
Autor: 08.02.2024
Pięć frameworków i bibliotek JavaScript, które warto poznać w 2024 roku
JavaScript jest najważniejszym językiem do budowania aplikacji internetowych. Użytkownicy oczekują coraz lepszy i wydajniejszych aplikacji. Z kolei programiści nieustannie poszukują sposobów na lepsze narzędzia do pracy. W tym kontekście, rozwój bibliotek i frameworków JavaScript staje się kluczowy dla efektywnego projektowania i budowania aplikacji.
W tym artykule pokażemy pięć popularnych narzędzi, które są warte uwagi jeśli poważnie myślisz o karierze JavaScript Developera.
React
React , stworzony przez Facebooka, to potężna biblioteka do tworzenia interfejsów użytkownika. Opiera się na modułowych komponentach, umożliwiając elastyczne i hermetyczne podejście do struktury aplikacji. Dzięki wykorzystaniu wirtualnego DOM, React minimalizuje operacje na rzeczywistym drzewie DOM, co przekłada się na znakomitą wydajność. Z kolei jednokierunkowy przepływ danych ułatwia kontrolę nad stanem aplikacji
W roku 2024, React pozostanie niekwestionowanym liderem w budowie dynamicznych aplikacji front-endowych. Jeśli myślisz o zostaniu JavaScript Front-end developerem, to na pewno warto rozważyć naukę React. Jest coraz więcej ofert pracy dla programistów znających tą bibliotekę.

Zdobądź umiejętności wymagane do ubiegania się o pracę na stanowisku Junior React Developer.
Dowiedz się więcejVue.js
Vue.js to framework, który zdobywa coraz większą popularność dzięki swojej elegancji i prostocie. Jego główną zaletą jest łatwość integracji z istniejącymi projektami oraz intuicyjna składnia, co sprawia, że jest przyjazny dla programistów o różnym stopniu doświadczenia. Vue.js opiera się na komponentach, umożliwiając modularne podejście do budowy interfejsu użytkownika.
Angular
Angular, rozwijany przez Google, wyróżnia się jako kompleksowe narzędzie do tworzenia rozbudowanych aplikacji front-end. Jego architektura oparta na wzorcu MVC (Model-View-Controller) oferuje zaawansowane funkcje, takie jak obsługa routingu, walidacja formularzy i skomplikowane zarządzanie zależnościami.
Angular przynosi stabilność i strukturalną klarowność do projektów, co jest szczególnie korzystne w przypadku większych aplikacji. Pomimo wyższego progu wejścia, Angular zachowuje swoją pozycję jako potężne narzędzie dla projektów wymagających kompleksowego podejścia do budowania front-endu. Angular ma wciąż mocny udział w rynku i jeszcze przez wiele lat będzie zapotrzebowanie na programistów, którzy pracują w tym frameworku.

Opanuj najważniejszy język współczesnej sieci Web. Zdobądź umiejętności niezbędne aby zostać front-end developerem.
Dowiedz się więcejSvelte
Svelte to kolejne narzędzie do tworzenia dynamicznych interfejsów użytkownika. Jest relatywnie łatwy do opanowania i może być używany zarówno przez początkujących, jak i bardziej zaawansowanych Developerów.
Svelte oferuje świeże podejście do tworzenia aplikacji internetowych. Tradycyjne narzędzia jak React czy Angular, wykonują większość pracy w przeglądarce końcowego użytkownika. Svelte natomiast, kompiluje kod źródłowy i tworzy zoptymalizowany kod wyjściowy. Bezpośrednim rezultatem jest po prostu większa wydajność. Svelte jest więc ciekawym rozwiązaniem dla programistów, którzy chcę się nauczyć czegoś nowego i wyjść poza utarte schematy.
Deno
Deno które stworzył twórca Node.js, Ryan Dahl, to nowoczesne środowisko wykonawcze, które wnosi świeże spojrzenie na sposób, w jaki używamy JavaScript i TypeScript. Deno oferuje kilka udoskonaleń w porównaniu do Node.js, takich jak lepsza obsługa modułów, wbudowane bezpieczeństwo, oraz eliminacja potrzeby stosowania zewnętrznych menedżerów pakietów.
Dzięki nowoczesnemu podejściu do modułów, zarządzaniu zależnościami i wbudowanemu systemowi bezpieczeństwa, Deno zyskuje popularność jako alternatywa dla tradycyjnych środowisk wykonawczych JavaScript. Dla tych, którzy pragną świeżego spojrzenia na wykonywanie kodu JavaScript poza środowiskiem Node.js, Deno może być bardzo ciekawym narzędziem.
Czym się różni framework od biblioteki?
Na koniec warto sobie zadać ważne pytanie: czym się różni framework od biblioteki
Dlaczego o React.js mówimy “biblioteka”, a na przykład o Angular mówimy “framework‘?
Framework
- Jest kompleksowym środowiskiem, które narzuca strukturę i kontroluje przepływ kontroli w aplikacji.
- Oferuje gotowe rozwiązania, takie jak system routingu, zarządzanie stanem, czy struktura projektu.
- Często wykorzystuje inwersję kontroli, decydując, kiedy i jak wywoływać kod użytkownika.
Biblioteka
- Jest zestawem narzędzi do używania w istniejącym projekcie, bez narzucania struktury ani całkowitego środowiska.
- Nie opiera się na inwersji kontroli, dając programiście pełną kontrolę nad miejscem i momentem wykorzystania funkcji biblioteki.
- Zapewnia konkretną funkcjonalność bez narzucania konwencji czy struktur kodu.
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że framework jest “cięższy”, ma więcej funkcjonalności i narzuca pewne sposoby pisania kodu. Z kolei biblioteka jest “lżejsza”, ma mniej funkcjonalności i pozwala na większą elastyczność w pisaniu kodu. W praktyce, ta granica jest dość płynna i niektórzy programiści nieustannie spierają się o to, czy dane narzędzie zaliczyć do frameworków czy też do bibliotek.
Podsumowanie
Powyższy przegląd pokazał jakie możliwości oferują popularne frameworki, biblioteki oraz narzędzia JavaScript w 2024 roku. Dodatkowo, wiesz już jaka jest różnica pomiędzy frameworkiem i biblioteką. JavaScript to niezwykle dynamiczny ekosystem. Aby się rozwijać, trzeba regularnie śledzić trendy i zwracać uwagę na potencjał nowych narzędzi.