Otwórz sobie drzwi do kariery programisty     |        Wybierz swoją ścieżkę kariery w IT!     |       Teraz aż 30% rabatu

Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Pięć najpopularniejszych języków programowania w Codenga

Być może zastanawiasz się nad tym, od czego zacząć naukę programowania. Warto na początku sprawdzić jakie tematy cieszą się największą popularnością w Codenga. To ma sens bo te języki, które są najpopularniejsze oferują siłą rzeczy największe możliwości budowania przyszłej kariery. Jakie więc tematy obecnie są na topie w Codenga?

1. Python - numer jeden

Pierwszą piątkę otwiera Python. To akurat nas nie dziwi bo popularność Pythona w ostatnich latach dosłownie eksplodowała. Prosta, przyjazna składnia sprawia, że jest to dobry język dla zupełnie początkującego programisty. Coraz więcej szkół czy uczelni decyduje się na naukę podstaw programowania właśnie przy użyciu Pythona bo próg wejścia jest relatywnie niewielki, w porównaniu do tradycyjnie nauczanych języków takich jak C albo C++.

Jednocześnie zaczyna się rozwijać rynek ofert pracy dla programistów znających ten język. Coraz większego znaczenia nabierają takie dziedziny jak Data Science oraz Machine Learning. W końcu żyjemy w świecie opartym na danych i automatyzacji. A tutaj Python ma dużo do powiedzenia.

2. JavaScript - coraz bliżej do pierwszego miejsca

Z miesiąca na miesiąc coraz większą popularnością cieszą się kursy JavaScript. Na tyle dużą, że może nawet niedługo prześcignie Pythona. Tu też nie ma żadnego zaskoczenia. O ile 10-15 lat temu JavaScript był prostym językiem do pisania skryptów na stronach to obecnie jest fundamentem współczesnego internetu.

W JavaScript da się zrobić prawie wszystko. Od prostego rozwijanego menu, po dynamiczną rozbudowaną aplikację webową. JavaScript to nie tylko język. To również bardzo bogaty i ciągle rosnący ekosystem bibliotek, frameworków i narzędzi. A za tym idą oczywiście niezwykle szerokie możliwości budowania kariery programistycznej.

3. SQL - dane to podstawa

Wspominaliśmy przed momentem, że żyjemy w świecie opartym na danych. A dane to w dużej mierze właśnie język SQL. I dlatego mamy go na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych kursów Codenga.

Znajomość SQL jest niezbędna do pracy z relacyjnymi bazami danych. A takie bazy znaleźć można wszędzie: w aplikacjach webowych, finansach, handlu, księgowości, administracji i nie tylko. Większość osób pracujących z danymi na pewnym etapie swojej kariery będzie potrzebować przynajmniej podstawowej znajomości SQL. Stąd też to wysokie miejsce trzecie.

4. HTML - potrzebny zawsze i wszędzie

Nasz numer cztery to język HTML. To taki pewniak, który od lat jest na każdym kroku potrzebny. Potrzebuje go front-end developer, który buduje aplikację uruchamianą w przeglądarce. Potrzebuje go marketer, który buduje treść maila wysyłanego do klientów. Potrzebuje go redaktor, edytujący treść artykułu na stronie internetowej. Znajomość HTML przyda się prawie każdemu. I dlatego w naszym rankingu zajmuje on solidne miejsce czwarte.

5. JAVA - popularna od lat

Naszą piątkę zamyka JAVA - popularny i sprawdzony język. JAVA przez wiele lat była niezbędna do pisania aplikacji na Androida. Do dziś jest też bardzo popularnym językiem w segmencie enterprise czyli aplikacji typowo korporacyjnych, nastawionych na przetwarzanie danych. Ale ma też wiele innych zastosowań. Wszystko to sprawia, że JAVA jest popularnym wyborem dla osób, które chcą opanować kompilowany, typowo obiektowy język z dobrymi perspektywami rozwoju zawodowego.

Na koniec

Ta pierwszą piątką nie jest szczególnie zaskakująca jeśli weźmiemy od pod uwagę obecne trendy na rynku. Przecież każdy z nas chce się uczyć tego co może się mu przydać w praktyce. Jeśli więc wciąż się zastanawiasz nad kierunkiem swoje kariery to warto poważnie wziąć pod uwagę najmocniejsze tematy. Na pewno na tym nic nie stracisz a zyskać możesz bardzo dużo.

Codenga