Autor:09.10.2024
Big Data to wielkie i zróżnicowane zbiory danych. Są one tak obszerne, że tradycyjne metody przetwarzania oraz przechowywania danych, nie są w stanie sobie z nimi poradzić. Analiza takich zbiorów danych jest trudna, ale jednocześnie może być bardzo wartościowa. Może pomóc nam w odkryciu nowych zależności i schematów, a to z kolei, pomaga nam podejmować lepsze decyzje.
Zbiory danych Big Data są takie wielkie, że ich rozmiary określa się czasem w petabajtach albo zettabajtach. Relacyjne bazy SQL mają trudności z obsługą Big Data bo są zoptymalizowane do pracy z uporządkowanymi danymi o stosunkowo małej skali, podczas gdy Big Data obejmuje ogromne, często niestrukturalne zbiory informacji (np. zdjęcia, teksty, multimedia). Do tego jeszcze dochodzą inne problemy:
Określenie Big Data pojawiło się w latach 90tych i oznaczało obszerne zbiory danych, których nie da się przetwarzać w tradycyjny sposób. Dzisiaj używamy trzech podstawowych atrybutów Big Data. Mówimy czasem o tzw. “Trzech V”.
Czyli mamy dużą ilość danych, te dane muszą być szybko przetwarzane i pochodzą z różnych zródeł bez jednego schematu. Z czasem doszły dwie kolejne literki V
Duże sklepy np. Amazon czy Ebay, wykorzystują Big Data do personalizacji zakupów, rekomendując produkty na podstawie wcześniejszych zakupów, przeglądanych produktów oraz zachowań innych użytkowników.
Facebook i Twitter analizują miliardy interakcji użytkowników, aby dostarczać spersonalizowane treści, reklamy oraz analizować nastroje społeczne.
Banki analizują duże ilości danych, aby automatycznie oceniać ryzyko kredytowe.
Big Data jest także obecne w wielu dziedzinach nauki np. w astronomii używamy Big Data do przetwarzania i analizy zdjęć z teleskopów.
Duże firmy transportowe używają Big Data do planowania optymalnej trasy i do przewidywania opóźnień.
Big Data to bardzo szeroki temat, w którym znajdziemy wiele zawodów wymagających specyficznych umiejętności.
Analizuje dane, aby odkryć w nich nowe wzorce i zależności. Potrzebuje umiejętności programowania np. w języku R albo Python. Musi też znać się na statystyce i wizualizacji danych.
Projektuje i rozwija infrastrukturę niezbędną do zbierania danych. Musi mieć wiedzę na temat systemów baz danych i narzędzi do zbierania informacji.
Analizuje dane, wyciąga wnioski i tworzy wizualizacje (wykresy). Musi znać się na analizie danych i znać niezbędne do tego narzędzia np. Excel czy Tableau.
Projektuje i planuje architekturę systemów Big Data. Dokonuje wyboru właściwej technologii oraz integruje w całość różne systemy.
Tworzy modele uczenia maszynowego. Musi posiadać umiejętność programowania i znać narzędzia uczenia maszynowego (np. TensorFlow, PyTorch).
Analizuje dane biznesowe, tworzy raporty i udostępnia je osobom decyzyjnym.
Pamiętaj, że granice pomiędzy tymi specjalizacjami są dość płynne. W mniejszych zespołach, jedna osoba będzie czasami odpowiedzialna za więcej niż jeden obszar działania. Mamy nadzieję, że ta część artykułu dała Ci jakieś ogólne pojęcie na temat umiejętności niezbędnych do pracy w Big Data.
Podobnie jak specjalizacje, tak i zarobki są bardzo zróżnicowane. Będą one się bardzo różnić w zależności od firmy i doświadczenia pracownika. Popatrzmy więc na kilka przykładów.
Warto też wspomnieć o najczęściej używanych narzędziach w Big Data. Trochę już o tym zresztą mówiliśmy opisując najbardziej popularne specjalizacje.
To tylko wybrane przykłady. Każda specjalizacja ma swoje typowe narzędzia. Ta dziedzina bardzo szybko się rozwija i nowe narzędzia cały czas powstają.
Jak już wiesz, Big Data to duże, zróżnicowane i dynamiczne zbiory danych. Przetwarzanie takich zbiorów wiąże się z wieloma wyzwaniami natury technicznej, organizacyjnej oraz prawnej.
Big Data to zbieranie i przetwarzanie dużej ilości danych, których nie da się przetwarzać za pomocą tradycyjnych narzędzi. Dzięki Big Data możemy analizować informacje i wyciągać nowe, odkrywcze wnioski. To bardzo rozwojowa dziedzina, która ma wiele zastosowań i wiele specjalizacji. Z Big Data wiążą się też określone problemy związane z kosztami, trudnościami technicznymi oraz etyką przetwarzania wrażliwych danych.