Otwórz sobie drzwi do kariery programisty     |       -40% na ścieżki kariery     |      Jeszcze przez:

2 dni 15 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Ścieżki kariery w IT - jaką wybrać?

Czym się zajmuje branża IT?

Branża IT zajmuje się projektowaniem, rozwijaniem, wdrażaniem i utrzymaniem systemów informatycznych oraz aplikacji komputerowych. Obejmuje również zarządzanie sieciami komputerowymi, cyberbezpieczeństwem, tworzeniem stron internetowych i aplikacji mobilnych, analizą danych oraz wsparciem technicznym dla użytkowników. Branża IT odgrywa kluczową rolę we wspieraniu i transformacji wielu sektorów gospodarki, zapewniając nowoczesne rozwiązania technologiczne i narzędzia informatyczne. Jednocześnie branża IT oferuje niesamowitą wręcz ilość ścieżek kariery, którym się za chwilę przyjrzymy.

Programista/Developer

Wiele osób słysząc określenie “IT” od razu kojarzy to z programowaniem. Z tym, że takie skojarzenie jest nie do końca prawidłowe. Programowanie to tylko jedna z wielu dostępnych specjalizacji.

Zawód znany jako Programista czy też Developer obejmuje wszystko to co wiąże się z szeroko pojętym programowaniem. Programista może się zajmować np. pisaniem aplikacji mobilnych, gier, systemów operacyjnych itd. Może się też zajmować pisaniem aplikacji na tzw. systemy zagnieżdżone czyli takie, które działają na różnych urządzeniach: od pralki, po samoloty.

Aby rozpocząć karierę programistyczną…trzeba zacząć od nauki programowania. Innej drogi nie ma. Język, od którego zaczniesz naukę programowania, sam w sobie nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Najważniejsze jest opanowaniu kluczowych, uniwersalnych technik programowania. Zbudowanie dobrych podstaw na początku, znacznie ułatwi dalszy rozwój.

Fundamenty programowania

Opanuj sztukę programowania dzięki prostej teorii i praktycznym ćwiczeniom Poznaj fundamenty programowania z interaktywnym kursem

Web Developer

Web Developer to też jakaś forma programisty; pamiętaj o tym, że te wszystkie określenia nie są bardzo precyzyjne. Ich granice są dość płynne.

W przypadku Web Developera mówimy o tworzeniu aplikacji przeznaczonych dla internetu. Mogą to być aplikacje działające na serwerze (tzw. back-end) . Mogą to być aplikacje działające w przeglądarce internetowej (tzw. front-end). Mogą to też być strony internetowe.

Czyli mówimy tak naprawdę o programiście, który specjalizuje się w pisaniu kodu dla aplikacji webowych. Musi on więc posiadać praktyczną wiedzą z zakresu internetu, przeglądarek, serwerów itp.

To bardzo szeroka dziedzina bo w dzisiejszych czasach olbrzymia część oprogramowania działa w sieci. Aplikacje webowe zastąpiły w wielu zastosowaniach tradycyjne aplikacje desktopowe czy nawet mobilne. W praktyce oznacza to, że pracy dla Web Developera nie brakuje. Można zaryzykować twierdzenie, że jest to najpopularniejsza obecnie specjalizacja programistyczna. Często to stanowisko dzielimy na dwie specjalizacje: Front-end oraz Back-end developer.

Web Developer

Opanuj teorię i praktykę Web Development dzięki prostej teorii i praktycznym ćwiczeniomPoznaj fundamenty Web Development z interaktywnym kursem

Tester

Oprogramowanie tworzone przez programistów, musi być dokładnie sprawdzone zanim trafi do końcowego klienta. I to jest właśnie zadanie dla Testera.

Ta specjalizacja jest bardzo ciekawym punktem wejścia do branży IT. Zapotrzebowanie na testerów ciąglę rośnie. Z drugiej strony, zakres umiejętności niezbędnych do pracy jest niższy niż w przypadku programisty/developera. Czasami nawet nie trzeba posiadać żadnych umiejętności programowania. Liczy się przede wszystkim dokładność, rzetelność oraz umiejętności komunikacyjne.

System Administrator

System Administrator to osoba odpowiedzialna za sprawne działanie systemów albo serwerów. Zakres umiejętności zależy oczywiście do specyfiki danego stanowiska. Inaczej będzie on wyglądał dla administratora niewielkiego serwera. Jeszcze inaczej dla administratora systemów obsługujących tysiące użytkowników.

