Autor:24.10.2024
Zmienna to termin, który może mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu. W matematyce zmienna to symbol, który reprezentuje wielkość mogącą się zmieniać, np. x w równaniu algebraicznym. W programowaniu zmienna jest miejscem w pamięci, które przechowuje dane, a jej typ określa, jakie wartości może przechowywać.
W analizie danych, zmienna odnosi się do cechy lub atrybutu, który może przyjmować różne wartości. Zmienne można podzielić na:
Każdy z tych dwóch typów zmiennych analizujemy w nieco odmienny sposób. W pewnych sytuacjach zmienne mogą być przekształcone między kategoriami ilościowymi i jakościowymi w zależności od kontekstu.
Typowe metody analizy:
Typowe metody analizy:
Tak jak wspomnieliśmy, w niektórych sytuacjach można przekształcać zmienne ilościowe w jakościowe, i na odwrót.
Przekształcanie zmiennych ilościowych na jakościowe polega zazwyczaj na grupowaniu wartości liczbowych w kategorie. Rozważmy zmienną, która reprezentuje wiek.
Takie podejście ma sens bo często interesuje nas ogólna grupa demograficzna, a nie dokładny wiek. Tak się podchodzi do analizy wieku np. w marketingu. Reklam nie kierujemy do osób w wieku 22 lat, tylko do ogólnej grupy “młodzi dorośli”.
Wyobraźmy sobie, że badamy poziom satysfakcji klienta. Potrzebna będzie nam prosta, liczbowa skala satysfakcji.
Mamy zmienną jakościową: bardzo niezadowolony, niezadowolony, neutralny, zadowolony, bardzo zadowolony.
Zamieniamy te poziomy na skalę liczbową:
Dzięki temu możemy łatwo dokonywać obliczeń np. średniej wartości satysfakcji klienta.
W analizie danych, możemy analizować zmienne ilościowe oraz jakościowe. Każdy z tych typów ma swoje zastosowania oraz typowe metody analizy. Przekształcanie zmiennych polega na zmianie zmiennych ilościowych (np. wiek, dochód) w jakościowe (np. grupy wiekowe, klasy dochodowe) lub odwrotnie – jakościowych (np. płeć, wykształcenie) w ilościowe (np. 0 dla mężczyzn, 1 dla kobiet). Ułatwia to analizę danych w zależności od potrzeb badania, np. grupowanie osób według cech lub użycie bardziej zaawansowanych metod statystycznych.