Artykuł przygotował: 11.03.2021
Czym jest E-learning - zalety edukacji online
Przez ostatni rok z pewnością słyszysz to sformułowanie znacznie częściej niż zwykle. Na pewno z opinii kojarzysz mniej więcej o co chodzi, ale nie do końca wiesz co ono oznacza i jak dokładnie wygląda w praktyce? W dzisiejszym wpisie, dowiesz się co to jest E-learning i edukacja online, poznasz formy, zalety i wady oraz fakty i mity z nim związane. Zaczniemy od lekkiej teorii na temat E-learningu, przejdziemy przez formy korzystania oraz przyjrzymy się modelom w jakich występuje ta forma edukacji.
Teoria i rozwój E-learningu
E-learning, edukacja zdalna, edukacja online, E-edukacja, E-nauka… Jak je rozróżnić? Wszystkie te określenia to tak na prawdę różne nazwy o tym samym znaczeniu podstawowej formy jaką jest tytułowy E-learning - pierwotnie wymyślone przez amerykańskiego guru edukacyjnego Elliotta Masie w 1999 roku. Jego forma przez dwie dekady bardzo się rozwinęła i w obecnych czasach to bardzo ogólne określenie, odnoszące się do szkolenia na dowolnym urządzeniu cyfrowym. To nic innego jak (konieczna) ewolucja klasycznego podejścia do edukacji, która w obecnej formie jest hybrydowym połączeniem klasycznych szkoleń, poszerzonym o nowoczesne technologie umożliwiające naukę na odległość. Wraz z rozwijającymi się technologiami, powstaje coraz więcej rozwiązań sprzętowych i softwarowych (PC, Laptopy, tablety, smartfony, smartwatche, itp.), których potencjał, aż prosi się o dodanie nowych funkcjonalności. Dodatkowym czynnikiem ewolucji okazało się pojawienie się COVID-19, które spowodowało podjęcie nagłych, nieraz chaotycznych i nietrafionych kroków, skutkujących długotrwałym zamknięciem poszczególnych gałęzi gospodarki oraz masowych zwolnień i przebranżowień. Stary system edukacji doznał szoku w efekcie, którego stał się niewydolny - konieczna stała się zmiana i dynamiczny rozwój nauczania zdalnego. Naprzeciw potrzebom rynku wyszło wiele firm tworząc nowe narzędzia edukacyjne, za sprawą których, proces dydaktyczny, przyjął wiele mniej lub bardziej korzystnych form.
Formy E-learningu
Rozwinęło się wiele form nauki online, które zaczęły spychać klasyczną formę nauczania i książki na boczny tor. Podstawowy podział obejmuje dwie formy:
- CBT (Computer Based Training) - szkolenia odbywają się przy pomocy komputera i zewnętrznych nośników
(pendrive, DVD) lub pobranych kursów na dysk. - WBT (Web Based Training) - szkolenia odbywają się za pośrednictwem Internetu lub zamkniętych sieci
komputerowych.
Istnieje również podział ze względu na tryb przeprowadzanych szkoleń, może to być tryb:
- Asynchroniczny - komunikacja nie zachodzi w czasie rzeczywistym, dostęp do szkolenia jest w dowolnym
momencie bez konieczności angażu wykładowcy/lektora. - Synchroniczny - komunikacja zachodzi w czasie rzeczywistym, mogą to być wideokonferencje, szkolenia
online z prowadzącym, czat.
Obecnie najczęściej stosowaną i jedną z najefektywniejszych form są kursy video w postaci asynchronicznej, dzięki którym możemy bez problemu uczyć się według program autora kursu, realizując program i wracając do tematu dowolną ilość razy. Jednym z doskonałych przykładów serwisów oferujących właśnie takie kursy jest działająca od 15 lat strefakursów.pl, która dostarcza aktualne treści ze wszystkich dziedzin IT oraz pokrewnych kategorii. Warto wspomnieć o drugiej podobnej platformie eduj.pl, na której znajdziemy kursy o różnorodnej tematyce. Jeśli interesuje Cię kurs nawet o nietypowej tematyce (sport, rysunek, rozwój osobisty, biznes, języki, itd), to prawdopodobnie tam znajdziesz to czego szukasz, co ważne, można z nich korzystać również na dowolnym urządzeniu mobilnym.
Oczywiście jest więcej możliwości E-learningu. Na wymienienie zasługują szkolenia synchroniczne online, niestety organizowane w określonych terminach i dla małego grona, ebooki czyli książki dostępne przeczytania w formie cyfrowej , audiobooki czyli książki czytane przez lektora i E-prezentacje.
Dużo zalet
Nauka w postaci E-learningu jest przede wszystkim wygodna! Można w ten sposób uczyć się z każdego miejsca na ziemi, znacznie zredukować koszty eliminując opłaty związane z wynajmem sal, dojazdem zakwaterowaniem i wyżywieniem. Wybierając tę formę oszczędzamy czas, korzystamy z dostępnych technologii ucząc się przy okazji nowych. Jeśli przeznaczenie kursów jest targetowane w pracowników większych organizacji, w tym przypadku mamy zagwarantowaną standaryzację i tą samą wersję szkolenia w obrębie całej organizacji. Dodatkowo, bez problemu można indywidualnie dopasować do siebie kursy i zminimalizować koszty inwestycji w taki kurs.
Fakty, mity i PUŁAPKI
Jak w każdej dziedzinie - istnieją legendy. To na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kursu to dostęp. Część platform/autorów oferuje model subskrypcyjne co oznacza, że dostęp do kursu jest ograniczony w czasie, może to być np. miesiąc albo rok. Niektóre platformy jak np. strefakursow.pl, eduj.pl czy codenga.pl oferują wykup kursów “dożywotnio”, oznacza to, że raz zakupiony kurs nie znika z konta kursanta, więc ma on do niego dostęp w dowolnym momencie przez cały czas. Co więcej warto zainteresować się również gwarancją satysfakcji, zazwyczaj jest to 30 dniowy okres, w którym możemy zgłosić zwrot produktu jeśli nie jesteśmy usatysfakcjonowani po przerobieniu kursu.
Mam nadzieję, że wyjaśniłem pojęcie E-learningu jego funkcji i rodzajów oraz w jakimś stopniu ułatwiłem podjęcie decyzji co do wyboru odpowiedniej formy