
Artykuł przygotował: 11.03.2021
Jaki język programowania wybrać na początek i od czego zacząć naukę?
Rynek IT cały czas się rozwija, a zapotrzebowanie na programistów w poszczególnych językach programowania cały czas wzrasta. Obecnie, na każdym kroku spotykamy nowoczesne rozwiązania technologiczne, które usprawniają nasze codzienne funkcjonowanie. Jak je tworzyć? W tym wpisie dowiesz się jakie kroki podjąć i z czego korzystać podczas wyboru oraz nauki języków programowania.
Frontend, backend… a może fullstack?
Odpowiedz sobie na pytanie jaki jest Twój cel, chcesz poznać język, który jest najczęściej wymagany w ofertach pracy czy rozwijać się w kierunku swoich zainteresowań? A może jedno i drugie? Zastanów się czy bardziej interesują Cię wizualne, zewnętrzne efekty i chcesz zostać frontendowcem? A może interesujesz się tym jak dana aplikacja wygląda od środka? Wtedy dobrym wyborem może okazać się kariera backend developera. Docelowo możesz rozwijać się w obu kierunkach obierając ścieżkę fullstack developera, ale jeśli zaczynasz od zera to łapanie wszystkich srok za ogon może nie przynieść zbyt dobrych efektów..
Jeden język więcej możliwości
Niezależnie od tego, czy to będzie Java, C++, JavaScript, C#, Python, PHP czy jakiś inny język - operatory, instrukcje warunkowe, tablice, pętle, funkcje, zmienne i inne podstawy wszędzie wyglądają i funkcjonują podobnie. Po poznaniu schematów z łatwością możemy poznawać kolejne języki, biblioteki i frameworki. Idąc tym tokiem nauki w późniejszym etapie nie będzie barier, żeby “przesiąść” się na inne technologie, a za sprawą już nabytej wiedzy, prościej będzie poznać nowe języki programowania w oparciu o schematy już nauczone, które się powtarzają. Jeśli jesteś na początku swojej “programistycznej” drogi, z pewnością wielokrotnie zastanawiałeś się od czego zacząć i jaki język programowania wybrać jako pierwszy, tak aby w krótkim czasie oraz przy niewielkich nakładach pracy zostać programistą i rozpocząć karierę w IT. Wybór nie jest łatwy i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla ułatwienia przedstawiam bardzo uproszczony podział najpopularniejszych języków programowania do dziedzin w których występują:
- Aplikacje webowe - PHP, Python, Java, Ruby, Javascript
- Data Science - R, Python
- Systemy wbudowane - Python, C, C++, Java
- Aplikacje desktopowe w zależności od systemu:
Windows - C#, Java, C++
Linux - Java, Python
MacOS - Swift - Aplikacje mobilne w zależności od systemu:
Android - Java, Kotlin
iOS - Swift, Kotlin native - Gry w zależności od przeznaczenia:
PC - C, C++, C#, Unity
Przeglądarkowe - PHP, JavaScript, Java
Wybór nie jest łatwy i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy wymienionych języków programowania posiada dziedzinę, w której jest duże zapotrzebowanie na właśnie ten stack technologiczny.
Kodzenie i analiza błędów
Istnieje wiele sposobów na naukę, najlepsza prawie zawsze jest dokumentacja danej technologii, lecz przy początkach może okazać się zbyt wymagająca. Warto rozszerzyć naukę o dodatkowe E-learningowe materiały. O tym czym jest E-learning i dlaczego warto z niego korzystać dowiesz się w innym wpisie na naszym blogu. W efektywnym nauczaniu programowania prym wiodą kursy online, ale warto zwrócić uwagę na zyskujące popularność platformy z kursami interaktywnymi, w których oprócz teoretycznej wiedzy uczestnik kursu ma możliwość pisania kodu i obserwowania działania w czasie rzeczywistym. Dobrym przykładem takiej platformy jest Codenga.pl, w której dodatkowo otrzymujemy bazę zadań do wykonania oraz pomoc opiekuna szkoleń, który pomoże w przypadku przestoju - to bardzo ważny moment pomagający w krytycznych momentach zwątpienia, kiedy nie wiadomo co się dzieje. Kontakt z osobą “ogarniającą” temat z pewnością przyspieszy dalszą naukę i zrozumienie tematu.
Dalszy rozwój
Istnieje wiele różnorodnych grup związanych z programowaniem. Dołącz do społeczności takich jak grupy na Facebook’u, zapisz się do newsletterów na blogach i platformach edukacyjnych, porozmawiaj o możliwościach z mentorem - kimś kto w danym języku pracuje i ma doświadczenie. Poznaj możliwości danej technologii i zacznij praktykować. Mówią, że z pustego i Salomon nie naleje… TY MOŻESZ. Mając już jakąś fundamentalną wiedzę możesz tworzyć coś z niczego, wystarczy dostrzec potrzebę w otoczeniu. Po wdrożeniach w podstawy, najlepiej się uczyć na własnych projektach. Spróbuj znaleźć jakiś żmudny proces, który wykonujesz codziennie i go zoptymalizuj. Jeśli pracujesz i brakuje Ci jakiegoś rozwiązania, które bardzo usprawniłoby pracę to spróbuj je zaprojektować, to da Ci pełną satysfakcję i na pewno w jakiś sposób zaowocuje w przyszłości.
Ktoś mądry powiedział “Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.”
Ten cytat świetnie odnosi się do tematu dzisiejszego artykułu. Im dłużej będzie nie wychodzić tym większa będzie satysfakcja z rozwiązania problemu. Nie zrażaj się jak coś nie wychodzi. Ucz się i idź po swoje.