BLACK WEEKS DO -60%     |        + dodatkowe -10% z kodem: CODE10 (ważny od 150 zł)     |  

1 dni 00 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Sprawdź jakie certyfkaty warto posiadać w 2024 roku

Certyfikaty IT, które warto posiadać w roku 2024

Certyfikaty IT mogą być świetnym sposobem na zwiększenie Twoich szans na rynku pracy. Przygotwaliśmy listę najpopularniejszych certyfikatów obejmujących różne specjalizacje: programowanie, cyberbezpieczeństwo, testowanie oraz zarządzanie projektami. Na końcu artykułu znajdziesz rozważania na temat znaczenia certyfiaktów podczas ubiegania się o pracę.

Pierwsze kroki w IT: interaktywne kursy z ćwiczeniami

Programowanie/Software Development

Pierwsza grupa to certyfikaty obejmujące umiejętności z zakresu wytwarzania oprogramowania. Często są one powiązane w popularnymi platformami chmurowymi. Instytucją certyfikującą w tym wypadku, są duże firmy takie jak Google, Amazon czy Microsoft.

  • AWS Certifield Developer - certyfikat ten potwierdza umiejętności w tworzeniu, wdrażaniu i utrzymywaniu aplikacji na platformie Amazon Web Services (AWS)
  • Google Cloud Platform Professional Cloud Developer - jest to certyfikat dla programistów, którzy chcą potwierdzić swoje umiejętności w tworzeniu apliakcji na platformie Google Cloud Platform (GCP)
  • Oracle Certified Professional, Java SE Programmer - certyfikat ten potwierdza wiedzę i umiejętnosci w zakresie języka programowania Java.
  • Microsoft Certifield: Azure Developer Associate - potwierdza umiejętności w tworzeniu rozwiązań z wykorzystaniem platformy Azure firmy Microsoft

Cybersecurity

Kolejna grupa popularnych certyfikatów obejmuje umiejętności związane z cyberbezpieczeństwem.

  • Certified Ethical Hacker (CEH) - to certyfiakt dla profesjonalistów zajmujących się testowaniem penetracyjnym
  • Comp TIA Security+ (plus) - certyfikat ogólny, który potwierdza podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dobry wybór dla osób, które zaczynają swoją karierę
  • CISSP (Certified Information Systems Security Professional) - certyfikat dla doświadczonych profesjonalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

Testowanie oprogramowania

W temacie testowania najpopularniejszy jest certyfikat ISTQB Certified Tester. Oferowany jest on przez organizacją ISTQB. Organizacja oferuje znacznie więcej certyfikatów IT: pełną listę możesz obejrzeć tutaj.

Inne popularne certyfikaty IT

Teraz czas na certyfikaty obejmujące umiejętności mniej techniczne, a bardziej organizacyjne. Są to umiejętności związane z zarządzaniem projektami IT.

  • Project Management Professional (PMP) - potwierdza umiejętności w zarządzaniu projektami i może być istotny dla Project Managera w IT.
  • ITIL Foundation - certyfikat ten potwierdza podstawową wiedzę na temat najlepszych praktyk w zarządzaniu usługami IT.
  • Certified ScrumMaster (CSM) - certyfikat ten potwierdza wiedzę na temat popularnej metodyki Scrum.

Warto też rozważyć niektóre certyfikaty językowe. Dobrym przykładem jest Certificate in Advanced English (CAE), potwierdzający bardzo wysoki poziom znajomości języka angielskiego. Inny popularny certyfikat to Business English Certificate (BEC).

Takie certyfikaty mogą być dodatkowym atutem przy poszukiwaniu pracy, zwłaszcza jeśli wymaga ona języka obcego na odpowiednim poziomie.

Czy warto posiadać certyfikaty w IT?

Są różne opinie na temat certyfikatów IT. Generalnie, lepiej jest je mieć, niż ich nie mieć.

Certyfikat to w miarę miarodajny sposób na określenie umiejętności kandydata. Wiele firm przetwarza dużą ilość kandydatur. Są one niejako zmuszone do szybkiego odsiewania osób, które nie spełniają zakładanego kryterium.

W takiej sytuacji, certyfikat IT może być sposobem na wyróżnienie się z szerokiego grona kandydatów. Certyfikat może więc nam ułatwić przejście do kolejnych etapów rekrutacji.

Zdarzają się też firmy czy organizacje, które wprost wymagają od kandydata posiadania właściwych certyfikatów. Takie sytuacje spotyka się w mocno sformalizowanych branżach: administracja, bankowość, służba zdrowia itp.

Pierwsze kroki w IT: interaktywne kursy z ćwiczeniami