Autor: 17.04.2024
Prognozy rozwoju branży IT na rok 2024
Na temat stanu branży IT w roku 2024 krążą różne, często dość skrajne opinie. Jedni wieszczą upadek, a inni twierdzą, że kryzys ma charakter chwilowy. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się prognozom dla branży IT. W artykule znajdziesz przegląd najbardziej przyszłościowych specjalizacji oraz ogólne rozważania na temat przyszłości całej branży.
Główne kierunki rozwoju
Przygotowaliśmy listę dziedzin, które w najbliższych latach będą miały olbrzymie znaczenie w branży IT.
Sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe
W ostatnim czasie mamy pełno doniesień medialnych o AI, które może zrewolucjonizować całą branżę IT oraz inne dziedziny życia.
Na tym etapie, jeszcze nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Nie ulega jednak wątpliwości, że zapotrzebowanie na specjalistów od Machine Learning oraz szeroko pojętej Sztucznej Inteligencji, będzie się utrzymywać na wysokim poziomie.
Internet rzeczy (IoT)
Coraz więcej urządzeń jest podpiętych do Internetu. Stąd bierze się bardzo duży potencjał rozwoju zawodowego dla specjalistów od tzw. Internetu rzeczy (Internet of Things). Wiedza w tej dziedzinie obejmuje zagadnienia sieciowe, programowanie urządzeń, integrację różnych systemów itd.
Cyberbezpieczeństwo
Coraz powszechniejsza cyfryzacja rodzi pewne zagrożenia związane z bezpieczeństwem naszych danych oraz innych poufnych informacji. Rosnąca liczba cyberataków sprawia, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów od szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa.
Chmura obliczeniowa
Duża ilość obecnej infrastruktury IT, działa w tzw. chmurze (eng. cloud) . Zamiast budować własną infrastrukturę (serwery, baz danych itp), coraz większa ilość firm decyduje się wynająć niezbędne elementy w formie usług chmurowych.
Oznacza to, że w najbliższych latach będzie się utrzymywać duże zapotrzebowanie na specjalistów od popularnych platform chmurowych:
- Amazon Web Services (AWS)
- Google Cloud Platform (GCP)
- Microsoft Azure
5G
W 2024 roku, sieć 5G jest już w miarę rozpowszechniona. A to oznacza, że jeszcze większa ilość produktów i usług dostępna będzie w formie cyfrowej.
Z punktu widzenia branży IT, oznacza to duże zapotrzebowanie na Web Developerów, rozwijających aplikacje internetowe oraz programistów budujących aplikacje mobilne.
Robotyka i automatyzacja
Cyfrowa transformacja nie ominie żadnej dziedziny. W każdej branży jest potencjał na automatyzację: od produkcji po obsługę klienta.
Specjaliści od szeroko pojętej automatyzacji nie będą narzekali na brak pracy. Należy pamiętać, że jest to bardzo obszerne pojęcie. Może ono obejmować wiele specjalizacji: tworzenie robotów, pisanie oprogramowania, wdrażanie procesów automatyzujących pracę itp.
Branża IT nie upadnie
Ostatnio dużo mówi się o kryzysie w IT. I może nawet jest w tym trochę prawdy, patrząc na malejącą ilość sensownych ofert pracy np. dla programistów.
Nie zapominaj jednak, że większość kryzysów ma charakter przejściowy - to co się dzieje teraz, niekoniecznie będzie tak samo działać za pięć lat.
Branża IT to bardzo dynamiczna część współczesnej gospodarki. Pomimo przejściowych zawirowań, ma wciąż wielką przyszłość.
Branża może się oczywiście zmienić. Mogą się pojawiać nowe zawody, a obecne mogą stracić na znaczeniu. Jednak całkowity upadek jest raczej mało prawdopodobny. IT ma zbyt duże znaczenie dla dzisiejszej gospodarki i naszego codziennego życia.
Wciąż warto iść w IT
Dlatego warto poważnie się zainteresować karierą w branży IT. Nie bój się przejściowych wahań i zawirowań.
Branża IT oferuje wielką różnorodność ścieżek kariery. Jest w niej miejsce dla programistów, grafików, managerów, marketerów i nie tylko. Nawet jeśli dana specjalizacja ma chwilowe trudności, to inne dziedziny bardzo szybko się rozwijają. Myśl długoterminowo - im wcześniej zaczniesz naukę, tym szybciej osiągniesz sukces.