narzędzia oraz procedury umożliwiają nam komunikację i pracę zespołową, niemal z dowolnego miejsca na świecie. Oto 7 popularnych zawodów, w których praca zdalna jest często spotykana.

Zrób pierwsze kroki w IT: interaktywny kurs z ćwiczeniami

1. Programista/Programistka

Programiści tworzą, testują i rozwijają oprogramowanie dla różnych platform, aplikacji internetowych, mobilnych lub desktopowych. Mogą pracować zdalnie dzięki narzędziom programistycznym zainstalowanym w lokalnym komputerze lub środowisku chmurowych. Dużą rolę odgrywają także systemy kontroli wersji i zdalne repozytoria kodu.

Jako początkujący programista/programista nie licz na to, że od razu przejdziesz na pracę zdalną. Konieczność nauki fachu i opanowania procedur używanych w firmie, zazwyczaj zmusza do pracy w trybie stacjonarnym. Po opanowaniu podstaw, wiele firm oferuje możliwość dalszej pracy z wybranego przez ciebie miejsca.

Duże znaczenie ma tu doświadczenie - im więcej umiesz, tym większa szansa na pracę zdalną.

2. Analityk danych

Analitycy danych zajmują się zbieraniem, analizą i interpretacją danych w celu generowania wniosków i wsparcia decyzji biznesowych. Praca analityka danych może być wykonywana zdalnie dzięki dostępowi do nowoczesnych narzędzie przetwarzających dane.

3. Specjalista ds. bezpieczeństwa IT

Specjaliści ds. bezpieczeństwa IT dbają o bezpieczeństwo danych i infrastruktury informatycznej przed atakami hakerskimi i innymi zagrożeniami. Wiele zadań związanych z bezpieczeństwem IT można wykonywać zdalnie. Takie zadania zazwyczaj obejmują monitorowanie sieci, nadzór nad systemami oraz analizowanie incydentów.

4. Administrator systemów

Administratorzy systemów są odpowiedzialni za zarządzanie, konfigurowanie i utrzymanie infrastruktury IT w firmach. Dzięki zdalnym narzędziom do zarządzania systemami, administratorzy mogą wykonywać wiele zadań z dowolnego miejsca.

5. Specjalista ds. chmur obliczeniowych

Specjaliści ds. chmur obliczeniowych zajmują się projektowaniem, wdrażaniem i zarządzaniem rozwiązaniami opartymi na chmurze, takimi jak usługi AWS, Azure czy Google Cloud. Ze względu na charakter chmur obliczeniowych, wiele zadań można wykonywać zdalnie. Chmury są z definicji systemami umożliwiającymi zdalny dostęp.

6. Projektant interfejsu użytkownika (UI)/Projektant doświadczenia użytkownika (UX)

Projektanci UI/UX zajmują się projektowaniem interfejsów użytkownika oraz zapewnianiem pozytywnego doświadczenia użytkownika podczas korzystania z aplikacji i stron internetowych. Wiele zadań projektowania i testowania interfejsów można wykonywać zdalnie. Nie ma tu nic zaskakującego - nowoczesne narzędzia umożliwiają nam wykonywania pracy z dowolnego miejsca.

7. Inżynier DevOps

Inżynierowie DevOps integrują działania programistów i administratorów systemów w celu automatyzacji procesów wdrażania i zarządzania aplikacjami. Praca jako inżynier DevOps często obejmuje korzystanie z narzędzi i platform do zarządzania projektami oraz wdrażania oprogramowania. A te narzędzia są dziś niemal zawsze dostępne zdalnie.

Ogólne wnioski na temat pracy zdalnej w IT

Z punktu widzenia pracownika, praca zdalna na wiele zalet. Pozwala osiągnąć równowagę pomiędzy życiem zawodowym oraz prywatnym. Jest też okazją do oszczędności czasu i pieniędzy, ze względu na brak konieczności dojazdów do pracy.

W IT praca zdalna jest łatwa do wdrożenia, ze względu na dostępność nowoczesnych narzędzi oraz form komunikacji.

Są też pewne wyzwania, związane z pracą zdalną. Bez wdrożenia odpowiednich procedur, taka forma współpracy może być bardzo trudna. Nie każda firma i nie każdy pracownik jest gotowy na taką formę pracy. Praca zdalna wymaga sporej samodyscypliny i wzajemnego zaufania. Dlatego korzystają z niej najczęściej specjaliści z dużym doświadczeniem zawodowym.

Zrób pierwsze kroki w IT: interaktywny kurs z ćwiczeniami