Otwórz sobie drzwi do kariery w IT     |       -30% na ścieżki kariery     |      Jeszcze przez:

02 godz. 19 min. 03 sek.
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności

Programowanie - na czym to polega?

Współczesny świat jest pełen programów.  Pralka, samochód, autonomiczny odkurzacz, telewizor - wszystkie te urządzenia są zaprogramowane, dzięki czemu mogą działać zgodnie z oczekiwaniami.

Każdy z nas ma smartfona, a w nim dziesiątki aplikacji. Większość z nas korzysta z bankowości elektronicznej, serwisów streamingowych i innych cyfrowych usług. Śmiało można stwierdzić, że współczesny świat nie mógłby funkcjonować bez programowania.

Na czym polega programowanie?

Programowanie polega na pisaniu specjalnego kodu, który komputery potrafią zrozumieć. To sztuka zamiany pomysłu na działające rozwiązanie.

Wyobraź sobie, że programujesz robota, który ma przemieścić się do przodu, a potem skręcić w prawo. Zapiszemy to w postaci prostych instrukcji dla komputera sterującego robotem:

  • idź do przodu,
  • skręć w prawo.

Takie instrukcje zapisujemy przy użyciu różnych języków programowania. Programista musi więc znać te języki i umieć je zastosować w praktyce.

Niektóre programy mogą być bardzo złożone. Ich napisanie będzie wymagało od programisty wiedzy z różnych dziedzin i znajomości różnych narzędzi wspomagających pracę. Ta praca jest wymagająca, ale jednocześnie fascynująca. To idealne zajęcie dla osób, które lubią wyzwania i odkrywanie nowych możliwości.

Czy warto uczyć się programowania?

Programowania pozwala nam wcielić w życie śmiałe pomysły i pozwala rozwiązywać różnego rodzaju problemy.

Dzięki programowaniu możesz napisać własnę aplikację, która odpowiada idealnie Twoim potrzebom. Możesz zaprojektować i wdrożyć inteligentne elementy w domu. Możesz zautomatyzować codzienne czynności.

Programowanie to świetna ścieżka kariery. Oferuje możliwość pracy nad nowoczesnymi technologiami, dobre zarobki oraz satysfakcję z namacalnych rezultatów swojej pracy.

Co musi umieć programista?

Praca programisty wymaga umiejętności z wielu dziedzin i praktycznego podejścia. Sama znajomość języków programowania to dopiero początek drogi. Większość programistów potrzebuje znajomości algorytmów, struktur danych, technik programowania oraz umiejętności korzystania z różnych narzędzi.

Dobry programista powinien zawsze widzieć wyraźny cel i wiedzieć jak do niego dotrzeć.

Dlatego ważne są takie umiejętności jak:

  • logiczne myślenie,
  • chęć eksperymentowania
  • cierpliwość i wytrwałość,
  • ciągłe rozwijanie umiejętności.

Popularne języki programowania

Najważniejszym narzędziem w pracy programisty są języki programowania. To dzięki nim możemy nasze pomysły zamienić na instrukcje zrozumiałe dla komputera. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kilku popularnych języków.

  • Python - prosty język, idealny dla początkujących. Używany do przetwarzania danych, tworzenia sztucznej inteligencji i automatyzacji zadań.
  • JavaScript -  język do pisania aplikacji oraz interaktywnych stron internetowych.
  • Java - wszechstronny język, często używany do tworzenia rozbudowanych aplikacji w korporacjach, bankach itp.
  • C++ - język o dużych możliwościach, używany m.in. do pisania systemów operacyjnych i gier.

Narzędzia programistyczne

Różne narzędzia wspierają pracę programisty i umożliwiają mu zrealizowanie celów w efektywny sposób. 

  • Kompilatory - zamieniają napisany przez nas kod, na polecenia zrozumiałe dla komputera.
  • IDE (Zintegrowane środowisko programistyczne) - to aplikacja zawierająca w jednym miejscu najważniejsze narzędzia programistyczne. Umożliwia pisanie, testowanie i uruchamianie naszych programów.
  • Debugger - wspiera wyszukiwanie i poprawianie błędów w naszym kodzie.
  • Git - umożliwia śledzenie zmian w plikach oraz współpracę nad projektem przez wielu programistów jednocześnie

Więcej informacji na temat najważniejszych narzędzi programistycznych, znajdziesz w tym artykule.

Nauka programowania - jak zacząć?

Naukę programowania rozpoczynamy od opanowania podstaw języka programowania. Dla początkujących dobrym wyborem jest prosty i przyjazny język Python.

Ważne jest  zdobywanie praktycznych umiejętności poprzez pisanie prostych programów takich jak kalkulator, lista zadań czy prosta strona internetowa. Warto też równolegle zacząć naukę popularnych narzędzi i technik programistycznych.

Nie da się ukryć, że nauka programowania to długi proces, wymagający sporej motywacji. Musisz więc dobrze sobie ten proces zaplanować i podzielić go na mniejsze kroki.

Przydatne materiały na temat programowania

Poniżej znajdziesz listę dodatkowych artykułów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć podstawy programowania. Znajdziesz tutaj także wskazówki na temat nauki programowania..