Naucz się programować!     |      -40% przy zakupie min. 2 kursów     |      Tylko przez:

1 dni 06 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Jak znaleźć i naprawić błędy w kodzie (Debugowanie)

Jak znaleźć i naprawić błędy w kodzie (Debugowanie)

Debugowanie to proces znajdowania i naprawiania błędów w kodzie. To bardzo ważna umiejętność, którą powinien posiadać każdy programista. Nawet najlepsi programiści popełniają błędy, ale umiejętność ich znajdowania i naprawiania jest tym, co ich wyróżnia od programistów początkujących. Oto kilka podstawowych technik debugowania.

Zostań programistą: interaktywne kursy z ćwiczeniami

1. Zrozumienie kodu

Pierwszym krokiem w debugowaniu jest pełne zrozumienie kodu. Staraj się zidentyfikować, co kod ma robić i jakie działania podejmuje. Im głębiej zrozumiesz kod, tym łatwiej będzie ci znaleźć ewentualne błędy. Przeanalizuj funkcje, klasy itp. Staraj się zrozumieć za co one odpowiadają i w jaki sposób współpracują ze sobą.

2. Testowanie krok po kroku

Wykonuj kod krok po kroku, analizując wyniki po każdym kroku. To pozwoli ci zidentyfikować moment, w którym błąd się pojawia. Możesz użyć narzędzi do debugowania oferowanych przez środowisko programistyczne, takie jak breakpointy, które pozwalają zatrzymać wykonanie kodu w określonym punkcie.

3. Sprawdź dane wejściowe

Często błędy wynikają z nieprawidłowych danych wejściowych. Sprawdź, czy dane wejściowe są zgodne z oczekiwaniami i czy spełniają wymagania kodu. Jeśli masz np. funkcję to staraj się sprawdzić jakich danych ona oczekuje. Zweryfikuj czy ten dane są właściwe.

4. Korzystaj z logów

Wstawiaj logi do swojego kodu, które będą śledzić przebieg jego wykonania. Dzięki nim łatwiej będzie śledzić, co dzieje się w poszczególnych momentach i zidentyfikować źródło problemu. Czasami jako loga można użyć prostej funkcji wypisującej wartości na ekran. Trzeba zidentyfikować miejsca warte uwagi i wyprowadzić w tych miejscach wartości, którym trzeba się przyjrzeć.

5. Testy jednostkowe

Twórz testy jednostkowe, które sprawdzają działanie poszczególnych fragmentów kodu. Testy te mogą pomóc w wykryciu błędów wcześniej, zanim zostaną wprowadzone do produkcji.

Najczęstsze typy błędów

Błędy składniowe

Wynikają z nieprawidłowej składni kodu, na przykład braku średnika lub nawiasu. W wielu językach takie błędy są znane jako Unexpected Token. Taki błędy są stosunkowe łatwe do wychwycenia, zwłaszcza w językach kompilowanych.

Błędy logiczne

Powstają, gdy kod wykonuje się, ale nie działa zgodnie z oczekiwaniami. Taka kategoria jest zazwyczaj dużo trudniejsze do debugowania. Często są to drobne, subtelne błędy, które trudno wychwycić na pierwszy rzut oka.

Błędy czasu wykonania

Pojawiają się, gdy kod jest wykonywany i napotyka na problem, który uniemożliwia jego dalsze działanie, na przykład dzielenie przez zero.

Podsumowanie

Umiejętność debugowania jest niezbędna dla każdego programisty. Zrozumienie kodu, systematyczne testowanie oraz wykorzystanie narzędzi i technik debugowania pomogą ci szybko znaleźć i naprawić błędy. Powodzenia!

Zostań programistą: interaktywne kursy z ćwiczeniami