Codzienna praca administratora może obejmować czynności związane z konfiguracją systemu, usuwaniem awarii, dbaniem o wydajność systemu i wiele, wiele więcej. Zarządzanie systemami to generalnie dość techniczna dziedzina, wymagająca obszernej wiedzy z różnych tematów.

UX/UI Designer

Tym razem mamy przykład specjalizacji bardziej wizualnej, czy też społecznej, niż technicznej.

Co ciekawe, samo określenie UX/UI Designer, jest nie do końca prawidłowe. UI obejmuje aspekty bardziej wizualne. Z kolei UX obejmuje interakcje czy też ogólne wrażenia z użytkowania aplikacji. Albo inaczej: projektowanie aplikacji z myślą o końcowym użytkowniku. Chodzi o to aby finalny produkt był przyjazny, łatwy w użyciu i pozwalał użytkownikom na zrealizowanie założonego celu.

To fascynująca specjalizacja dla każdego, kto interesuje się designem, projektowaniem przyjaznych rozwiązań, badaniem potrzeb użytkowników itp.

Data Scientist

Data Scientist to specjalista od danych. To osoba, która zajmuje się zbieraniem, klasyfikowaniem i analizowaniem danych. Często to stanowisko obejmuje tworzenie algorytmów zajmujących się przetwarzaniem informacji. To bardzo rozwojowa dziedzina, która ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju tzw. sztucznej inteligencji, dla tworzenie prognoz, statystyk, w badaniach naukowych i nie tylko.

Co ciekawe, w przypadku Data Scientist dość duże znaczenie ma formalne wykształcenie. Osoba pracująca na tym stanowisku musi zazwyczaj posiadać umiejętności z zakresu statystyki czy też innych dziedzin matematyki. Data Science to dziedzina, która często operuje na styku akademii oraz biznesu. I często wymaga akademickich podstaw.

Security Engineer

Cyberbezpieczeństwo to bardzo ważny temat. Mnogość zagrożeń w cyfrowym świecie sprawia, że specjaliści od spraw związanych z bezpieczeństwem są bardzo pożądani.

Security Engineer odpowiada za prawidłowe działanie wszelkich systemów związanych z bezpieczeństwem w firmie albo innej organizacji. Planuje działania, które mają zapobiec ewentualnym atakom. Reaguje na potencjalne zagrożenia. Niweluje skutki cyberataków. Edukuje inne osoby w zakresie cyberbezpieczeństwa. To ważna i odpowiedzialna rola.

Support/Helpdesk

Na koniec zostawiliśmy specjalizację obejmującą szeroko rozumiane wsparcie oraz obsługę klienta. To też jest bardzo ważna część branży IT.

Praca na tym stanowisku na pewno wymaga dobrej znajomości produktu. Wymaga umiejętności rozwiązywania problemów. Wymaga też dobrej komunikacji.

Próg wejścia jest generalnie niższy niż w przypadku programisty czy np. System administratora. Zazwyczaj nie potrzeba wielkich umiejętności technicznych. Z drugiej strony, w tej dziedzinie możliwości rozwoju zawodowego są często dość ograniczone. Dlatego wiele osób traktuje ją bardziej jako okazję do zrobienia pierwszych kroków w branży IT, niż jako docelową ścieżkę kariery.

Wprowadzenie do IT

Poznaj najważniejsze pojęcia i łatwo rozpocznij karierę w branży IT Zdobądź fundamentalne umiejętności z interaktywnym kursem

Podsumowanie - ścieżki kariery w IT

Branża IT oferuje szeroki wachlarz specjalizacji, z których każda przynosi różnorodne możliwości kariery. Artykuł przybliżył kilka popularnych ścieżek zawodowych w branży, w tym programistę, Web Developera, Testera, Administratora Systemu, UX/UI Designera, Data Scientist, SQL Developera, Inżyniera Cyberbezpieczeństwa oraz personel wsparcia technicznego. Te specjalizacje reprezentują jedynie fragment dostępnych możliwości w dynamicznie rozwijającej się dziedzinie technologii informatycznej, która przyciąga coraz większą uwagę i oferuje liczne szanse rozwoju zawodowego.