Otwórz sobie drzwi do kariery programisty     |       -40% na ścieżki kariery     |      Jeszcze przez:

2 dni 00 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Co należy wieszieć o sql na początek?

SQL - wszystko co musisz wiedzieć na początek

SQL to język używany do zarządzania relacyjnymi bazami danych. Za jego pomocą można dowolnie manipulować danymi. SQL umożliwa wykonywanie różnych operacji w bazie danych:

  • tworzenie tabel,
  • wstawianie danych,
  • odczytywanie danych,
  • usuwanie danych,
  • zarządzanie konfiguracją bazy danych.

W praktyce praca z SQL polega na pisaniu odpowiednich zapytań (eng. queries). Każda operacja ma swoje charakterystyczne zapytania. Jeśli chcesz np. odczytać dane to piszesz odpowiednie zapytanie do bazy.

Naucz się SQL: interaktywny kurs z ćwiczeniami

Odmiany i wersje SQL

Istnieją różne odmiany baz używających języka SQL. Oto klila przykładów.

MySQL

MySQL to bardzo popularna baza danych, relatywnie łatwa w użyciu. Ma dobrą dokumentację i szeroką społeczność użytkowników.

PostgreSQL

Nowoczesna i zaawansowana baza oparta na języku SQL. Często jest wybierana jako wydajna alternatywa dla MySQL.

Microsoft SQL Server

Ta baza jest powszechnie używana w narzędziach firmy Microsoft. Często stosowana w środowiskach korporacyjnych i biznesowych.

SQLite

Lekka baza danych w formie jednego pliku. Używana np. w aplikacjach mobilnych oraz wszędzie tam gdzie potrzeba relatywnie prostej bazy danych. Więcej na temat SQLite znajdziesz w tym artykule.

Powyższe bazy mogą się różnić szczegółami, ale wszystkie bazują na języku SQL. Oznacza to, że znajomość tego języka przyda Ci się do pracy z dowolną z wymienionych wyżej baz.

W jakiej pracy potrzebna jest znajomość SQL

Bazy oparte na SQL używane są w wielu dziedzinach. Poniżej znajdziesz przykłady popularnych zawodów, które wymagają znajomości tego języka.

  • Administartor baz danych - odpowiada za utrzymanie i rozwijanie baz danych.
  • Analityk danych - używa bazy do analizowania danych i wyciągania wniosków.
  • Programista aplikacji - tworzy aplikacje przechowywujące dane w bazie SQL.
  • Inżynier danych - projektuje i rozwija systemy do przechowywania danych.

To tylko wybrane przykłady zawodów wymagających do pracy znajomości SQL. Ten język jest bardzo rozpowszechniony. Spotyka się go często np. w aplikacjach z ekosystemu Microsoft Office - dobrym przykładem jest popularnym program Access.

Warto też popatrzeć na temat z perspektywy całych dziedzin, a nie samych zawodów. SQL używa się w statystyce, marketingu, zarządzaniu, księgowości i wielu innych dziedzinach.

Poziom trudności SQL

SQL to dość prosty język, zwłaszcza w porównaniu do typowych języków programowania takich jak Java, C++ czy C#. Można powiedzieć, że jest przyjazny dla począkujących.

Poziom podstawowy

Podstawy SQL da się opanować w ciągu kilku dni. Taki poziom wystarczy do pisania prostych zapytań odczytujących dane z bazy. W wielu zawodach są to w zupełności wystarczające umiejętności.

Poziom średnio-zaawansowany

Jeśli twoja praca będzie wymagać znajomości SQL na wyższym poziomie, to przygotuj się na dłuższą naukę - liczoną w miesiącach.

Poziom ekspercki

Specjaliści SQL mają za sobą zazwyczaj wiele lat doświadczenia. Mówimy tu o osobach, które zajmują się bezpieczeństwem danych, optymalizowaniem wydajności albo zarządzaniem dostępem do bazy.

Jak zacząć naukę SQL

Na początek musisz poznać podstawowe zapytania odczytujące dane z bazy. W języku SQl używamy do tego zapytania SELECT. Często stostujemy też filtorwanie, grupowanie i sortowanie danych. Wszystkie te operacje muszą być dobrze opanowane, aby zrobić potem kolejne kroki w nauce.

Najlepszym sposobem na naukę jest praktyka i regularne ćwiczenia. SQL to bardzo praktyczna dziedzina - realne umiejętności są ważniejsze od głębokiej teorii. Musisz ćwiczyć pisanie zapytań, najlepiej na prawidziwej bazie danych.

Kursy SQL

Kursy online to optymalna forma nauki SQL. Oferują zazwyczaj dobry stosunek kosztu do efektu. Staraj się znaleźć takie, które oprócz teorii oferują możlwiość czwićżenia umiejętności w praktyce.

Są też inne sposoby - samodzielna nauka, książki, stacjonarne szkolenia. SQL to popularny temat i nie brakuje właściwych materiałów szkoleniowych.

Certyfikaty SQL

W niektórych branżach, przydać się mogą certyfikaty potwierdzające twoje umiejętności z zakresu SQL. Zdarza się, że pracodawcy wprost wymagają konkretnego certyfikatu od kandydatów.

Oto lista kilku popularnych certyfikatów SQL:

Zauważ, że te certyfikaty dotyczą zazwyczaj konkretnej bazy danych i są wydawane przez firmy odpowiadające za rozwój danego typu bazy. Poziom umiejętności niezbędnych do zdobycia certyfikatu jest różny. Zazwyczaj jest to poziom średnio-zaawansowany do zaawansowanego.

Naucz się SQL: interaktywny kurs z ćwiczeniami