Autor: 21.12.2023
Unexpected token - co to znaczy?
Prawdopodobnie uczysz się programowania w jakimś popularnym języku: JavaScript, Python, Java, C#, C++ itp. I nagle, po uruchomieniu programu pojawia się taki oto błąd: Unexpected token. Spokojnie! Zaraz sobie wszystko wyjaśnimy.
Błąd składniowy? - zazwyczaj tak!
Taki błąd oznacza, że program napotkał jakiś element, który jest niezgodny z oczekiwaniami. Zazwyczaj jest to tzw. błąd składniowy. Najprawdopodobniej podczas pisania kodu zrobiłeś tzw. literówkę albo zapomniałeś coś dopisać.
Z tą ścieżką zdobędziesz zestaw kluczowych i bardzo uniwersalnych umiejętności programistycznych.
Dowiedz się więcejTypowe przyczyny
Początkujący programiści najczęściej popełnieją takie błędy jak:
- niedomknięte nawiasy,
- literówka w nazwie np. fnctionzamiast function,
- brak kropki albo innego ważnego znaku używanego w danym języku,
- nieprawidłowe użycia operatorów np. = zamiast == podczas porównywania wartości,
- brak średnika na końcu linii (jeśli jest wymagany w danym języku),
- nieprawidłowe użycie cudzysłowów albo apostrofów (np. brak domknięcia).
Wszystko oczywiście zależy od języka, w którym programujesz. Każdy język ma swój własny zestaw reguł składni - musisz ich ściśle przestrzegać podczas pisania kodu.
Jak znaleźć przyczynę błędu
Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na znalezienie przyczyny błędów typu Unexpected token. One są często spowodowane przez zwykłą nieuwagę. Zacznij więc od poniższej listy.
- Sprawdź dokładnie składnię. Przeanalizuj nawiasy, czy są domknięte prawidłowo. Sprawdź czy nie brakuje gdzieś średnika czy kropki.
- Sprawdź treść komunikatu o błędzie. Czasami możesz w nim znaleźć numer linii, w której wystąpił błąd.
- Użyj narzędzi do debugowania kodu. Niektóre środowiska programistyczne oraz edytory potrafią skutecznie przeanalizować twój kod i podpowiedzieć Ci jaki błąd wystąpił.
Ponieważ błąd Unexpected token spowodowany jest często przez samego programistę, to nie ma innego wyjścia jak samodzielnie znaleźć jego przyczynę. Kluczowe jest doświadczenie. Im więcej będziesz pisać kodu, tym mniej błędów składniowych będziesz popełniać. Powodzenia!