Otwórz sobie drzwi do kariery programisty     |        Wybierz swoją ścieżkę kariery w IT!     |       Zacznij naukę z 30% rabatem

2 dni 01 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Gdzie się używa Pythona

Główne zastosowania Python to:

 • AI oraz machine learning
 • Statystyka oraz analiza danych
 • Web development
 • Skrypty oraz automatyzacja zadań
 • Aplikacje desktopowe
 • Edukacja
 • Python w ostatnich latach cieszy się niezwykłą popularnością. I nie ma co się dziwić. Raz, że to język idealny dla początkujących programistów. A dwa, że ma wiele zastosowań w bardzo rozwojowych dziedzinach.

  Python sam w sobie jest doskonałym wprowadzeniem do świata programowania. Ma prostą składnię i nadaje się doskonale jako pierwszy język na początek.

  Super! Wstęp mamy za sobą, to teraz spróbujemy się przyjrzeć poszczególnym obszarom zastosowań języka Python.

  Sztuczna inteligencja oraz Uczenie Maszynowe

  Uczenie maszynowe to systemy, które same się uczą. Im więcej danych dostają na wejściu tym lepsze wyniki z czasem mogą osiągnąć.

  Być może kojarzysz takie określenie jak Sieci Neuronowe. To są takie systemy oraz algorytmy, które sposobem działania mają przypominać ludzki mózg. Pythona często się używa do tworzenia takich właśnie sieci.

  Można by podać wiele przykładów zastosowań w realnym świecie. Chociażby algorytmy rekomendujące treści. Na pewno kojarzysz jak to działa - aplikacja próbuje przewidywać treści, które ci się spodobają na podstawie twoich dotychczasowych zachowań. Są też bardziej zaawansowane zastosowania np. algorytmy, używane w autonomicznych pojazdach. Tam też uczenie maszynowe odgrywa ważną rolę.

  ython ma wiele narzędzi ułatwiających tworzenie tego typu systemów. Warto tu wspomnieć chociażby o popularnej bibliotece TensorFlow. Ta dziedzina rośnie bardzo szybko i ma przed sobą wielką przyszłość. Na tym etapie nawet do końca nie wiemy jak bardzo ten temat może się rozwinąć - pewnie bardziej niż nam się wydaje.

  Statystyka oraz analiza danych

  Dane są wszędzie. Jesteśmy wręcz zasypywani niezliczoną ilością danych, wykresów, tabel. Python ma wiele zastosowań związanych ze zbieraniem, przetwarzaniem oraz prezentowaniem różnego rodzaju danych.

  W praktyce Pythona używamy do:

  • obliczeń statystycznych;
  • wizualizacji danych, tworzenia wykresów;
  • różnego rodzaju obliczeń naukowych.

  Najpopularniejsze narzędzia ułatwiające pracę z danymi to Matplotlib, NumPy oraz Pandas.

  Web development

  Ta dziedzina obejmuje tworzenie aplikacji webowych. Pomyśl o typowej aplikacji: logowanie, wyświetlanie treści. dokonywanie zakupu itp. W tej dziedzinie Python też ma wiele zastosowań.

  Popularne narzędzia dla Pythona to Flask i Django. Są to tzw. frameworki, które mają ułatwić tworzenie aplikacji webowych. Takie frameworki dostarczają predefiniowane funkcjonalności, dzięki którym łatwo możesz zbudować główne bloki aplikacji - logowanie, komunikację z bazą danych, powiadomienia itp.

  Skrypty oraz automatyzacja

  Python u podstaw, jest relatywnie prostym językiem skryptowym. Za jego pomocą możesz szybko pisać proste programy (skrypty) ułatwiające codzienną pracę. Pomyśl o takich zadaniach jak przeszukiwanie tekstu, przenoszenie plików w określone miejsce, wysyłanie różnych powiadomień itd.

  Wyobraź sobie, że codziennie wykonujesz kopię zapasową ważnych danych. Każdego dnia mozolnie kopiujesz pliki na serwer. Zamiast robić to ręcznie, możesz w Pythonie napisać prosty skrypt, który całą pracę będzie wykonywał za ciebie. Czasem kilka linii kodu może ci bardzo ułatwić życie.

  Możliwości są nieograniczone. Pomyśl o dowolnym żmudnym zadaniu, które regularnie wykonujesz. Większość takich zadań możesz zautomatyzować za pomocą Pythona.

  Aplikacje desktopowe

  W Pythonie da się też pisać tradycyjne aplikacje okienkowe/desktopowe. Być może rynek na ten typ aplikacji jest z roku na rok coraz mniejszy, niemniej jednak taka możliwość istnieje.

  Python ma narzędzia takie jak na przykład popularna biblioteka tkinter. Dzięki nim możesz w miarę szybko zbudować interfejs aplikacji czyli te wszystkie okna, przyciski, rozwijane menu itp. Być może ten język nie jest idealnym wyborem do pisania super wydajnych, złożonych aplikacji desktopowych. Z drugiej strony jeśli trzeba stworzyć coś relatywnie prostego to da się to śmiało za pomocą Pythona zrobić.

  Edukacja

  Python jako prosty język jest szeroko używany do nauki programowania. O tym już wspominaliśmy na początku artykułu. Jest on po prostu bardziej przyjazny dla początkujących niż inne popularne języki.

  Prosta składnia umożliwia łatwą naukę. A mnogość materiałów edukacyjnych w naturalny sposób promuje Pythona jako język do nauki programowania od podstaw. Dlatego Python znajduje szerokie zastosowania w edukacji: zarówno w tej formalnej (szkolnej) jak i tej nieoficjalnej/osobistej.

  W wielu instytucjach edukacyjnych Python już dawno zastąpił tradycyjne “szkolne” języki takie jak np. BASIC. Jest on po prostu pod każdym względem lepszym wyborem dla początkujących adeptów sztuki programowania.

  Podsumowanie

  Python to prosty, przyjazny język. Idealny dla początkujących. I potężny na tyle, że ma wiele profesjonalnych zastosowań. Żaden inny język nie miał w ostatnich latach tak wielkiego wzrostu popularności jak Python. To normalne bo żaden inny język nie potrafi tak zgrabnie łączyć prostoty z wielkimi możliwościami.

  Chcesz zacząć naukę Pythona od postaw? Zacznij od Ścieżki kariery Python Developer.